Zatvor
Briga o zdravlju, Zdravlje

Kako se boriti sa zatvorom?

Zatvor je općeniti izraz za nedostatak urednog pražnjenja crijeva. Izraz opstipacija predstavlja potpuni izostanak spontanog pražnjenja crijeva, a konstipacija predstavlja otežano pražnjenje tvrde, oskudne i suhe stolice koja je često praćena osjećajem nepotpunog pražnjenja, a crijeva se prazne znatno rjeđe nego inače.

Što je uredno pražnjenje crijeva?

Budući da je svaki organizam različit, također je i probava kod svakog pojedinca drugačija i specifična. Normalno, tj. uredno pražnjenje crijeva se smatra raspon od jedne do tri stolice dnevno pa do jedne stolice u tri dana. S druge strane kažemo da osoba ima zatvor ako je pražnjenje crijeva rjeđe od 3 puta tjedno. Kod težih oblika zatvora pražnjenje može biti samo jednom tjedno.

Kod koga se javlja zatvor?

Zatvor pogađa 20-30 % opće populacije razvijenih zemalja. Ako u obzir uzmemo populaciju Hrvatske to bi značilo da se s tim problemom susreće čak oko 900 000 ljudi. Većina osoba s tim problemom ne traži savjet liječnika, a najčešće se sami liječe kod kuće. Zatvor se najčešće javlja kod žena i raste s dobi-procjena je da svaka treća osoba starija od 65 godina ima problema sa zatvorom.

Uzroci zatvora

Zatvor stolice se najčešće javlja kao rezultat užurbanog života praćenog nepravilnom i ne raznolikom prehranom s premalim unosom voća, povrća i vlakana. Vrlo često je praćeno i nedovoljnim unosom tekućine (prvenstveno vode, a ne kave i zaslađenih pića) te sjedilačkim načinom života. Zatvor može još dodatno pogoršati i stres kojem smo u današnje vrijeme svi više ili manje izloženi.

Na putovanju se također može javiti ovaj problem budući da veliki broj ljudi ne voli obavljati nuždu u novim i nepoznatim prostorima kao što su aerodromi, hoteli ili bila koja nova sredina. Najčešće je to prolaznog karaktera i povratkom kući se stabilizira.

Trudnoća također može biti period kad se javlja zatvor i to najčešće od drugog tromjesečja i prema kraju trudnoće.

Otežano pražnjenje stolice se može javiti i zbog nekih bolesti (npr. hipotireoza) te lijekova. Lijekovi koji najčešće uzrokuju zatvor su oni protiv bolova, diuretici i lijekovi za liječenje visokog krvnog tlaka.

Simptomi zatvora

Simptomi zatvora se razlikuju kod svake osobe, ali oni najčešći su: bolovi u trbuhu, nadutost, bolno napinjanje, osjećaj punoće i pritiska u rektumu, slabljenje apetita, žgaravica, umor i slabost (zbog rijetkog oslobađanja toksina putem stolice).

Belly, Stomach Pain, Pains, Colon, Constipation

Kako spriječiti zatvor?

Potrebno je izbjegavati odgađanje pražnjenja crijeva jer ukoliko se refleks pražnjenja često ignorira može doći do njegovog slabljenja i pojave zatvora ili pogoršanja već postojećeg.

Koliko god je moguće treba smanjiti stres.

Budući da je sjedilački način života jedan od čimbenika rizika za pojavu zatvora potrebno je baviti se nekom fizičkom aktivnošću. Ako nemate puno vremena za vježbanje, od pomoći će biti i nekoliko kraćih šetnji dnevno (po 10-15 min).

Potrebno je tijelu svakodnevno osigurati dovoljan unos tekućine, najbolje u obliku čiste vode i prirodnih voćnih i povrtnih sokova. Preporuka je izbjegavati napitke koje dovode do dehidracije kao što su kava i alkohol. Jedan od pokazatelja unosite li u organizam dovoljno tekućine je boja urina. Normalna boja urina je blijedo žuta, a ako je tamnija ona upućuje na dehidraciju, a bezbojni urin može značiti prevelik unos tekućine.

Preporuka ja smanjiti unos prerađene hrane, soli i šećera, a povećati unos hrane bogate vlaknima. Od voća veću količinu vlakana imaju bobičasto voće, breskve, marelice i šljive. Od ugljikohidrata bi bilo dobro izbjegavati bijelo brašno i rižu, a umjesto njih koristiti cjelovite žitarice (zob, ječam, raž) koje sadrže veću količinu vlakana. Od povrća veliku količinu vlakana sadrže mahunarke, no one mogu biti uzrok nadutosti pa treba ograničiti njihov unos. U prehranu je dobro uvrstiti i orašaste plodove te sjemenke poput lana i chia. Obroci trebaju biti manji i češći.

Univerzalno rješenje za tvrdu stolicu ne postoji. Prije svega je potrebno poduzeti sve opće mjere koje smo naveli, a u slučaju neuspjeha može se povremeno posegnuti za pomoćnim pripravcima, tj. dodacima prehrani za lakše pražnjenje crijeva.

Biolaks sirup je blag, ne uzrokuje grčeve i mogu ga koristiti djeca od 1. godine života.

Plantalaks čaj je mješavina 5 vrsta biljaka koje olakšavaju pražnjenje crijeva te smanjuju nadutost.

https://elbi-medikal.hr/web-shop/zdravstvene-tegobe/probavni-sustav/plantalaks-caj/

Turbolax je dodatak prehrani koji je bogat izvor dijetalnih vlakana te povećava učestalost stolice bez izazivanja grčeva. Dostupan je u 2 oblika: šumeće tablete i vrećice sa praškom za otapanje.

https://elbi-medikal.hr/web-shop/vase-zdravlje/probava/turbolax-plus-vrecice-a10/

Neka Vam zdravlje bude na prvom mjestu.

Vaš Elbi Medikal

5 1 glas
Ocjena članka
Pretplata
Obavjesti me
guest
0 Komentari
Inline Feedbacks
View all comments