Probava
Briga o zdravlju, Zdravlje

ZDRAVLJE POČINJE U PROBAVNOM SUSTAVU

Probavni sustav

Probavni proces počinje u ustima i traje sve do želuca i crijeva. U svakom dijelu probavnog sustava određena skupina enzima ima zadaću razgradnje hrane. U usnoj šupljini amilaza razgrađuje molekule škroba, a u želucu se hrana omekšava djelovanjem želučane kiseline koja aktivira pepsin. Ovaj enzim razgrađuje bjelančevine na aminokiseline. Nakon prolaska hrane kroz želudac gušterača luči mješavinu najvažnijih enzima (amilaza, laktaza i saharaza) za probavu bjelančevina, masti i ugljikohidrata.

Enzimi

Sirova i fermentirana hrana bogata je enzimima koji olakšavaju probavu pa je iznimno važno obogatiti prehranu ovim namirnicama. Unos enzima preko hrane stimulira proizvodnju energije i izdržljivost, a može biti i podrška zdravom mršavljenju. Orašasti plodovi i sjemenke sadrže enzim lipazu koji razgrađuje lipide ili masti dok sirovo voće i povrće sadrže amilazu, probavni enzim koji razgrađuje ugljikohidrate. Ananas sadrži bromelain, a papaja papain, proteolitičke enzime koji stimuliraju razgradnju bjelančevina na aminokiseline.

Termička obrada hrane

Nažalost danas se hrana većinom termički obrađuje. Enzimi se uništavaju kuhanjem hrane na temperaturi većoj od 48⁰C pa je ona teže probavljiva. Kod konzumiranja pretežno kuhane hrane dolazi do preopterećenja gušterače koja je konstantno stimulirana na sintezu i lučenje probavnih enzima. Neke teorije povezuju ovo iscrpljivanje probavnog sustava sa smanjenom otpornosti organizma na bolesti i stres.

Kronične bolesti

Zdravlje probave je dokazani put prevencije bolesti i očuvanja zdravlja.

Znanstvenici su proučavajući kronične bolesti ustanovili da im je svima zajedničko jedno stanje-upala. Zbog toga se medicinska zajednica usredotočila na borbu protiv upale što je mnogim ljudima pomoglo ublažiti patnju. Upala je zapravo već simptom bolesti pa treba ući u korijen bolesti i tražiti uzroke same upale. Taj uzrok je vrlo često u našoj probavi.

Oštećena crijeva uzrokuju i svima omraženo prijevremeno starenje pa tako možemo zaključiti da je ulaganje u zdravlje crijeva i probavnog sustava daleko sigurnije, zdravije i učinkovitije od botoksa ili bilo kojeg drugog agresivnog kozmetičkog zahvata.

Zdrava crijevna flora presudna je i za dobar imunitet, za obranu od različitih mikroorganizama te prehlade, a osobama kojima su crijeva kolonizirale štetne bakterije češće pate od alergija i upala u cijelom tijelu.

Uzroci kroničnih bolesti

Mnoge ljude će iznenaditi informacija da je uzrok bolesti koje dijagnosticiramo u epidemijskim razmjerima (srčana bolest, autoimune bolesti, nesanica, depresija, astma, dijabetes, karcinom, artritis…) moguće pronaći u oštećenim ili iritiranim crijevima. Čak i ako vam nije dijagnosticirana neka specifična bolest mnoge „boljke“ koje vas muče (alergije, neodređeni bolovi, umor, nagle promjene raspoloženja, zadah iz usta, neugodan tjelesni miris, zatvor…) mogu biti povezane s poremećajem funkcije crijeva.

Detoksikacija

Nepravilna i neredovita prehrana, nedovoljno žvakanje hrane, štetne životne navike (alkohol i cigarete) imaju negativni utjecaj na probavu. U starijoj životnoj dobi također dolazi do smanjene sinteze enzima u organizmu. Kako ne bi došlo do komplikacija, probavu je potrebno olakšati unosom sirove hrane bogate enzimima, detoksikacijom i dodacima prehrani. Najčešći toksični okidači su gluten, mliječni proizvodi, prerađeni šećer, alkohol i kofein. Za početak je najbolje izbaciti te toksične okidače, a detaljniji proces detoksikacije možete pročitati na https://elbi-medikal.hr/detox-organizma/ .

Od dodataka prehrani koji povoljno djeluju na probavni sustav preporučujemo:

  1. Probiotici:

Ne mogu zamijeniti uništenu, prirodnu, tjelesnu floru, no kao privremene kolonije mogu pomoći organizmu obavljajući iste funkcije kao prirodna flora te dajući prirodnoj flori dovoljno vremena da se oporavi. Probiotici također pomažu u uspostavljanju ravnoteže između tzv. dobrih i loših bakterija u našim crijevima, a najčešće korišteni probiotici su različite vrste roda Bifidobacterium i Lactobacillus. Naša preporuka je Biorela Daily-dodatak prehrani za svaki dan i pogodan za dugotrajno uzimanje.

  • Omega-3 masne kiseline:

Neophodne su za cjelokupno zdravlje i dobrobit organizma. Sastavni su dio svake stanice i dokazano pokazuju podršku u brojnim funkcijama vezanim uz zdravlje. Pomažu za zdravlje srca i krvnih žila, kod povišenog krvnog tlaka, kod povišenih masnoća, za bolju pažnju i koncentraciju te kod depresije i kroničnog umora.  

  • Vitamin D₃:

Izrazito je važan i unos vitamina D₃ koji povisuje razinu energije te pojačava imunitet. Također poboljšava raspoloženje i uravnotežuje hormone. Najbolje ga je uzimati u obliku spreja zbog bolje apsorpcije nego što je to slučaj s kapsulama.

https://elbi-medikal.hr/web-shop/dodaci-prehrani/vitamini/dlux-3000/

Neka Vam zdravlje bude na prvom mjestu.

Vaš Elbi Medikal

5 1 glas
Ocjena članka
Pretplata
Obavjesti me
guest
0 Komentari
Inline Feedbacks
View all comments