Attends Pull-Ons 5L (7) - Packaging - Guidelines
News

Urinarna inkontinencija

Rješavanje problema urinarne inkontinencije

 

Urinarna inkontinencija često opterećuje upravo žene srednje i starije životne dobi. Ipak, postoji niz mogućnosti liječenja i pomoći te je najvažnije potražiti stručni savjet

 

Ime autorice : Marija Hršak Banožić, dr. med. spec. gin.

 

Attends proizvodi  inkontinentnim osobama pružaju osjećaj sigurnosti i suhoće te doprinose ugodnijem životu oboljelih               

 

Urinarna inkontinencija, poznata i kao nevoljno istjecanje mokraće, neugodan je zdravstveno socijalni problem koji pogađa velik broj žena, a i muškaraca. Češće se javlja u starijoj životnoj dobi, ali se može pojaviti i kod mlađih osoba. Riječ je o problemu koji ometa normalne socijalne aktivnosti.

Postoji nekoliko oblika urinarnih inkontinencija: urgentna, stresna, miješana, a postoji i urgencija bez inkontinencije.

Urgentna inkontinencija se javlja kao iznenadni, neodgodivi nagon na mokrenje te često dolazi do bježanja mokraće. Okidači takvog stanja su šum vode, izlazak na hladnoću, pranje suđa ili ruku.

Kod stresne inkontinencije dolazi do nemogućnosti zadržavanja mokraće zbog povišenog tlaka u trbuhu, a to su stanja kao što su kašalj, kihanje, smijeh, trčanje ili podizanje tereta. Uslijed povišenja tlaka u trbuhu dolazi do otvaranja mokraćne cijevi. Prije toga, žena ne osjeća nagon na mokrenje, već do istjecanja mokraće dolazi bez najave. Stresna inkontinencija je češća u žena koje su više puta rađale.

Miješana inkontinencija je stanje kod kojeg žene imaju simptome i urgentne i stresne inkontinencije. To je i najčešći oblik inkontinencije.

Također postoji i prelijevajuća inkontinencija, a do nje dolazi kada je mišić koji je odgovoran za pražnjenje mjehura “lijen”. U tim slučajevima do pražnjenja mjehura dolazi tek kada je mokraćni mjehur prepunjen i kada zbog velike količine urina dolazi do prelijevanja kroz mokraćnu cijev.

Inkontinencija nije normalno stanje, bez obzira na dob žene, te je važno potražiti pomoć i o tome razgovarati sa svojim liječnikom. Žene često zbog srama i nelagode odbijaju to spomenuti svom liječniku te ih je važno ohrabriti u tom segmentu.

 

Trening mišića i mjehura

Već iz samog razgovora iz kojeg saznajemo u kojim situacijama dolazi do bježanja mokraće, koliko dugo traje problem bježanja mokraće, koliko je učestala inkontinencija, mokri li žena noću, moguće je postaviti dijagnozu te uputiti žene na daljnje pretrage, kako bi se moglo započeti liječenje.

Od dijagnostičkih pretraga spomenut ćemo vođenje kalendara mokrenja i specifične testove, poput testa kašljem uz napunjeni mokraćni mjehur: za vrijeme testa prati se dolazi li do istjecanja mokraće za vrijeme kašljanja. Važno je učiniti i laboratorijske pretrage, kao što su pregled sedimenta urina i urinokultura koje nas mogu upućivati na infekciju u mokraćnom sustavu koju treba liječiti te na taj način umanjiti ili u potpunosti ukloniti simptome inkontinencije.

Isto tako kod nekih žena provodi se i urodinamska obrada koja precizno procjenjuje funkciju mokraćnog mjehura i mokraćne cijevi, mjeri se tlak u mjehuru, protok mokraće i stanje zapornog mehanizma.

Liječenje urgentne inkontinencije te prekomjerno aktivnog mokraćnog mjehura odnosi se na “trening mokraćnog mjehura”. Drugim riječima, to znači mokrenje u određenim vremenskim razmacima tijekom dana te pokušaji voljne kontrole naglog nagona na mokrenje.

U liječenju se upotrebljavaju i lijekovi koji utječu na glavni mišić koji je odgovoran za pražnjenje mjehura tako što ga smiruju. Time se postiže smanjenje učestalosti mokrenja i jakog nagona na mokrenje te se time povećava količina mokraće koja može biti pohranjena u mjehuru u fazi njegova punjenja.

 

Čuvari suhoće

Liječenje stresne inkontinencije provodi se vježbanjem mišića dna zdjelice, takozvane Kegellove vježbe, a koje se odnose na jačanje mišića koji su odgovorni za kontrolu bježanja mokraće. Tu su i vaginalni pesari, savitljive naprave od gume ili silikona koji se postavljaju u rodnicu i mogu smanjiti bježanje mokraće zbog stresne inkontinencije. Koriste se kod žena koje nisu sklone operaciji. Stresne inkontinencije liječimo i kirurškim zahvatima, no postojanje niza kirurških metoda je zapravo pokazatelj da niti jedna metoda nije savršena.

Stoga je vrlo važno napomenuti  da su ulošci i pelene za inkontinenciju vrlo često u upotrebi kod žena  s tim problemom. Dostupni su u različitim veličinama i mogućnostima apsorpcije, ovisno o jačini inkontinencije. Riječ je o proizvodima za jednokratnu upotrebu, a kojima je cilj omogućiti  normalnu suhoću i njegu kože u području vanjskih spolnih organa te spriječiti neugodan miris.

Danas  tržište nudi niz zaštitnih sredstava koja su gotovo neprimjetna, a imaju visoku moć upijanja. Spomenula bih  svakako Attends, kao vodećeg proizvođača proizvoda za pomoć kod inkontinencije. Attends proizvodi  inkontinentnim osobama pružaju osjećaj sigurnosti i suhoće te doprinose ugodnijem životu oboljelih.

U okviru Attends asortimana proizvoda za zbrinjavanje inkontinencije nalaze se anatomski ulošci, pelene, gaćice za fiksiranje uložaka, jednokratne gaćice, sprejevi za zaštitu kože, kreme i gelovi.

Zbog tehnologije koja urin u jezgri proizvoda  pretvara u gel, površina proizvoda ostaje suha, a samim time čuva i kožu korisnika. Na taj način osiguran je minimalan kontakt  kože s urinom, pa je i mogućnost nastanka  iritacije ili infekcije minimalna. Sve proizvode karakterizira prozračna stražnja strana, koja omogućuje koži da cijelo vrijeme diše. To su razlozi zbog kojih liječnici preporučuju Attends.

Filozofija poslovanja koja u prvi plan stavlja korisnike koji pate od inkontinencije, osigurala je da Attends bude jedna od najcjenjenijih zdravstvenih kompanija s područja njege i zbrinjavanja problema svih stupnjeva inkontinencije.

Attends_Soft_2_Normal

0 0 glasovi
Ocjena članka
Pretplata
Obavjesti me
guest
0 Komentari
Najstarije
Najnovije Najviše ocjena
Inline Feedbacks
View all comments