Međunarodni dan osoba s invaliditetom
News, Zdravlje

Međunarodni dan osoba s invaliditetom

Međunarodni dan osoba s invaliditetom

Međunarodni dan osoba s invaliditetom rezerviran je za 03. prosinca još od 1992. godine. Nakon završetka obilježavanja Desetljeća osoba s invaliditetom (1983.-1992.), Glavna skupština Ujedinjenih naroda usvojila je rezoluciju obilježavanja Međunarodnog dana osoba s invaliditetom. Nakon usvajanja rezolucije, UN-ova Komisija za ljudska prava pak svojom rezolucijom poziva sve zemlje članice da ističu obilježavanje ovog dana. Njihova rezolucija 1993/29 važeća je od 5. ožujka 1993. godine. Cilj Međunarodnog dana osoba s invaliditetom je postizanje punog i jednakog uživanja ljudskih prava i sudjelovanja osoba s invaliditetom u društvu.

Registar osoba s ivaliditetom

Procjene su kako u svijetu čak oko 15% populacije živi s nekim oblikom invaliditeta. Prema UN-u problem invalidnosti je rašireniji nego li se to misli. Od 10 stanovnika svake zemlje najmanje jedan ima neki oblik invalidnosti. Upravo je zbog takvih tvrdnji vrlo važno znati točne podatke o broju osoba s invaliditetom kako bi svaka država mogla planirati odgovarajuće preventivne mjere i urediti programe za te osobe. Hrvatska se ovoj potrebi prilagodila Zakonom o Hrvatskom registru o osobama s invaliditetom (NN64/01), koji propisuje način prikupljanja, obrade i zaštite tajnosti podataka osoba s ivaliditetom. Registar se vodi u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo, a u opticaju je od 2002. godine. U njemu je dakako dana i definicija invaliditeta.

Invaliditet

Invaliditet je trajno ograničenje, smanjenje ili gubitak sposobnosti (koje proizlazi iz oštećenja zdravlja) neke fizičke aktivnosti ili psihičke funkcije primjerene životnoj dobi osobe i odnosi se na sposobnosti u obliku složenih aktivnosti i ponašanja, koje su općenito prihvaćene kao bitni sastojci svakodnevnog života.

Statistika

U 2019. godini u Republici Hrvatskoj je registrirano 511 281 osoba s invaliditetom. Najveći broj bilježi se kod osoba iznad 65 godina života, i to 116 164 za žene te 132 225 za muškarce. Čak 82% osoba s invaliditetom živi sa svojim obiteljima, njih 16% živi samostalno, a ostatak ima udomitelja ili skrbnika ili pak boravi u nekim od ustanova. Od ukupne brojke njih 18 903 je u random odnosu, od čega je 52% muškaraca i 48% žena. Školovanje osoba s invaliditetom provodi se uz individualni pristup i posebnu dodatnu pomoć edukacijskog rehabiliktatora, logopeda, psihoterapeuta i drugih. Najčešća zvanja osoba s invaliditetom su NKV radnik, trgovac, ekonomski tehničar, elektotehničar, krojačica, daktilografkinja, automehaničar, vozač motornog vozila.

Najveći broj osoba s invaliditetom ovaj problem ima zbog oštećenja lokomotornog sustava, njih 147 502, odnosno, 28,8%. Iza vodeće vrste oštećenja slijede oštećenje drugih organa, mentalna oštećenja, oštećenje središnjeg živčanog sustava, oštećenje glasovno govorne komunikacije, intelektualna oštećenja, oštećenje vida, oštećenje sluha, oštećenje perifernog živčanog sustava, prirođene anomalije i kromosomopatije te autizam.

Budućnost

17 ciljeva održivog razvoja dio su Programa održivog razvoja do 2030. godine s ciljem iskorjenjivanja siromaštva, borbe protiv neravnopravnosti i nepravde te rješavanja pitanja klimatskih promjena do 2030. godine. Program uključuje osobe s invaliditetom u područjima koja se tiču ljudskih prava, ranjivih skupina, obrazovanja, zapošljavanja, smanjenja siromaštva, inkluzivnih gradova, instrumenata provedbe i podataka.

Naš doprinos

Svake se godine ovom danu pridaje pažnja organiziranjem raznih programa, od likovnih radionica, prosvjeda te razne edukacije šire javnosti. Cilj je smanjiti stigmatizaciju i predrasude, mijenjati stavove, povečati toleranciju, strpljenje, humanist i empatičnost prema osoba s invaliditetom.

Neka Vam zdravlje bude na prvom mjestu.

Vaš Elbi Medikal

0 0 glasovi
Ocjena članka
Pretplata
Obavjesti me
guest
0 Komentari
Inline Feedbacks
View all comments