Briga o zdravlju, Zdravlje

Svjetski dan darivatelja krvi

Na skupštini Svjetske zdravstvene organizacije održane 14. lipnja 2005. godine ministri zdravstva iz cijelog svijeta jednoglasno su dali izjavu o potpori dobrovoljnim neplaćenim darivateljima krvi. Donesena je i rezolucija kojom se taj datum proglasio Svjetskim danom dobrovoljnog darivanja krvi, a sve u svrhu izražavanja zahvalnosti svim dobrovoljnim darivateljima na njihovu daru života. Dan se održava u čast nobelovca i doktora Karla Laindteinera koji je razvio sustav određivanja krvnih grupa, rođenog 14. lipnja 1868.

Na godišnjoj se razini u svijetu prikupi 92 milijuna doza krvi, od čega se polovica prikupi u zemljama visokog prihoda koje nastanjuje oko 15% svjetske populacije.

Samo četvrtina čovječanstva, a ovdje se ubrajaju i hrvatski građani, ima pristup sigurnim dozama krvi i krvnih pripravaka skupljenih prema načelima dobrovoljnosti, anonimnosti, besplatnosti i solidarnosti. Za ostatak svijeta krv se i dalje osigurava rodbinskim ili prijateljskim davanjem te plaćanjem darivateljima. Osiguravanje sigurne i dostatne količine krvi i krvnih pripravaka za sve stanovnike trebao bi biti sastavni dio nacionalne zdravstvene strategije svake zemlje. Cilj Svjetske zdravstvene organizacije je da se do 2020. godine u svim zemljama sve zalihe krvi prikupe od dobrovoljnih darivatelja.

U Hrvatskoj su organizacija, prikupljanje i raspodjela krvi povjerene službi za transfuzijsku medicinu i Crvenom križu koji zajedničkim radom prikupljaju krvne doze za potrebe zdravstva. U većini zemalja diljem svijeta ovu djelatnost obavlja Crveni križ zbog humanitarnog rada kojeg promiče, razvijene mreže samog društva na terenu i zavidnog broja volontera. Hrvatski Crveni križ ističe se po svojoj neprestanoj općoj edukaciji stanovništva s ciljem podizanja svijesti o važnosti davanja krvi. Ovakvim pristupom stvaraju pozitivan stav prema dobrovoljnom davanju krvi. Na godišnjoj razini skupe oko 160000 doza krvi, odnosno, 38 doza na 1000 stanovnika. Registriranih darivatelja ima oko 100000, a čak 85% njih su višestruki darivatelji. Prosječna dob darivatelja je 32 godine, a prednjače muškarci s oko 70% od ukupnog broja darivatelja.

Darivanjem krvi darujemo život, a krv može dati svaka zdrava osoba u dobi između 18 i 65 godina života. Tjelesna težina mora biti iznad 55 kg i proporcionalna visini, tjelesna temperature ispod 37⁰C, krvni tlak u rasponu 100-180/60-110 mm Hg, a puls između 50 i 100 otkucaja u minuti. Svakom darivatelju se prije uzimanja doze provjerava željezo, a vrijednost hemoglobina treba biti 135g/L kod muškaraca i 125 g/L kod žena. Muški darivatelji krv mogu davati 4 puta godišnje s međusobnim razmakom od tri mjeseca između doza, a žene 3 puta godišnje s međusobnim razmakom od četiri mjeseca. Jednim darivanjem daje se 450 mL krvi, što je manje od 13% ukupnog volumena krvi odraslog čovjeka, a samo jednom dozom mogu se spasiti čak tri života. Iz uobičajene doze krvi od 450 mL priređuje se 1 doza koncentrata eritrocita, 1 doza koncentrata trombocita i 1 doza plazme.

Darivanje krvi moguće je svakodnevno na organiziranim akcijama darivanja te u nekim transfuzijskim centrima. Darivatelji u Zagrebu krv mogu darivati u Hrvatskom zavodu za transfuzijsku medicine na adresi Petrova 3 i to od ponedjeljka do petka od 07:00 do 19:00 i subotom od 07:30 do 15:00.

Neka Vam zdravlje bude na prvom mjestu.

Vaš Elbi Medikal

0 0 glasovi
Ocjena članka
Pretplata
Obavjesti me
guest
0 Komentari
Inline Feedbacks
View all comments