Žgaravica ili refluks
Briga o zdravlju, Zdravlje

Što je žgaravica, a što refluks?

Žgaravica

U današnje vrijeme više od 75% ljudi pati od problema zvanog žgaravica, neugodnog simptoma koji upućuje na poremećaj ili bolest probavnog sustava.

Jednjak

Nakon što pojedemo hranu donji mišići jednjaka omogućavaju vrlo važan proces u kojem komadići hrane doputuju jednjakom do želuca. Donji mišić jednjaka isto tako i sprječava da bi se sadržaj  želuca vratio u jednjak. Kako bi hrana mogla promijeniti svoju teksturu i putovati po probavnom traktu, te organizmu priskrbiti hranjive tvari, u metabolizmu sudjeluje želučana kiselina.

Želudac

Stijenka želuca je prilagođena kiselosti želučane kiseline i to ne stvara nikakav problem, ali sluznica jednjaka je drugačija od želuca i kiselina može napraviti velike probleme. Kada gutamo hranu i donji mišić ne radi kako treba, želučana kiselina zapljusne u jednjak te dolazi do žgaravice.

Žgaravica

Žgaravica se manifestira kao osjećaj žarenja ili pečenja iza donjeg dijela prsne kosti ili visoko u „žličici“, s povremenim širenjem tegoba u grudni koš, sve do ždrijela.  Kada želučana kiselina dođe u dodir s jednjakom koji nema zaštitnu sluznicu javlja se bol, pečenje, podrigivanje, čirevi u ustima, zadah, gorak okus, povraćanje, vraćanje hrane u usnu šupljinu, upale i oštećenje.

Uzroci žgaravice

Do nepravilnog rada donjeg mišića jednjaka mogu dovesti neki lijekovi, pojedina hrana (masna hrana, pržena jela, slatkiši, jako začinjena hrana). Također stres, pušenje, brzo jedenje, nedovoljno žvakanje hrane, ležanje nakon jela, konzumacija gaziranih i alkoholnih pića. Ako i mišić radi dobro ali odjednom pojedete previše, nosite usku odjeću, trudni ste ili imate prekomjernu težinu isto može doći do pojave žgaravice.

Želučana kiselina

Pojava želučane kiseline u jednjaku tijekom dana promjenjiva je, tako da se počevši od jutra postupno pojačava i najjača je navečer. Uzimanje hrane povećava izloženost jednjaka kiselini, uz posljedicu pojavu žgaravice, pa je on manje izložen nakon doručka, više nakon ručka, a najviše nakon večere. Kod bolesnika koji imaju žgaravicu kao trajni simptom, izloženost jednjaka kiselini najveća je ujutro.

Iako su simptomi žgaravice prisutni prvih nekoliko sati nakon lijeganja, u pravilu su najmanje izraženi noću. Dugotrajnija izloženost donjeg dijela jednjaka djelovanju želučane kiseline, uz nizak pH refluksnog sadržaja pojačava simptome. Bol se javlja kada kiselina u jednjaku ima pH 4 ili niži.

Žgaravica – problem današnjice

Žgaravica je jako česti problem današnjice. Ako se s njom susrećete samo par puta godišnje, ne morate se previše brinuti. Da bi si sami olakšali i smanjili žgaravicu preporuča se izbjegavanje konzumacije kave, alkohola, gaziranih pića i pušenje. Određene namjernice kao što su rajčice, veća količina češnjaka i luka, orasi, crvena paprika, papar, masna, ljuta i pržena hrana mogu potaknuti žgaravicu.

Stres i žgaravica

Također stres povećava proizvodnju želučane kiseline. Sjednite i jedite polako te dobro prožvačite hranu. Jedite male količine hrane jer obilni obroci prepunjuju želudac i mogu protjerati kiselinu čak i kroz snažan donji mišić jednjaka. Pokušajte jesti četiri ili pet manjih obroka dnevno.

A kada vam se već jave neugodni simptomi žgaravice možete ih riješiti u samo par minuta i tako ne dopustiti da vam pokvare dan. Žvakaće gume povećavaju stvaranje sline i ispiru kiselinu nazad u želudac pa će van to olakšati pečenje u jednjaku.

Jednostavna i brza rješenja za žgaravicu

SODA BIKARBONA

Soda je čudesan proizvod jer se radi o antacidu, koji neutralizira višak želučane kiseline, koja pobjegne prema jednjaku i uzrokuje jaku bol. Pomiješate polovicu čajne žličice natrijevog hidrogenkarbonata odnosno sobe bikarbone s približno dva decilitra vode i napitak je spreman te žgaravica nestaje u trenu.

