DETOX ORGANIZMA
Briga o zdravlju, Dodaci prehrani, News, Zdravlje

Detox organizma

Detox ili detoksikacija organizma

Pojam detox ili detoksikacija organizma se odnosi na čišćenje organizma od štetnih tvari, tj. toksina kojima smo izloženi svakodnevno putem vode, hrane, zraka, okoliša, sredstava za čišćenje, lijekova, dima cigarete, kozmetike koju koristimo… Toksini u organizmu mogu uzrokovati mnogo zdravstvenih tegoba od kojih se najčešće javljaju umor i pospanost. Kasnije se mogu javiti i veći problemi kao što su depresija, prerano starenje te slaba otpornost na razne infekcije.

Kada napraviti detox organizma?

Detox organizma je svakim danom sve popularniji među širom populacijom, a posebno nakon ovih blagdana te obilnog unosa masne i slatke hrane visoke kalorijske vrijednosti. Osim nakon blagdana detoksikaciju je poželjno napraviti nekoliko puta godišnje zbog sve veće konzumacije rafiniranih namirnica te industrijski prerađene hrane. Preporuka stručnjaka je da se u periodu od jedne godine naprave 2-3 detoksikacije u trajanju 3-7 dana.

Detoksikacija se posebno preporučuje kod raznih zdravstvenih tegoba od kojih bi posebno izdvojili prekomjernu tjelesnu masu, probavne tegobe, kožne probleme, alergije, autoimune bolesti, bolesti zglobova, tumorska oboljenja te kod lošeg raspoloženja i kroničnog umora. Kod prethodno navedenih, a i kod drugih zdravstvenih tegoba prije detoksikacije se treba posavjetovati s nutricionistom ili liječnikom.

Kako napraviti detoksikaciju organizma?

Planovi detoksikacije najčešće uključuju specijalnu dijetalnu prehranu, biljke i dodatke prehrani, hidroterapiju te razne vježbe.

Detoksikacija prije svega čisti našu jetru koja služi kao spužva u našem organizmu-reciklira i izbacuje loše tvari iz organizma. Uz čišćenje masnoće iz jetre te njeno regeneriranje, omogućavamo žuči da vrati svoju funkciju u prvobitno stanje i izbaci moguće kamence.

Tijekom detoksikacije je preporučljivo jesti jednostavno pripremljenu hranu:

  1. sirovo voće i povrće,
  2. sokove od svježeg voća i povrća,
  3. povrtne juhe,
  4. povrće kuhano na pari ili pirjano na vrlo malo nerafiniranog ulja,
  5. salate začinjene s limunovim sokom i maslinovim uljem te začinskim travama.

Poželjne i one manje poželjne namirnice

Na jelovniku tijekom perioda detoksikacije bi se svakako trebale naći i sljedeće namirnice:

  1. Limun-sadrži velike količine vitamina C koji je općenito poznat kao vitamin detoksikacije jer se uz pomoć njega ubrzava metabolizam te se lakše razgrađuju toksini.
  2. Zeleni čaj-odličan je antioksidans te ubrzava rad jetre.
  3. Zeleno povrće (radič, poriluk, kelj, blitva, matovilac, zelena salata)-odlični saveznici u procesu detoksikacije same jetre zbog velikog sadržaja klorofila. Klorofil pomaže tijelu ukloniti toksine iz okoliša (teške metale i pesticide) i glavni je saveznik često preopterećene jetre. Kad god je moguće zeleno povrće treba jesti sirovo, a ukoliko se termički obrađuje treba ga kuhati na pari ili pirjati na vrlo malo nerafiniranog ulja kako bi se sačuvalo što više hranjivih sastojaka.
  4. Sjemenke sezama-na popisu su najboljih detoksikacijskih namirnica zato što uspješno smanjuju negativan utjecaj alkohola i drugih toksina na jetru. Najčešće se koriste kao dodatak salatama ili mesu.
  5. Češnjak-često ga nazivaju i čudom prirode jer sa svojih 200 bioloških aktivnih tvari ima izrazito jako antivirusno i antibakterijsko djelovanje. Može se kombinirati sa svim namirnicama, dodati u salate, a izvrstan je i kao začin. Osim za detoksikaciju pokazao se odličnim za srce i za zdravlje cijelog kardiovaskularnog sustava.
  6. Cikla-stimulira rad jetre, djeluje povoljno na kardiovaskularni sustav te je pokazala antikancerogena svojstva.

