Briga o zdravlju, Zdravlje

Zdraviji život kao novogodišnja odluka

Približava se početak nove godine, a s njim dolaze i popularne novogodišnje odluke. Neke od njih su izgubiti kilograme, jesti zdravije, ići u teretanu ili postati uredniji.

Ako ste odlučili da ćete u idućoj godini voditi zdraviji život morate biti svjesni da usvajanje novih odluka nije nešto što se događa preko noći. Razlog za to je što ljudski mozak nije programiran da traži nove izazove. Ljudi se mijenjaju samo i jedino kada je potreba za promjenom veća od potrebe da ostanu isti.

Kako bi ustrajali u primjeni donesenih odluka o zdravijem životu trebali bi preuzeti odgovornost za vlastiti život i odluke koje u njemu donosimo. Ako prepustimo kontrolu nad našim životom okolnostima na koje ne možemo utjecati dajemo sami sebi izgovor da ostanemo gdje jesmo i pokleknemo u ostvarenju naših životnih ciljeva.

Kako bismo promijenili dosadašnji način života i učinili ga zdravijim trebamo promijeniti i okolinu u kojoj se krećemo. Promjene se odnose na mjesta, ljude, svakodnevne aktivnosti i stvari koje nas u našem okruženju sabotiraju. Također je potrebno promijeniti stavove i ponašanja te ih usmjeriti prema cilju da imamo zdraviji život.

Kako bi vodili zdraviji život trebamo se naučiti nositi s emocijama na zdrav način. Emocije trebamo naučiti kontrolirati bez korištenja alkohola, hrane ili cigareta koje za naše zdravlje čine više štete nego koristi. Također bi nam moglo pomoći i druženje s osobama koje su donijele slične odluke o zdravom životu kao i mi. Ovo je važno zato što je sve lakše kada smo okruženi razumijevanjem okoline.

Ispitivanje i izazivanje vlastitih uvjerenja je nužno kako bi mogli održati svoju odluku na dulji period i zaista živjeti zdravo. Potrebno je poduzeti i korake prema samoedukaciji jer moramo biti svjesni činjenice da nije sve što vjerujemo istina.

U nastavku vam donosimo deset odluka koje, ako ih primjenjujete, mogu trajno poboljšati vaše zdravlje.

1. Nezdrave grickalice zamijenite zdravima i prirodnima

Umjesto grickanja visokokaloričnih grickalica okrenite se zdravijim varijantama poput suhog voća, orašastih plodova, sjemenki i povrća.

2. Započnite dan s čašom vode i limunom

Ova zdrava navika pomaže u detoksikaciji organizma i razbuđuje ga. Također može pomoći i kod gubitka viška kilograma.

3. Napravite laboratorijske nalaze statusa vitamina i minerala

Bez obzira na prehranu bogatu svježim voćem i povrćem može se dogoditi da imate manjak vitamina i minerala. Ako testovi pokažu manjak nekog vitamina i minerala isti možete nadoknaditi uzimanjem dodataka prehrani poput ABC plus tableta.

4. Čitajte deklaracije sa sastojcima prilikom kupovine proizvoda

Ovaj korak važan je kako biste izbjegli unos neželjenih kalorija i namirnica. Posebno je potrebno obratiti pozornost na podatak o sadržaju količina šećera i ugljikohidrata.

5. Prilikom odlaska u trgovinu kupujte pametno

Trgovci u supermarketima često koriste „trikove“ kako bi vas naveli da kupite proizvode koji vam ne trebaju i da potrošite više od planiranog. Grickalice i ostala nezdrava hrana smješteni su na strateškim mjestima u zoni pogleda kupaca. Kako bi izbjegli navedene zamke za kupovinu napravite popis namirnica te ga se u potpunosti pridržavajte. Važno je ne ići u kupovinu namirnica gladni jer onda kupimo i ono što nam ne treba.

6. Potaknite djecu da jedu više povrća

Djeca bi trebala jesti 4 do 5 porcija povrća i voća dnevno. Istraživanja su pokazala da u većini obitelji to nije slučaj. Kako bi potaknuli djecu da zavole povrće probajte ga pripremiti na drugačije načine. Možete napraviti kompot ili smoothie.

7. U prehranu uključite više zelenog lisnatog povrća

Ova skupina povrća sadrži vitamine i minerale kao što su željezo, folna kiselina i magnezij. Ovi vitamini i minerali su neophodni za funkcioniranje organizma. Kako bi u novoj godini vodili zdraviji život u svoju prehranu uključite više špinata, blitve i kelja.

8. Izbjegavajte trans-masti u prehrani

Trans-masti povećavaju nivo lošeg kolesterola dok istovremeno smanjuju nivo dobrog kolesterola. Uzrokuju nastanak upalnih procesa u organizmu te povećavaju rizik obolijevanja od kardiovaskularnih bolesti. Ako želite voditi zdraviji život svakako bi iz svoje prehrane trebali izbaciti trans-masti.

9. Unosite dovoljno vlakana

Vlakna nam daju osjećaj sitosti i pomažu kod probave. Nazivaju se još i čistači crijeva. Namirnice koje sadrže visok udio vlakana su svježe voće i povrće stoga ih uključite u vašu prehranu kako bi vodili zdraviji život.

10. Uključite nove namirnice u vašu prehranu

Kako bi vaša novogodišnja odluka da vodite zdraviji život bila postojana povećajte raznolikost vaše prehrane. U prehranu možete uključiti neku novu namirnicu iz skupine mahunarki poput leće, crnog graha ili azuki graha. Skupinu žitarica možete obogatiti kvinojom, amarantom ili nekom novom vrstom riže. U skupinu povrća možete uključiti neko koje ne konzumirate često poput repe, rotkve ili kelja. Što je vaša prehrana raznolikija veće su šanse da ćete u vaš organizam unijeti vitamine i minerale koji su neophodni za vaše zdravlje.

    Pridržavanjem ovih deset odluka unaprijedit ćete vaše zdravlje i zaista voditi zdraviji život u novoj godini.

    Za sva dodatna pitanja i savjete na raspolaganju vam stoji naše educirano osoblje.

    Neka Vam zdravlje bude na prvom mjestu!

    Vaš Elbi Medikal!

    5 1 glas
    Ocjena članka
    Pretplata
    Obavjesti me
    guest
    0 Komentari
    Inline Feedbacks
    View all comments