Briga o zdravlju, Inkontinencija, Zdravlje

Pristup pacijenticama s urinarnom inkontinencijom

Urinarna inkontinencija neugodan je zdravstveno-socijalni problem koji pogađa velik broj žena, a definiramo ga kao nevoljno otjecanje mokraće. lako se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, češće se javlja u starijoj dobi. Smatra se da više od 50 % odraslih žena doživi epizodu urinarne inkontinencije tijekom života, a tek trećina potraži pomoć liječnika. Urinarna inkontinencija uvelike narušava i kvalitetu života, a često je povezujemo s depresijom, anksioznošću, socijalnom izolacijom, kao i smetnjama kod spolnog odnosa.

Uzroci urinarne inkontinencije

Brojni su rizični čimbenici nastanka urinarne inkontinencije. Vaginalni porođaj (osobito novorođenčad velike porođajne težine), operacije u području male zdjelice, starija životna dob(pad razine hormona – menopauza), stanja koja uzrokuju povišen tlak u trbuhu (pretilost, teški fizički rad, kronična opstruktivna bolest pluća) samo su neki od rizičnih čimbenika koji mogu pridonijeti nastanku urinarne inkontinencije.

Tipovi urinarne inkontinencije
Postoji nekoliko tipova urinarne inkontinencije. Najčešći su stresna urinarna inkontinencija, urgentna urinarna inkontinencija i miješana urinarna inkontinencija (kombinacija stresne i urgentne urinarne inkontinencije).
U ovom članku ćemo se više osvrnuti na pristup pacijenticama s urinarnom inkontinencijom.

Svakodnevno u kliničkom radu susrećemo pacijente koji zbog bojazni od stigmatizacije I neinformiranosti godinama zanemaruju simptome inkontinencije mokraće, sve dok te tegobe značajno ne naruše kvalitetu njihova života. Većina žena s inkontinencijom ne traži pomoć liječnika te rijetko same započinju razgovor o svojim tegobama zbog nelagode i srama vezane uz nemogućnost zadržavanja mokraće. Još uvijek je uvriježeno mišljenje kako je to normalna pojava s godinama, te kako nema pomoći, odnosno kako je inkontinencija stanje s kojim se mora živjeti. Upravo zbog toga je važno informirati bolesnice I istaknuti da inkontinencija nije normalno stanje bez obzira na dob žene, te da je bitno potražiti pomoć I otvoreno o tome razgovarati. Odgađanje ili ne traženje liječničke pomoći može bitno narušiti psiho-socijalni život i uzrokovati ozbiljnije posljedice na zdravlje pacijentica. Dakle, liječničku pomoć treba zatražiti kada postoje simptomi inkontinencije koji narušavaju kvalitetu života ili su praćeni s boli, povišenom tjelesnom temperaturom i pečenjem pri mokrenju.

Učinak na sve aspekte kvalitete života:
–osobni – potreba za posebnim donjim rubljem i posteljinom, briga oko oblačenja
– profesionalni – izostanak s posla i smanjenje produktivnosti
– seksualni – izbjegavanje spolnih odnosa i intimnosti
– tjelesni – ograničavanje ili prestanak tjelesnih aktivnosti
– psihološki – depresija, gubitak samopoštovanja, strah od gubitka kontrole nad mokraćnim mjehurom
– društveni – smanjenje društvene interakcije, ograničena planiranja putovanja zbog pristupa toaletu.

Već u prvom kontaktu s liječnikom, tijekom uzimanja anamneze (povijesti bolesti) moguće je iz osnovnih podataka odnosno simptoma postaviti ispravnu dijagnozu urinarne inkontinencije.

Najčešća pitanja koja se postavljaju pacijenticama
– U kojim situacijama dolazi do bježanja mokraće? Događa Ii se to prilikom napora (uzdizanje tereta, uz kihanje, kašljanje, smijeh, prilikom vježbanja, trčanja ili spolnog odnosa) ili mokraća pobjegne i prilikom najmanjeg napora (ustajanje, hodanje)
– Osjećate Ii neodgodivi poriv na mokrenje (kod pranja ruku, šuma vode)?
– Stignete Ii do WC-a na vrijeme ili vam mokraća pobjegne prije?
– Koliko često mokrite tijekom dana? (prosjek je oko 8 puta, ovisno o unosu tekućine) – Mokrite Ii po noći? Koliko često?
– Kolika količina mokraće pobjegne?
– Nosite Ii dnevne uloške ili pelene za odrasle?