Namirnice koje bi trebali izbjegavati tijekom detoksikacije, a nakon nje ih konzumirati u umjerenim količinama:

  1. Crveno meso-teže se probavlja od bijelog mesa zbog velikog sadržaja zasićenih masnih kiselina. Najbolja zamjena je meso peradi, riba i jaja.
  2. Masti-izbjegavati margarin, namirnice pržene na ulju i masti. Dozvoljene su male količine nerafiniranog ulja kao dodatak salati ili za pirjanje svježeg povrća.
  3. Kofein-osim kave preporuka je izbjegavati i gazirana te energetska pića.
  4. Rafinirani šećer-osim slatkiša i čokolade treba izbjegavati i ostale namirnice koje sadrže dodatne količine šećera (voćni jogurt, gotovi umaci, juhe iz vrećice…).

Pomoć iz Elbi Medikal riznice proizvoda!

Proizvodi koji su odličan dodatak procesu detoksikacije:

Kurkuma-ima odlična antioksidativna svojstva, jača imunitet te pomaže u borbi protiv alergija. Dostupna je u kapsulama te u prahu koji možete dodati u smoothie u kombinaciji sa svježim zelenim povrćem.

https://elbi-medikal.hr/web-shop/zdravstvene-tegobe/kosti-misici-i-zglobovi/kurkuma-u-prahu-200-g/

Sikavica-jedna od najpoznatijih biljaka za detoksikaciju jetre.

https://elbi-medikal.hr/web-shop/maticnjak/hladno-presana-ulja-maticnjak/hladno-presano-ulje-sikavice-200-ml/

Maslačak-osim za pravilan rad jetre, bubrega i žuči preporučuje se kod upalnih stanja kože (akne, psorijaze, ekcemi…).

Chlorella-zelena slatkovodna alga koja prvenstveno čisti probavni sustav.

https://elbi-medikal.hr/web-shop/zdravstvene-tegobe/probavni-sustav/chlorella-tablete/

Enterosgel-crijevni adsorbens koji na sebe veže toksine iz probavnog sustava.

https://elbi-medikal.hr/web-shop/zdravstvene-tegobe/probavni-sustav/enterosgel/

Nakon procesa detoksikacije trebalo bi nastaviti s uravnoteženom i zdravom prehranom pri čemu treba biti umjeren prvenstveno u konzumaciji mesa. Suhomesnate proizvode bi trebalo što više izbjegavati, a u što većim količinama konzumirati svježe voće i povrće. Preporuka je sve ili što više namirnica (koliko nam mogućnosti dopuštaju) konzumirati iz domaćeg uzgoja bez upotrebe pesticida i raznih kemikalija. Životinje koje su život provele hodajući dvorištem pasući travu daju kvalitetnije meso, mlijeko i jaja od životinja s farme koje su hranjene hormonima da bi što brže narasle. Kod odabira ribe prednost treba dati divljoj plavoj jadranskoj ribi, a ne onoj iz uzgajališta.

Uz sve ove preporuke izrazito je bitan kvalitetan i dovoljno dug (7-9 h) san te izbjegavanje stresa.

Neka Vam zdravlje bude na prvom mjestu.

Vaš Elbi Medikal

5 1 glas
Ocjena članka
Pretplata
Obavjesti me
guest
0 Komentari
Inline Feedbacks
View all comments