Prvi posjet stomatologu
Briga o zdravlju, Haradent

Kako pripremiti dijete za prvi posjet stomatologu?

Prvi posjet stomatologu

Odlazak stomatologu i u dječjoj i u odrasloj dobi može biti vrlo stresan i traumatičan. Da bi dijete doživilo što manju traumu prilikom prvog posjeta stomatologu i postalo hrabro pri bilo kojem stomatološkom zahvatu potrebno je s njime raditi i pripremati ga od najranije dobi. Tu je uloga roditelja najvažnija.

Prema preporuci krovne američke stomatološke organizacije „American Dental Association“, ali i brojnih drugih stomatoloških udruga diljem svijeta, poželjno je dijete odvesti stomatologu već u dobi od jedne godine, a u svakom slučaju prije nego što ono nužno zatreba stomatološko liječenje.

Zašto tako rano?

U dobi od jedne godine, dijete je već dobilo nekoliko zuba (sve sjekutiće, te možda prve kutnjake) i sve više upoznaje okolinu oko sebe. Stoga je to idealno vrijeme da se dijete prvi put susretne s okruženjem kakvo pruža stomatološka ordinacija i osjeti kako je to kada stomatolog „gleda“ u usta. U ovoj dobi su zubi najčešće zdravi i očuvani te nema potrebe za potencijalno neugodnim ili bolnim stomatološkim zahvatima u ustima.

Svaki stomatolog opće prakse obučen je za rad s djecom i može im pružiti stomatološku skrb. Njihovi instrumenti su manjih dimenzija i napravljeni da budu vizualno manje odbojni.

Stres?!

Ponekad prvi posjet stomatologu nije potencijalno stresna situacija samo za dijete, nego i za roditelja. Naime, nerijetko se zna dogoditi da se sami roditelji toliko boje stomatoloških zahvata, da zbog vlastitog straha odgađaju odvesti svoju djecu k stomatologu. Nažalost, takav pristup i odgađanje ima samo loše posljedice, jer se strah (nesvjesno) prenosi i na dijete, a osim toga vrlo vjerojatno je da će izbjegavanje posjeta rezultirati pogoršanjem oralnoga zdravlja i pojavom karijesa i boli kod djeteta, što prvi posjet stomatologu umjesto da bude ugodno iskustvo pretvara u nešto traumatično i neugodno.

S čišćenjem/četkanjem zuba treba započeti čim izbije prvi zub, a redovito četkanje treba stalno prakticirati čim niknu prvi mliječni kutnjaci.

Djetetov plač česta je pojava i normalna reakcija na novu okolinu. Tu je opuštenost i stomatologa i roditelja iznimno važna. U nastavku pročitajte preporuke na koji način pomoći djetetu da se što opuštenije i ugodnije osjeća prilikom posjete stomatološkoj ordinaciji.

1. Obilazak ordinacije

Upoznavanje sa stomatološkom ordinacijom djetetu može pomoći da se lakše opusti u stomatološkom stolcu. To je logično jer mnogo su manje šanse da će se dijete bojati nečega što mu je poznato (isto kao i kod odraslih ljudi).  Prvi posjet stomatologu, a kod nekooperativne djece i nekoliko sljedećih posjeta, obično ne traju dugo (od 15 do 30 minuta), jer se pritom stomatolog svjesno više posveti djetetu, nego njegovoj usnoj šupljini. Ako se dijete tome izričito ne opire, stomatolog može učiniti i kratki pregled usta uz uporabu stomatološkog zrcala i sonde, kako bi mogao provjeriti djetetovo oralno zdravlje i planirati daljnju terapiju.

Ako je dijete dovoljno kooperativno i nije uplašeno, stomatolog već prilikom prvog posjeta može pristupiti detaljnijem pregledu zuba, čeljusti, zagriza i zubnog mesa, te jednostavnijim stomatološkim zahvatima poput profesionalnog čišćenja zuba rotirajućom četkicom ili premazivanja zuba. Stomatolog će prvi posjet vjerojatno iskoristiti i za davanje uputa o oralnoj higijeni, zdravim prehrambenim navikama, reduciranju i sprečavanju nepodesnih navika (poput sisanja prsta, grizenja jezika i sl.), posavjetovat će roditelje o tome što trebaju učiniti padne li dijete i ozlijedi zube i tkiva usne šupljine.

2. Izbjegavanje negativnih riječi

Većina roditelja, čak i nesvjesno, govori o stomatologu na vrlo specifičan način, odnosno koristeći negativne riječi, prije svega riječ ”bol”. Važno je da se prestane to raditi, a također treba pokušati izbjegavati termine poput ”injekcija”, pogotovo ako je dijete već imalo stresno iskustvo s iglama. Ako dijete stalno sluša kako roditelj govori o stomatologu kao o strašnom i bolnom iskustvu, čak i ako je posjet rutinski uz manji zahvat, dijete će vrlo vjerojatno paničariti.

3. Igrati se zubara kod kuće

S dentalnom edukacijom dobro je početi što ranije, i to kod kuće. Stomatološka ordinacija djetetu je strano i čudno mjesto. Zvukovi su neuobičajeni, odrasli su čudno odjeveni, a mirisi nisu slični ničemu što dijete može osjetiti kod kuće ili u školi. Zbog toga je važno da se dijete upozna s nekim detaljima koji prate posjet stomatološkoj ordinaciji.

