Starenje
Briga o zdravlju

PROMJENE KOJE DONOSI STARENJE

STARENJE

Starenje je fiziološka pojava, normalna faza u životnom ciklusu svakog od nas. Započinje rođenjem i traje do smrti. Ono je manjim djelom uvjetovano genima, dok smo za veći dio odgovorni sami. Brigom o vlastitom fizičkom i psihičkom zdravlju, zdravoj i uravnoteženoj prehrani, redovitoj fizičkoj aktivnosti, redovitom odmoru i dobrom spavanju, možemo znatno usporiti djelovanje zuba vremena. Tako ćemo zadržati svjež mladenački izgled, dobro zdravlje, vitalnost i što bolje uživati u punoći života.

Vrlo je važno znati da starost i bolest nisu sinonimi, da stariji čovjek nije nužno i bolestan čovjek iako se događaju određene promjene u funkcioniranju organizma, što je potpuno normalno. Nije jednostavno odrediti dobnu granicu prema kojoj možemo osobu definirati kao starije životne dobi. Još uvijek se kao granica početka starosti uzima dob od 65 godina i nju je odredila Svjetska zdravstvena organizacija. Stariju životnu dob dijelimo na ranu ( 65-74 godine ), srednju (75-84 godine), i duboku starost (od 85 i više godina ).

Kako starimo, postupno dolazi do promjena u izgledu tijela i funkcioniranju organa i organskog sustava organizma. Te promjene dio su normalnog životnog ciklusa, a započinju već nakon četrdesete godine života.

PROMJENE NA VEZIVNOM TKIVU

Vezivno tkivo ima u organizmu brojne funkcije, ono povezuje druga tkiva, gradi ovojnicu oko organa, oblaže i štiti krvne žile. U vezivno tkivo spadaju krv i limfa, koštano, hrskavično tkivo, masno tkivo.

Tijekom starenja vezivno tkivo se mijenja:

-hrskavica gubi vodu,

-zglobna hrskavica gubi elastičnost, a na mjestima koja su mehanički više opterećena (menisk koljena) postaje sve tanja,

-zglobovi postaju krhki.

Starenjem se smanjuje mišićna masa. U mišićnim stanicama smanjuje se broj i veličina mišićnih vlakana. Sve te promjene posljedica su nedovoljnog korištenja mišića, nedovoljne tjelesne aktivnosti, nepravilne prehrane i slabe cirkulacije, a ne samog starenja. Mineralni sastav kosti u starijoj životnoj dobi smanjuje se za oko 10%. Naime, u starosti kosti obično gube kalcij, postaju tanje i krhkije, što povećava opasnost od ozljeda i povreda.

https://elbi-medikal.hr/web-shop/dodaci-prehrani/vitamini/dlux-3000/

PROMJENE NA ZGLOBOVIMA

Zglob je pomični spoj između kosti. Čine ga najmanje dvije kosti, koje se nazivaju zglobnim tijelom. Svaka je prekrivena glatkom hrskavicom, tzv. zglobnom plohom. Hrskavica nema vlastitih krvnih žila, prehranjuje se upijanjem tvari iz zglobne tekućine. Do oštećenja zglobova najčešće dolazi zbog preopterećenja. Oštećenje hrskavice može se pojaviti na svim zglobovima, no najčešće je na zglobovima kuka, koljena, stopala i malenim zglobovima šaka jer su najopterećeniji.

OSTEOPOROZA

Osteoporoza je bolest kod koje dolazi do smanjenja koštane mase, zbog čega kosti postaju tako krhke da se vrlo lako lome. Zahvaća uglavnom žene, rjeđe muškarce, a vrlo rijetko djecu. Osteoporoza se naziva tihom bolesti jer godinama ne daje nikakve simptome pa tako prijelom kosti ( najčešće vrata bedrene kosti, kralježnice ili zapešća) može biti ujedno i prvi znak i posljedica koji upućuju na nju.

Rizik za nastanak osteoporoze raste s godinama života. Povećan rizik za nastanak osteoporoze imaju osobe koje imaju osteoporozu u obitelji, imale su prijelom kosti u odrasloj dobi, imale su operativni zahvat odstranjivanja oba jajnika i tako prerano ušle u menopauzu, nisu uzimale dovoljno kalcija tijekom mlađe životne dobi, morale su duže razdoblje mirovati, tjelesno su neaktivne, imaju premalu tjelesnu težinu.

PREPORUKE ZA ZDRAVLJE KOŠTANO – MIŠIĆNOG SUSTAVA

-krećite se što više, vježbajte,

-hranite se zdravo, uzimajte što više hrane koja sadrži omega 3 masne kiseline ( bakalar, plava riba ) i kalcij ( riba, mliječni proizvodi) oni pomažu u obnavljanju zglobne hrskavice,

– održavajte normalnu tjelesnu težinu,

– teške predmete podižite iz čučnja, a ne sagibanjem također prilikom podizanja predmeta koristite obje ruke i ne okrećite se,

– dovoljno se odmarajte,

– ako dugo sjedite, ustanite i prošećite,

– ako dugo stojite na jednom mjestu, naizmjenično se oslanjajte na jednu pa na drugu nogu,

– nosite udobne cipele.

https://elbi-medikal.hr/web-shop/zdravstvene-tegobe/kosti-misici-i-zglobovi/vitamin-d3k2-sprej-12ml/

PADOVI U STARIJOJ DOBI

Padovi su jedan od vodećih problema starijih osoba. Svaka treća osoba starija od 65 godina doživi pad, čije posljedice mogu biti vrlo ozbiljne. Među nesrećama, padovi su najčešći uzroci smrti starijih osoba, i to češće žena nego muškaraca. Osim boli, straha, osjećaja nesigurnosti, padovi mogu dovesti do težih fizičkih ozljeda, pa i do zdravstvenih komplikacija i prijevremene smrti.