GASTER KAPI I ČAJ

Gaster kapi i čaj se preporučaju kod nadutosti i grčeva u želucu, nadraženosti i upale želučane sluznice, dispepsije.

https://elbi-medikal.hr/web-shop/zdravstvene-tegobe/probavni-sustav/gaster-kapi/
https://elbi-medikal.hr/web-shop/zdravstvene-tegobe/probavni-sustav/gaster-caj/

ĐUMBIR

Djeluje protuupalno i ublažava alergije te je poznat je po svojem umirujućem, antibakterijskom i antihistaminskom učinku. Također potiče probavu, poboljšava raspoloženje te pomaže u mršavljenju jer daje osjećaj sitosti.

https://elbi-medikal.hr/web-shop/dodaci-prehrani/dumbir-u-prahu-200-g/

PROBIOTICI

Ako se usprkos relativnom zdravom načinu života i dalje borite sa žgaravicom, onda na svoj jelovnik dodajte kvalitetan probiotski kompleks. Radi se o fantastičnom rješenju, pomoću kojeg na najjednostavniji mogući način možeš svoja crijeva obogatiti s dobrim bakterijama i tako se pobrinuti za savršeni omjer, zdrav mikrobiom i snažan mišić jednjaka. Narušena crijevna flora utječe na snagu donjeg mišića jednjaka.

TRUDNOĆA I ŽGARAVICA

Ako ste trudnica simptomi žgaravice će prestati nakon poroda, zato što su se javili zbog veće tjelesne mase koja je vršila pritisak na želudac.

REFLUKS

Ako se žgaravica javlja jako često to je upozorenje da je donji mišić jednjaka jako loše i da njegovo stanje može dovesti do kronične bolesti GERB -gastroezofagealna refluksna bolest.

Gastroezofagealna refluksna bolest je bolest kod koje se sadržaj iz želuca vraća u jednjak što je vrlo neugodno zbog povećanog lučenja želučane kiseline. Povrat želučanog sadržaja u jednjak je fiziološki fenomen koji se povremeno javlja u većini ljudi, a uzrokovan je popuštanjem antirefluksne barijere jednjaka, koju čine donji sfinkter jednjaka te ligamenti okolišnih struktura.

Tipični simptomi

-žgaravica,

-vraćanje želučanog sadržaja u jednjak,

-otežano gutanje,

-bol u žličici,

-kroničan upala grkljana ( laringitis),

-štucanje,

-astma, kronični kašalj,

-bol u prsima koja nije srčanog podrijetla,

-mučnina i podrigivanje.

Atipični simptomi

-oštećenje zubala,

-zadah iz usne šupljine,

-pojačano izlučivanje sline,

-promuklost.

Izuzetno je važno na vrijeme prepoznati alarmantne simptome, a to su bolno i otežano gutanje, gubitak tjelesne mase, anemija, krvarenje iz gastrointestinalnog trakta (u vidu povraćanja svježe krvi na usta ili crne stolice nakon što krv prođe kroz probavni sustav) zahtijevaju hitnu dijagnostičku obradu.

POSJET LIJEČNIKU

Ako imate dvije ili više žgaravice tjedno ili ju osjećate kronično i dugotrajno liječnik će vas poslati na pretrage. Ako ni uzimanje antacida neće pomoći liječnik će vas uputiti na pregled sondom koja se kroz usta uvuče u želudac (ezofagogastroskopija) kako bi se utvrdio stupanj oštećenja sluznice jednjaka zbog povrata kiseline.

Nakon dugotrajnog nagrizanja sluznice jednjaka kiselinom može se javiti upala jednjaka (ezofagitis), pa će liječnik propisati lijekove koji blokiraju lučenje kiseline kako bi se upala smirila i ublažili simptomi. Da bi si olakšali spavajte s podignutim uzglavljem, izbjegavajte dizanje tereta i veće tjelesne napore, pažljivo uzimajte lijekove koji mogu utjecati na promjenu tonusa mišića jednjaka ili oštećuju sluznicu jednjaka.

Neka Vam zdravlje bude na prvom mjestu.

Vaš Elbi Medikal

5 1 glas
Ocjena članka
Pretplata
Obavjesti me
guest
0 Komentari
Inline Feedbacks
View all comments