Briga o zdravlju, Dijabetes, Dodaci prehrani, Inkontinencija, Zdravlje

Najčešće tegobe osoba treće životne dobi

Starenje i starost se jasno razlikuju. Starenje je prirodan i ireverzibilan proces koji u pojedinih ljudi napreduje različitom brzinom, dok sama starost predstavlja određeno razdoblje povezano s kronološkom dobi. S rastom životne dobi događaju se mnogobrojne promjene organa i organskih sustava, što dovodi do progresivnog slabljenja i oštećenja njihove funkcije pa se tako u starosti javljaju pojedine kronične bolesti, a time i funkcionalna onesposobljenost starijeg čovjeka.

Neke od najčešćih tegobe osoba starije životne dobi su:

  • Bolesti srca i krvnih žila
  • Šećerna bolest
  • Urinarna inkontinencija
  • Osteoporoza
  • Demencija

Bolesti srca i krvnih žila

Kardiovaskularne su bolesti većinom uzrokovane aterosklerozom odnosno promjenama, oštećenjima i naslagama na stijenci arterija. Postoji mnogo rizičnih čimbenika koji pridonose razvoju kardiovaskularnih bolesti.

Starenje je samo po sebi rizični čimbenik za kardiovaskularne bolesti; rizik od moždanog udara povećava se svako desetljeće nakon navršenih 55 godina života.

Kontrola čimbenika rizika kao što su prehrana, tjelesna aktivnost, upotreba duhanskih proizvoda i kontrola krvnog tlaka mogu smanjiti rizik od navedenih bolesti. Pouzdan tlakomjer i redovito vođenje dnevnika izmjerenih vrijednosti omogućit će bolji uvid u vaše zdravstveno stanje. Također upotrebom dodataka prehrani može se pridonijeti prevenciji odnosno liječenju kardiovaskularnih bolesti. Tu spadaju razni steroli, sojin protein, prehrambena vlakna (beta-glukan), omega – 3 masne kiseline te crvena riža. Ove tvari smanjuju apsorpciju kolesterola, snižavaju vrijednosti triglicerida u krvi i povišenog krvnog tlaka, te doprinose čvrstoći i elastičnosti krvnih žila. Osim navedenih sastojaka i magnezij, ginkgo te koenzim Q10 imaju razne povoljne učinke na cirkulaciju i snažna antioksidativna svojstva.

Šećerna bolest

Šećerna bolest je kronična bolest karakterizirana povišenom razinom šećera u krvi zbog nedovoljnog stvaranja inzulina ili njegove nedjelotvornosti. Jedni od najčešćih simptoma šećerne bolesti su često i obilno mokrenje, žeđ, glad, gubitak na težini, umor i slabost te zamagljen vid.

Dva su osnovna oblika šećerne bolesti

Šećerna bolest tip 2 napreduje s vremenom. Kako bismo spriječili nastanak komplikacija bolesti, neophodno je što ranije dijagnosticirati bolest, započeti liječenje i optimalno regulirati šećer u krvi. U cilju regulacije težimo da šećer u krvi ujutro pred obrok (na tašte) bude manji od 5,5 mmol/L i da nakon jela ne prelazi 7,8 mmol/L.

Urinarna inkontinencija

Urinarna inkontinencija je stanje nevoljnog otjecanja urina te predstavlja zdravstveno socijalni problem koji zahvaća veliki broj žena i muškaraca različite životne dobi. Uglavnom se pojavljuje kod osoba starijih od 50 godina, a češće pogađa žene. Kako populacija stari, odnosno povećava se broj osoba starije životne dobi u ukupnom stanovništvu, tako raste i broj inkontinentnih osoba. Čak do 30 % osoba starije životne dobi imaju problem s inkontinencijom.

Kod urinarne inkontinencije najčešća je podjela na dvije osnovne vrste, stresnu i urgentnu inkontinenciju, te miješanu inkontinenciju koja sadrži elemente obje. Od rjeđih vrsta, za spomenuti su prelijevajuća, te inkontinencija kao posljedica uzimanja nekih lijekova ili pak prisutna kod nekih duševnih stanja.

