MEĐUGENERACIJSKA SOLIDARNOST
News

EUROPSKI DAN MEĐUGENERACIJSKE SOLIDARNOSTI

EUROPSKI DAN MEĐUGENERACIJSKE SOLIDARNOSTI

Svake se godine 29. travnja još od 2008. obilježava Europski dan međugeneracijske solidarnosti. Obilježavanje ovog dana pokrenuto je u okviru slovenskog predsjedanja Europskom unijom. Svima je poznata činjenica kako je Europa kontinent s velikim brojem starijeg stanovništva, a taj se broj stalno povećava. Upravo iz tog razloga javila se potreba za definiranjem pojma međugeneracijske solidarnosti i uvođenja tog pojma u svakodnevni život. Pojam ne podrazumijeva isključivo ekonomsku vezu između mlađeg i starijeg stanovništva. Cilj je produbiti i potaknuti suradnju, razumijevanje i uvažavanje spram svih dobnih skupina.

potpora

STARENJE

Starenje je proces tijekom kojeg se događaju promjene u funkciji i dobi. Postoje tri aspekta starenja (biološki, psihološki i socijalni) koja su blisko povezana, ali nisu nužno podudarna. Nema odgovora na pitanje zbog čega starimo pa su i definicije ovoga pojma razmjerno rijetke i nema jedne općeprihvaćene.

Prema UN-u starost nastupa nakon 65-te godine života. Svjetska zdravstvena organizacija starost dijeli na tri razdoblja. Raniju starost, srednju starost i duboku starost. Prema godinama prva faza odvija se u dobi od 65 do 74 godina, druga od 75 do 84 te treća od 85-te godine života na dalje.

PROBLEMI STARIJIH OSOBA

Starije osobe često su suočene s kroničnim bolestima, odnosno, bolestima koje će ih pratiti ostatak života. To je narušeno zdravstveno stanje koje se neće poboljšati nekim jednostavnim kirurškim zahvatom ili kratkotrajnom terapijom lijekova, već je potrebno dugoročno liječenje. Kronična bol je ona bol koja se nastavlja i nakon što je prošlo očekivano vrijeme oporavka od bolnog podražaja. Brojne bolesti i poremećaji mogu dovesti do kronične boli, kao što su upale, ozljede, metaboličke bolesti, migrena, neke zarazne bolesti poput herpesa te maligne bolesti. Kronične bolesti ne tiču se samo sobe koja od nje pati, već čitave njezine obitelji. Kronični bolesnici trebaju pomoć i podršku svojih bližnjih kako na fizičkoj tako i na mentalnoj razini. Osnovni je cilj takvim osobama olakšati tegobe koje podnose, a zatim i pomoći osobi da se zbog svog stanja ne izolira i ne prepusti novonastaloj situaciji.

Također, prilikom susreta sa starijim osobama često prihvaćamo neka stereotipna mišljenja o nemoći takvih osoba, tvrdoglavosti, konzervativnosti i slično. Starije se osobe često susreću sa ageizmom. Ageizam je nepriznavanje i ograničavanje prava starosnih skupina.

0 0 glasovi
Ocjena članka
Pretplata
Obavjesti me
guest
0 Komentari
Inline Feedbacks
View all comments