Koža je važna- kako ju njegovati kod inkontinencije?
Briga o zdravlju, Inkontinencija, Zdravlje

Koža je važna- kako ju njegovati kod inkontinencije?

Autorica: Kristina Sambol, dr.med., spec. obiteljske medicine

Oštećenja kože kod inkontinencije

Oštećenje perinealne kože kao posljedica inkontinencije može varirati u težini i može se manifestirati kao jedan ili svi sljedeći simptomi: eritem, oticanje, curenje, vezikulacija, kraste i ljuskanje u području prepona, perineuma i stražnjice.

Čimbenici koji utječu na pojavu navedenih simptoma su vlaga uzrokovana inkontinencijom koja mijenja zaštitni pH kože i povećava propusnost njezinog rožnatog sloja kože. Stolica sadrži brojne bakterije koje mogu prodrijeti kroz stratum corneum te uzrokovati sekundarne infekcije. Osim izloženosti urinu i stolici brojna sredstva koja se koriste za higijenu intimnog područja također mogu djelovati kao iritansi i negativno utjecati na integritet kože perineuma. Oštećenje perinealne kože može brzo napredovati do ulceracije i sekundarne infekcije. Posljedično može doći do razvoja dekubitusa, bolova te znatno smanjiti kvalitetu života. 

Važnost higijene i njege

Svatko tko ima inkontinenciju zna da je njega kože jednako važna kao i dobra i brza apsorpcija pelene odnosno sprječavanje curenja. Takvi proizvodi zadržavaju vlagu u blizini kože, što može postati problem ako se odmah ne zbrine. Nakupljena vlaga može uzrokovati mnoge probleme i iritaciju kože oko stražnjice, bokova i genitalnog područja.  Provedba dosljedne i odgovarajuće rutine njege kože može pomoći u sprječavanju kožnih problema povezanih s inkontinencijom. Održavanje čistoće kože kod inkontinencije, pH ravnoteže i suhoće presudno je za promicanje cjelokupnog zdravlja kože i smanjenje rizika od infekcije. Redovito čišćenje i zaštitne mjere štite kožu od mogućih nadražaja.

Pravilna zdravstvena njega

Kako bi se osigurala pravilna zdravstvena njega kože ključno je imati dobru dnevnu rutinu.

  1. Redoviti mijenjajte pomagalo za inkontinenciju kako bi spriječili zadržavanje mokraće ili stolice predugo u blizini kože.
  2. Očistite i osušite intimno područje odmah nakon mokrenja ili pražnjenja crijeva pri čemu je potrebno koristiti  blagi sapun koji neće iritirati vašu kožu. Pri tome koristiti sredstva koja ne izazivaju suhoću ili iritaciju (sredstva koja ne sadrže sapun ili alkohol posebno namijenjena koži intimnog područja).
  3. za čišćenje se mogu koristiti pjene koje su pH neutralne i sadrže kreatin koji stimulira zaštitne mehanizme kože ili pH neutralne vlažne maramice.
  4. Također je važno da koža bude adekvatno hidrirana nakon čišćenja, a da bi se to osiguralo potrebno je koristiti zaštitne kreme namijenjene koži izloženoj iritacijama uzrokovanim stolicom, urinom ili prekomjernom vlagom. Takva sredstva za zaštitu kože stvaraju film koji čini nevidljivu barijeru koja štiti kožu od iritacije.
  5. U slučaju pojave iritacije kože može se primijeniti zaštitna krema koja sadrži cinkov oksid, koji djeluje protuupalno te rješava osipe i rane.
  6. Ako vam gljivične infekcije predstavljaju problem, može se primijeniti puder koji ima antifungalna svojstva kako bi koža ostala suha (nikako ne koristiti puder za djecu). Preko takvih pudera moguće je nanositi zaštitne kreme ili masti.

Kada koristite bilo koji od gore navedenih proizvoda, imajte na umu da svejedno morate očistiti područje svaki put kada mokrite ili imate stolicu. Proizvode možete ponovno nanijeti nakon što je područje potpuno očišćeno i temeljito osušeno.

Što učiniti ako ipak dođe do oštećenja kože?

I uz dobru rutinu njege kože mogu se dogoditi povremeni osipi i oštećenja kože. U slučaju pojave dermatitisa povezanog s inkontinencijom prioritet je spriječiti njegovo pogoršanje. To podrazumijeva provjeru odabira samog pomagala za inkontinenciju: moć upijanja, pravilnu veličinu i pristajanje, korištenje zaštitnih krema i održavanje kože suhom i čistom. 

Inkontinencijski dermatitis

Dermatitis je često uzrokovan neprikladnim (preuskim) donjim rubljem koje iritira kožu oko otvora za noge ili između nogu. Stoga je važno odabrati donje rublje koje nije preusko ili sintetičko. Također je važno promjenjiti pomagalo za inkontinenciju odmah nakon pražnjenja crijeva. Dugotrajna izloženost kože fekalnim tvarima pojačava proces razgradnje kisele tvari i dolazi do daljnje iritacije kože. Nakon temeljitog čišćenja kože potrebno je i dobro osušiti zahvaćeno područje te nanijeti kreme posebno namijenjene njezi takve kože. Time se ublažava nelagoda i štiti oštećena koža tijekom procesa zacjeljivanja.  Koži zahvaćenoj dermatitisom potrebno je osigurati odgovarajuću vlažnost što se postiže korištenjem proizvoda koji sadrže aloe veru, alantoin, lanolin, vitamin E, pantenol. To mogu biti kreme, gelovi i mlijeka za tijelo, a preporučuje ih se obilato nanijeti na kožu navečer prije spavanja kako bi se koža do jutra dobro nahranila, no mogu se i redovito koristiti nakon svake nužde.

Savjeti za njegovatelje

Ako brinete o voljenoj osobi koja ima inkontinenciju, a posebno ako je vezana za krevet ili u invalidskim kolicima, svakako poduzmite posebne mjere za zaštitu njihove kože.

  • često mijenjajte njihov položaj – u krevetu ili u invalidskim kolicima – kako biste izbjegli pojavu dekubitusa. Također možete pokušati koristiti jastuke ili jastučiće kako biste smanjili pritisak na određene dijelove tijela gdje se mogu pojaviti dekubitusi.
  • odmah očistite zaprljano donje rublje i odjeću, pomagala za inkontinenciju ili posteljinu
  • operite i osušite intimno područje nakon svakog pražnjenja te redovito mijenjajte pomagalo za inkontinenciju

Proizvodi za njegu i čišćenje vaših najmilijih koje je dobro imati pri ruci kada im je potrebna vaša pomoć:

Iako sve ove mjere mogu učinkovito smanjiti simptome dermatitisa uzrokovanog inkontinencijom (IAD) važno je posavjetovati se sa svojim liječnikom obiteljske medicine ako iritacija kože potraje ili ako se pojave ranice. Nužna je rana liječnička pomoć jer stanje može lako napredovati do ozbiljnijeg stanja koje je teško liječiti. Pravilna i redovita njega kože osoba s inkontinencijom pridonosi očuvanje zdravlja kože. Također sprječava razvoj komplikacija bolesti kože te pacijentu pruža osjećaj ugode, veće sigurnosti, samopouzdanju i održavanju socijalnih kontakata.

Neka Vam zdravlje bude na prvom mjestu.

Vaš Elbi Medikal

5 1 glas
Ocjena članka
Pretplata
Obavjesti me
guest
0 Komentari
Inline Feedbacks
View all comments