Briga o zdravlju, Zdravlje

Svjetski dan debljine – 4.ožujka

Svake godine se 4. ožujka obilježava Svjetski dan debljine. Debljina predstavlja jedan od trenutno najvećih javnozdravstvenih problema te značajno povećava rizik za razvoj kroničnih nezaraznih bolesti poput bolesti srca, dijabetesa, karcinoma i sl.

S obilježavanjem ovog dana započelo se 2015. godine, dok 16. ožujka obilježavamo Hrvatski dan osviještenosti o debljini. Cilj obilježavanja ovog dana je skrenuti pažnju i povećati svijest populacije o problemima koje debljina donosi te o načinima prevencije, dijagnoze i liječenja. Prekomjerna tjelesna masa i debljina nisu samo uzročnici brojnih kroničnih bolesti već se i sami smatraju bolestima te imaju svoju medicinsku dijagnozu E65 – prekomjerna tjelesna masa i E66 – pretilost.

Ovogodišnja tema Svjetskog dana debljine je: „Razgovarajmo o pretilosti.“ Cilj ove teme je kroz razgovore i događanja pomoći ljudima da isprave zablude vezane uz pretilost, priznaju njezinu složenost i poduzmu učinkovitu zajedničku akciju u prevenciji debljine.

Razgovarajmo o debljini kao bolesti.

Treba prepoznati da je debljina bolest koja je uzrokovana nizom čimbenika, uključujući biološke, genetske, okolišne i prehrambene.

Razgovarajmo o tome kako definirati debljinu.

Debljina se najčešće mjeri indeksom tjelesne mase (BMI). Međutim indeks tjelesne mase nije najbolji pokazatelj debljine jer ne uzima u obzir sastav tijela. Koje vrijednosti bi još trebalo uzeti u obzir u definiranju debljine?

Razgovarajmo o zdravstvenim rizicima koje donosi debljina.

Pretili ljudi imaju značajno veći rizik od razvoja brojnih drugih kroničnih bolesti poput dijabetesa, srčanih bolesti i karcinoma.

Razgovarajmo o važnosti pristupa zdravstvenoj skrbi u rješavanju debljine.

Bez pomoći zdravstvenog osoblja većina pretilih osoba neće uspjeti sama postići svoje zdravstvene ciljeve.

Cilj bi trebala biti redukcija tjelesne mase za 0,5 – 1 kg tjedno što je 2 – 4 kg mjesečno. Treba znati da i gubitak svega 5 – 10 % tjelesne mase značajno doprinosi da se osjećate zadovoljnije i ugodnije „u svom tijelu“ te da očuvate zdravlje i smanjite rizik od razvoja brojnih kroničnih bolesti.

 Iz svoje prehrane izbacite slatke napitke kao što su gazirani i voćni sokovi. Također ograničite unos alkoholnih pića jer sadrže značajan broj kalorija. Ograničite unos visoko prerađene hrane koja je bogata mastima i šećerima. Pripremajte jela kod kuće. To ti omogućava da kontroliraš sastojke i veličinu porcija te da se kvalitetnije hraniš. Nemojte preskakati obroke – preporuka je konzumirati više manjih obroka dnevno (3 glavna i 2 međuobroka). Pri pripremi hrane upotrebljavajte sezonske, lokalno uzgojene namirnice kada je to god moguće. Svaki dan konzumirajte barem 5 serviranja voća i povrća. Uvijek birajte namirnice od cjelovitog zrna (integralni kruh, integralna tjestenina), niskomasne mliječne proizvode i nemasno meso te u svoj jelovnik uvrstite ribu minimalno jednom tjedno. Ograničite unos soli na do 5 – 6 g na dan, ne dosoljavajte hranu, a umjesto soli koristite što više začinskog bilja. Planirajte hidraciju – uvijek dajte prednost vodi, biljnim čajevima i svježe cijeđenim voćnim/povrtnim sokovima. Kao međuobrok birajte voće, orašaste plodove, niskomasne mliječne proizvode i sl.

Hranu treba jesti sporije, a ne ubrzano gutati bez žvakanja jer će se na taj način pojesti manja količina hrane tj. prije se organizam „zasiti“.   

Ukoliko ste umorni i iscrpljeni velika je vjerojatnost da se nećete uspjeti držati principa pravilne prehrane jer ćete često „posezati“ za slatkišima, grickalicama i sl. koji su bogati energijom, što doprinosi porastu tjelesne mase.

Kraće rute obavljajte pješice ili biciklom, koristite stepenice umjesto dizala, hodajte i/ili vozite bicikl, radite u vrtu.

Neka vam zdravlje bude na prvom mjestu!

Vaš Elbi Medikal!

0 0 glasovi
Ocjena članka
Pretplata
Obavjesti me
guest
0 Komentari
Inline Feedbacks
View all comments