Dijagnoza
Ginekološkim pregledom možemo vidjeti postoji li “spuštenost” genitalnih organa, odnosno postoji Ii anatomski defekt kao uzrok inkontinencije. Dnevnik mokrenja vodi se kako bi bolesnice zapisivale svoje dnevne aktivnosti, kao i podatak o količini unesene tekućine i izmokrene mokraće tijekom dana. Potrebno je evidentirati točno vrijeme i zabilježiti svaku epizodu bježanja mokraće uz opis prisutnosti ili odsutnosti nagona na mokrenje ili aktivnosti tijekom koje je došlo do nevoljkog otjecanja mokraće.
Laboratorijske pretrage. Sediment urina i urinokultura pokazatelji su infekcije mokraćnog sustava. Liječenjem infekcije možemo umanjiti ili u potpunosti ukloniti simptome učestalog mokrenja i bolova u donjem dijelu trbuha. Kod nekih žena se provodi i urodinamska obrada koja precizno procjenjuje funkciju mokraćnog mjehura i mokraćne cijevi.

Liječenje
Liječenje urgentne inkontinencije, te prekomjerno aktivnog mokraćnog mjehura, odnosi se na “trening mokraćnog mjehura”. To znači: mokrenje u određenim razmacima tijekom dana, te pokušaj voljne kontrole naglog nagona na mokrenje. U liječenju se upotrebljavaju i lijekovi koji utječu na glavni mišić koji je odgovoran za pražnjenje mjehura tako što ga smiruju, čime se postiže smanjenje učestalosti mokrenja i jakog nagona na mokrenje, te se povećava količina mokraće koja može biti pohranjena u mjehuru u fazi punjenja. Liječenje stresne inkontinencije provodi se vježbanjem mišića dna zdjelice, tzv. Kegelove vježbe, a koje se odnose na jačanje mišića odgovornih za kontrolu bježanja mokraće. Mogu se koristiti i vaginalni pesari koji također kada se postave u rodnicu mogu smanjiti bježanje mokraće kod stresne inkontinencije. Stresnu inkontinenciju liječimo i kirurškim zahvatima, no postojanje niza kirurških metoda zapravo je pokazatelj da nijedna metoda nije savršena. Stoga je važno napomenuti da su ulošci i pelene za inkontinenciju često u upotrebi kod žena s tim problemom. Unatoč uvriježenom mišljenju i socijalnim aspektima, problemi inkontinencije nisu normalni dio urogenitalnog starenja i to nije prihvatljivo stanje žena neovisno o dobi. S obzirom na današnju dostupnost dijagnostičkih i terapijskih mogućnosti koji uvelike mogu poboljšati kvalitetu života, niti jedna žena ne bi smjela trpjeti ovakve probleme, već bi bez srama trebale potražiti pomoć liječnika.

Čuvari suhoće

Vrlo važno je napomenuti da su ulošci i pelene za inkontinenciju vrlo često u upotrebi kod žena s tim problemom. Dostupni su u različitim veličinama i mogućnostima apsorpcije, ovisno o jačini inkontinencije. Riječ je o proizvodima za jednokratnu upotrebu, a kojima je cilj omogućiti normalnu suhoću i njegu kože u području vanjskih spolnih organa te spriječiti neugodan miris.
Danas tržište nudi niz zaštitnih sredstava koja su gotovo neprimjetna, a imaju visoku moć upijanja. Spomenula bih svakako Attends, kao vodećeg proizvođača proizvoda za pomoć kod inkontinencije. Attends proizvodi inkontinentnim osobama pružaju osjećaj sigurnosti i suhoće te doprinose ugodnijem životu oboljelih.
U okviru Attends asortimana proizvoda za zbrinjavanje inkontinencije nalaze se anatomski ulošci, pelene, gaćice za fiksiranje uložaka, jednokratne gaćice, sprejevi za zaštitu kože, kreme i gelovi.
Zbog tehnologije koja urin u jezgri proizvoda pretvara u gel, površina proizvoda ostaje suha, a samim time čuva i kožu korisnika. Na taj način osiguran je minimalan kontakt kože s urinom, pa je i mogućnost nastanka iritacije ili infekcije minimalna. Sve proizvode karakterizira prozračna stražnja strana, koja omogućuje koži da cijelo vrijeme diše. To su razlozi zbog kojih liječnici preporučuju Attends.
Filozofija poslovanja koja u prvi plan stavlja korisnike koji pate od inkontinencije, osigurala je da Attends bude jedna od najcjenjenijih zdravstvenih kompanija s područja njege i zbrinjavanja problema svih stupnjeva inkontinencije.

Ime autorice : Marija Hršak Banožić, dr. med. spec. gin.

 

Neka Vam zdravlje bude na prvom mjestu!

Vaš Elbi Medikal.

0 0 glasovi
Ocjena članka
Pretplata
Obavjesti me
guest
0 Komentari
Inline Feedbacks
View all comments