Smatra se da više od 50 % odraslih žena doživi epizodu urinarne inkontinencije tijekom života, a tek trećina potraži pomoć liječnika.

Većina pacijenata s inkontinencijom ne traži pomoć liječnika te rijetko sami započinju razgovor o svojim tegobama zbog nelagode i srama vezane uz nemogućnost zadržavanja mokraće. Važno je informirati bolesnike i istaknuti da inkontinencija nije normalno stanje bez obzira na dob, te da je bitno potražiti pomoć i otvoreno o tome razgovarati. Rano otkrivanje inkontinencije ključno je za bolje liječenje. Više od 80 % inkontinencije kod starijih osoba otkrije se u ordinaciji opće medicine.

Danas je na tržištu dostupan širok raspon proizvoda i pomagala za inkontinenciju pa je otkrivanje onih koji najbolje odgovaraju individualnim potrebama pacijenta ključno za olakšavanje stanja i održavanje aktivnog života.

Istražite zašto odabrati Attends pomagala?

Osteoporoza

Osteoporoza je bolest koštanog tkiva u kojoj dolazi do gubitka organskog i mineralnog dijela kosti, zbog čega one postaju krhke i lomljive. Spada u jednu od pet najčešćih kroničnih bolesti uopće, a 80% svih oboljelih su žene. Osteoporoza je bolest starije životne dobi i najčešće je povezana s hormonalnim promjenama koje se događaju u starosti. Liječenje je dugotrajno, a posljedice vrlo teške tako da prevencija u obliku redovite fizičke aktivnosti, zdrave i izbalansirane prehrane, izbjegavanja alkohola, pušenja i kofeina predstavlja prvi izbor u rješavanju ove globalne bolesti.

Padovi su jedan od vodećih problema starijih osoba. Svaka treća osoba starija od 65 godina doživi pad, čije posljedice mogu biti vrlo ozbiljne. Među nesrećama, padovi su najčešći uzroci smrti starijih osoba, i to češće žena nego muškaraca. Osim boli, straha, osjećaja nesigurnosti, padovi mogu dovesti do težih fizičkih ozljeda, pa i do zdravstvenih komplikacija i prijevremene smrti.

https://elbi-medikal.hr/web-shop/medicinski-proizvodi-i-ortopedska-pomagala/ortopedska-pomagala-medicinski-proizvodi-i-ortopedska-pomagala/stap-sklopivi/

Demencija

Demencija je zajednički naziv za grupu simptoma uzrokovanih poremećajem rada mozga. Ne radi se o jednoj, specifičnoj bolesti. Od demencije može oboljeti bilo tko, ali se rizik povećava s godinama. Većina oboljelih od demencije su starije osobe, ali je važno upamtiti da većina starijih osoba od nje ne obolijeva. Demencija nije normalan dio starenja, nego je posljedica oboljenja mozga.

Rani znaci demencije mogu biti suptilni, blagi i ne moraju se odmah očitovati. Neki od češćih simptoma uključuju progresivan i učestao gubitak pamćenja, smetenost, promjene vlastite osobnosti, apatiju i povlačenje u sebe te gubitak sposobnosti provođenja svakodnevnih zadataka.

Dobar životni standard, uravnotežena prehrana, fizička i mentalna aktivnost, bogat društveni život, stimulativni okoliš i zdrav san su glavne mjere u borbi protiv demencije.

Starije osobe često su suočene s raznim kroničnim bolestima, odnosno, bolestima koje će ih pratiti ostatak života. Kronične bolesti ne tiču se samo sobe koja od nje pati, već čitave njezine obitelji. Kronični bolesnici trebaju pomoć i podršku svojih bližnjih kako na fizičkoj tako i na mentalnoj razini. Osnovni je cilj takvim osobama olakšati tegobe koje podnose, a zatim i pomoći osobi da se zbog svog stanja ne izolira i ne prepusti novonastaloj situaciji.

Neka Vam zdravlje bude na prvom mjestu.

Vaš Elbi Medikal

Tamara Šolaja, bacc.san.ing

5 2 glasovi
Ocjena članka
Pretplata
Obavjesti me
guest
0 Komentari
Inline Feedbacks
View all comments