4. Neka se dijete dovoljno najede prije odlaska stomatologu

Roditelji često ne daju djeci hranu prije odlaska stomatologu jer im je tako zgodnije, ali i zato što pokušavaju “potkupiti” dijete riječima ”poslije ćemo pojesti nešto fino ako u ordinaciji budeš miran i radiš ono što ti se kaže”. To je loša ideja jer će prazan želudac dijete učiniti nervoznim i razdražljivim.  Neka to bude lagana hrana kako bi se spriječio osjećaj mučnine i bol u želucu. Treba izbjegavati gazirana pića i slatkiše jer će dijete tako dobiti zbunjujuću poruku. Dopusti li se djetetu da pije gazirano netom prije posjete stomatologu, a tamo čuje koliko su gazirana pića štetna, dijete će biti zbunjeno.

5. Ponijeti pri posjeti umirujuću igračku ili dekicu

Omiljena igračka ili dekica mogu biti od itekako velike koristi u trenucima kada dijete osjeća strah ili tjeskobu. Čak i ako se izbjegava da dijete nosi svoje omiljene stvari sa sobom kada je izvan kuće, u ovakvim situacijama treba dopustiti, naravno, ako dijete iskaže želju za tim.

 Djetetu tada treba dopustiti da drži igračku, dekicu ili neki drugi predmet uz koji se osjeća sigurno i sretno.

6. Djetetu obući udobnu odjeću

Mnogi roditelji trude se da njihovo dijete kod stomatologa ide sređeno i lijepo odjeveno, no najvažnije je da se dijete u onome što nosi osjeća ugodno i dobro. Treba izbjegavati odjeću koja će dijete sputavati i stiskati, a birati onu labaviju i opušteniju. Što se dijete fizički osjeća ugodnije, lakše će podnijeti zahvat i sve će završiti brže.

7. U početku ostati cijelo vrijeme s djetetom u ordinaciji

Sama prisutnost roditelja uz malo dijete, čak i bez smirujućih riječi i pažnje jedan na jedan, umirit će dijete. I sekunda odsutnosti dovoljna je da dijete osjeti strah. Pomoći može i ako roditelj priča sa stomatologom jer mnogi od njih vole čavrljati i tijekom zahvata. Dijete mora biti svjesno prisutnosti roditelja iako mu nije u vidnom polju.

8. Ostati smireni i opušteni

Ovo je zapravo najvažniji savjet jer djeca sve svoje emocionalne odlike “kopiraju” od roditelja. Ako dijete nije sigurno je li odlazak stomatologu zastrašujući ili ne, odgovor roditelja bit će mu vodilja. Ako roditelj hoda gore-dolje po ordinaciji, zabrinuto pogledava prema stomatologu ili okreće glavu tijekom pregleda, dijete će odmah pokupiti nervozu.

9. Prije svega strpljenje

Često roditelji očekuju da će se jednim posjetom stomatološkoj ordinaciji obaviti sve što je u tom trenutku potrebno, ali za navikavanje djeteta na stomatologa potrebni su strpljenje i povjerenje jer to je proces koji zahtijeva vrijeme.

Nakon upoznavanja i nekoliko posjeta stomatologu dijete će biti opušteno.

Par bitnih napomena:

Nikako NE!

• podmićivati svoje dijete za posjet stomatologu

• koristiti odlazak stomatologu kao kaznu

• dopustiti da dijete osjeti uznemirenost zbog odlaska stomatologu

• dopustiti da dijete čuje “strašne” priče o odlasku stomatologu

• koristiti riječi kao što su bol, igla, ubod ili bušenje

• lagati (samo treba “ukrasiti” istinu)

Svakako DA!

• pokušati djetetu učiniti odlazak stomatologu ugodnim

• dopustiti da dijete samo uđe u ordinaciju ako to želi stomatolog

• pohvaliti dijete za dobro vladanje

• biti dobar uzor svom djetetu: redovito prati zube i redovito odlaziti stomatologu.

Haradent

U održavanju bolje higijene usne šupljine pomaže i Haradent s kojim se mogu prati mliječni zubi od treće godine na života. Haradent je stopostotni pročišćeni klinoptilolit (zeolit), prirodni mineral vulkanskog podrijetla s mikroelementima koji su vrlo važni za zdravlje, poput natrija, kalcija, kalija i magnezija. Ne sadrži fluor ni sintetske dodatke.

Učinci Haradenta i način korištenja

Korištenjem Haradenta za svakodnevnu higijenu usne šupljine u ustima održava se pH od 7 do 7.4, čime se sprječava nastanak plaka, a samim time i karijesa. Učinkovit je i kod odstranjivanja postojećeg plaka jer dopire do područja koja su teže dostupna pri klasičnom čišćenju zuba. Haradent se koristi tako da se čista navlažena četkica uroni u posudicu Haradenta,  i operu se zubi na uobičajen način. Drugi način upotrebe Haradenta je da se četkica za zube na kojoj se već nalazi pasta za zube uroni u posudicu s Haradentom i da se zubi operu. Jako je važno da se četkica za zube djetetu mijenja svaka tri mjeseca.

Gdje kupiti?

Haradent možete kupiti  u našim maloprodajnim jedinicama u Dugom Selu i Koprivnici, nekoj od ljekarni diljem Hrvatske te putem našeg web shopa

Neka Vam zdravlje bude na prvom mjestu.

Vaš Elbi Medikal

0 0 glasovi
Ocjena članka
Pretplata
Obavjesti me
guest
0 Komentari
Inline Feedbacks
View all comments