Endometrioza
Briga o zdravlju, Zdravlje

Endometrioza – nevidljiva bolest

Endometrioza

Endometrioza je kronična upalna bolest koja zahvaća  više od 176 milijuna žena diljem svijeta. Svaka deseta žena u svijetu pati od nevidljive bolesti zvane endometrioza.

Naziv nevidljiva bolest se koristi iz razloga što ne postoje vanjske indikacije koje pokazuju da osoba pati od ove kronične bolesti.

Kod velikog broja žena bolest ostane nedijagnosticirana ili do postavljanja dijagnoze prođe nekoliko godina, a u prosjeku je potrebno 10 godina da se postavi dijagnoza endometrioze.

Zašto je to tako?

Endometrioza je kronična upalna bolest kada tkivo koje nalikuje endometriju se nalazi na mjestima gdje ne bi trebalo biti. Ta su mjesta najčešće organi unutar zdjelice i trbušne šupljine:

  • jajnici
  • jajovodi
  • ligamenti koji stabiliziraju maternicu
  • mokraćni mjehur
  • tanko i debelo crijevo
  • rektum
  • rodnica
  • kirurški ožiljci (npr. od carskog reza) i dr.

Jako rijetko se to tkivo može naći i na nekim drugim mjestima izvan trbušne šupljine kao što su pluća, mozak, oči, zglobovi i sl. Jedini organ u kojem ne postoji zabilježena endometrioza je slezena.

Uzroci

Pravi uzrok endometrioze je nepoznat, najnovija istraživanja pokazuju da do razvoja bolesti dolazi zbog „greške“ u razvoju ploda (fetusa) te isključuju dugo prihvaćenu teoriju o retrogradnoj menstruaciji.

Teorija retrogradne menstruacije je dugo bila prihvaćena kao objašnjenje jer je tkivo endometrioze slično tkivu endometrija u maternici. Tu teoriju pobijaju sljedeći slučajevi: endometrioza kod djevojčica prije prve menstruacije, kod žena u menopauzi, čak postoji, iako jako rijetko, endometrioza kod muškaraca.

No, iako su sve to teorije o samom uzroku bolesti, jedna od deset žena u svijetu se bori i živi s jednim od najbolnijih stanja.

Endometrioza – simptomi

Najčešći simptomi endometrioze su sljedeći:

  • kronična zdjelična bol koja je najjača za vrijeme menstruacije
  • bolna menstruacija 
  • bol prilikom spolnog odnosa 
  • obilne i dugotrajne menstruacije
  • abnormalna krvarenja iz rodnice
  • učestali zatvori ili proljevi
  • napuhnutost
  • bol prilikom mokrenja

Rjeđi simptomi su sljedeći:

  • bol u zdjelici i abdomenu svaki dan
  • bolovi u nogama
  • bolovi u leđima
  • migrena

Endometriozu osim navedenih simptomi često prati i depresija i anksioznost.

Dijagnoza

Već smo spomenuli da do dijagnoze prođe i do 10 godina, a jedina prava potvrda bolesti je laparaskopska operacija i phd nalaz. Najčešće kod pojave cista na jajnicima kod žena, kreće se u daljnju obradu, koja u velikom broju završava operacijom i tada potvrdom stanja.

Sumnja na endometriozu se najčešće postavlja tijekom redovitog ginekološkog pregleda, ultrazvukom. Nakon toga kreće daljnja obrada, koja prije operacije može uključivati magnetnu rezonancu, dodatne ultrazvučne preglede, gastroenterološku obradu, vađenje tumorskih markera.

Prava potvrda bolesti je phd nalaz nakon operacije.

Liječenje

Endometrioza se najčešće liječi simptomatski. Analgeticima se umanjuju bolovi, hormonskom terapijom se nastoji spriječiti širenje bolesti, smanjiti veličina cisti, očuvati plodnost i povećati kvaliteta života.

Kada je neizbježno pristupa se kirurškom liječenju u kojem se odstranjuju ciste i priraslice. Važno je napomenuti da je najbolji način kirurškog liječenja ekscizija. Tijekom tog procesa osim priraslica, izreže se i okolno tkivo. Ako se samo postružu priraslice, velika je vjerojatnost da će doći ponovno do rasta endometrioze.

https://elbi-medikal.hr/web-shop/dodaci-prehrani/vitamini/dlux-3000/

U toku kirurškog liječenja kod jednog dijela pacijentica utvrdi se slijepljenost organa, najčešće crijeva te se ponekad mora pribjeći i resekciji crijeva.

Važno je napomenuti da histerektomija nije lijek za endometriozu.

Osim što žene žive svakodnevno s bolovima i narušena je kvaliteta života, endometrioza uzrokuje i neplodnost.

Jedan dio dijagnoza kod mlađih žena, se dijagnosticira upravo u postupku traženja uzroka neplodnosti.

Moć zdrave prehrane

Endometrioza je kronična upalna bolest pa je jedan od načina na koji se mogu simptomi ublažiti regulacija prehrane i uzimanje dodataka prehrani.

Preporuča se iz prehrane izbaciti sve namirnice koje potiču upalne procese kao što su: slatkiši i rafinirani šećer, gluten, pšenica i proizvodi je sadrže, mlijeko i mliječni proizvodi, jaja, alkohol, ulje i ocat, crveno meso. Prehrana bi trebala sadržavati puno povrća i voća, krumpir, batat, piletinu i puretinu, orašaste plodove, sviježe pripremljene cijeđene sokove, biljne čajeve s protuupalnim djelovanjem.

Raznolika i balansirana prehrana, će pomoći u smanjenju određenih simptoma, nemojmo zaboravit moć prirode.

Od dodataka prehrani preporuka je za uzimanjem vitamina D, vitamina C, magnezija, B komleksa, cinka, selena i inositola.

https://elbi-medikal.hr/web-shop/dodaci-prehrani/imunitet/lipocsol-1000-500-ml/

Ožujak je mjesec svjesnosti o endometriozi

Mjesec u kojem oboljele žele skrenuti pažnju na ozbiljnost i raširenost ove bolesti. Mjesec u kojem se želi pokazati da endometrioza nije samo bolna menstruacija, već niz drugih simptoma s kojima se oboljele bore svakodnevno.

Mjesec u kojem se želi skrenuti pažnju na krivo postavljene dijagnoze, na neadekvatno liječenje i najvažnije na deficit endo specijalista.

Slušajte što vam tijelo govori. Ne zanemarujte simptome.

Neka Vam zdravlje bude na prvom mjestu.

Vaš Elbi Medikal

3.5 4 glasovi
Ocjena članka
Pretplata
Obavjesti me
guest
0 Komentari
Inline Feedbacks
View all comments