U starijoj dobi oslabe vid i sluh, češće su pojave kroničnih bolesti, što povećava rizik od padova. Vrtoglavica, nagli pad li povećanje krvnog tlaka, pad razine šećera u krvi mogu izazvati poremećaj ravnoteže i pad. Povećano uzimanje pojedinih lijekova ( npr. hipnotici, sedativi ) i alkohola također povećavaju rizik od pada.

Za padove su najvažnije promjene koštanog, mišićnog i živčanog sustava zbog kojih stariji ljudi postaju slabije pokretni, imaju lošiju ravnotežu, sporiju su, nespretniji, imaju promjene u hodanju i koordinaciji pokreta. Svaka starija osoba mora postati svjesna novonastalih ograničenja i njima podrediti svoj život i ponašanje, čime se smanjuje opasnost od pada i ozljeda.

Da bi se spriječili padovi:

  • Nemojte hodati po tek opranim podovima, skliskim i zaleđenim površinama,
  • Ne izlazite iz stana kada su nepovoljne vremenske prilike ( kiša, snijeg, vjetar, jaka hladnoća ili vrućina),
  • Nemojte se penjati na stolice ili ljestve,
  • Prilagodite namještaj svojim potrebama; neka vam stolac i krevet budu odgovarajuće visine da na njih možete lako sjesti i legnuti i isto tako lako ustati,
  • Uklonite iz stana nepotrebne premete: stare oštećene dijelove namještaja i tepihe,
  • Podovi u stanu neka budu ravno bez kablove ili prepreka,
  • Osigurajte dobro osvjetljenje u prostoru u kojem boravite, posebno stube i put do kupaone,
  • Prilagodite kupaonicu svojim potrebama, osigurajte gumene prostirke za kadu i pod, ugradite dodatne rukohvate, prema potrebi ugradite dodatak za WC,
  • Budite pažljivi dok se kupate, oblačite, odlazite na WC,
  • Redovito se kontrolirajte kod liječnika, pogotovo krvni tlak,
  • Redovito kontrolirajte vid i nosite propisane naočale,
  • Pridržavajte se savjeta o pravilnoj prehrani, tjelesnoj aktivnosti i odmoru,
  • Ako vam zdravlje dopušta , uz stručnu se pomoć i savjet redovito bavite nekim oblikom tjelesne aktivnosti,
  • Ne konzumirajte alkohol,
  • Pazite da vam se kućni ljubimci ne pletu oko nogu.

POMAGALA KOJA “ČUVAJU KOSTI”

ŠTAP SKLOPIVI

Aluminijski sklopivi štap, podesiva mu je visina. Vrlo je lagan i praktičan zato što se može sklopiti i stane u torbu kada nije potreban, a isto tako se brzo rasklopi i spreman je za korištenje.

https://elbi-medikal.hr/web-shop/medicinski-proizvodi/ortopedska-pomagala/stap-sklopivi/

ŠTAP S 4 KRAKA

Štap s 4 kraka je namijenjen osobama sa slabim i nesigurnim hodom , odnosno osobama koje traže veću potporu i stabilnost prilikom hoda. Štap je od aluminija, podesiva mu je visina i ručka se može okrenuti tako da se može koristiti i s lijeve i s desne strane.

HODALICA S 4 NOGE

Gibljiva hodalica koja se po potrebi s jednim potezom može sklopiti i rasklopiti. Omogućeno je zakretanje bočnih strana radi lakših promjena smjera kretanja. Podesiva je po visini.

HODALICA S 4 KOTAČA ILI ROLATOR

Hodalica s četiri kotača ima ručke podesive po visini, ergo kočnice. Može se zakočiti te osoba može sjesti na nju i odmoriti prilikom šetnje. Ima košaru u koju se mogu staviti stvari i lakše nositi. Konstrukcija je sklopiva.

TOALETNA STOLICA

Stabilna konstrukcija od kromiranog čelika ili djelomično plastificiranog čelika. Ima ugradbenu toaletnu posudu s poklopcem. Može se podesiti visina i može se sklopiti. Ima 4 gumice za veću stabilnost.

TOALETNA KOLICA

Stabilna konstrukcija od plastificiranog čelika. Skidajući naslon za leđa s osloncem za ruke. Toaletna posuda je umetnuta u sjedište i vadi se s bočne strane. Oslonci za ruke su pomični prema gore. Osloni za noge su pomični po visini i sklopivi prema unutra. Ima četiri okretna kotačića, od toga dva se mogu blokirati.

OSTALA POMAGALA

Za više informacija o pomagalima kontaktirajte nas.

Neka Vam zdravlje bude na prvom mjestu.

Vaš Elbi Medikal

0 0 glasovi
Ocjena članka
Pretplata
Obavjesti me
guest
0 Komentari
Inline Feedbacks
View all comments