slijepo crijevo
Briga o zdravlju, Zdravlje

Upale slijepog crijeva

Slijepo crijevo je dio debelog crijeva na mjestu gdje se ulijeva tanko crijevo.

Mali crvoliki nastavak koji završava slijepo, a polazi sa slijepog crijeva naziva se crvuljak ili apendiks. Kod novorođenčadi je dugačak 4,5 cm , a u odrasloj dobi doseže dužinu od 9,5 cm.

Crvuljak se često krivo naziva slijepo crijevo stoga kad se kaže da netko ima upalu slijepog crijeva zapravo se misli na akutnu upalu crvuljka ili apendicitis.

Upala crvuljka nastaje zbog začepljenja otvora crvuljka. Uzroci začepljenja otvora crvuljka mogu biti bujanje limfnog tkiva koje je inače normalno prisutno na tom mjestu, progutano strano tijelo te tvrdi komadić stolice. Na mjestu začepljenja otvora crvuljka djelovanjem bakterija dolazi do upale stijenke crijeva što dovodi do razvoja kliničke slike akutne upale crvuljka.

Simptomi

Osobe koje imaju akutnu upalu crvuljka žale se na bolove u desnom donjem dijelu trbuha, desno uz pupak uz osjećaj mučnine, nagona na povraćanje, učestalog mokrenja, a ponekad i proljeva ili zatvora.

Neke osobe imaju i netipične simptome poput osjetljivosti cijelog trbuha na bol ili nepostojanja boli.

Netipični simptomi karakteristični su kod male djece, trudnica i starijih osoba te ovise i o položaju crvuljka u odnosu na debelo crijevo.

Free Person Suffering from a Stomach Pain Stock Photo

Dobne skupine oboljelih

Akutna upala crvuljka najčešće se događa kod djece ili u ranim godinama života, ali to nije pravilo. Može se javiti u bilo kojoj životnoj dobi, a statistički je češća kod muškaraca.

Dijagnostika

Nekada se upala crvuljka dijagnosticirala isključivo kliničkim pregledom (anamneza, palpacija trbušne šupljine, mjerenje tjelesne temperature pod pazuhom i u crijevu te određivanjem broja leukocita u krvi). Danas se uz klinički pregled može učiniti i ultrazvuk trbušne šupljine. Ultrazvukom se uz pomoć kolor doplera sa sigurnošću može vidjeti upala te se mogu isključiti svi drugi uzročnici sličnih tegoba u trbušnoj šupljini.

Free Photo Of Person Using Ultrasound Scan Stock Photo

Liječenje

Kada postoje tipični simptomi i povišeni laboratorijski parametri upale dijagnoza se postavlja klinički, a crvuljak se kirurški odstranjuje. Postoje i situacije kada se upala utvrdi, ali uz naznake da će se spontano smiriti. Tada je riječ o takozvanoj subakutnoj ili tinjajućoj upali. Takvu bi upalu također trebalo odmah riješiti operativnim zahvatom međutim mnogi kirurzi kao niti pacijenti nisu tome skloni.

Gotovo svaka takva spontano ili antibioticima zaliječena upala crvuljka završi ponovnom upalom za nekoliko tjedana ili mjeseci.

Nakon ponovne upale crvuljka skraćeno je vrijeme u kojem se može operirati bez nastanka komplikacija uzrokovanih puknućem slijepog crijeva.

Kod osoba koje žive daleko od bolnica pogotovo na otocima ili kod onih koji rade terenski posao daleko od zdravstvenih ustanova preporučljivo je svaku upalu crvuljka liječiti operativno.

Prevencija

Kao što smo već prethodno utvrdili, najčešći uzrok upale crvuljka je začepljenje otvora koje je uzrokovano najčešće tvrdom stolicom. Prevencija upale crvuljka je dobra probava o čemu više možete pročitati na https://elbi-medikal.hr/kako-se-boriti-sa-zatvorom/.

Prirodna pomoć kod regulacije probave su psyllium ljuskice.

https://elbi-medikal.hr/web-shop/vase-zdravlje/probava/psyllium-ljuskice-500-g/

Podijelite s nama vaša iskustva s upalom slijepog crijeva.

Neka Vam zdravlje bude na prvom mjestu.

Vaš Elbi Medikal

0 0 glasovi
Ocjena članka
Pretplata
Obavjesti me
guest
0 Komentari
Inline Feedbacks
View all comments