Zdravlje jetre
Briga o zdravlju, Zdravlje

Zdravlje dolazi iz jetre!

Naš najveći unutarnji organ – jetra!

Ako jetra nije zdrava, ugrožen je cijeli organizam.

Jetra je naš najveći organ u trbušnoj šupljini. Nalazi se s desne strane, ispod ošita, smeđocrvene je boje. Najvećim dijelom je zaštićena rebrima. Jetra je naš najveći unutarnji organ. Teška je obično 1200-1600 grama, a sastoji se od 2 režnja, od kojih je desni oko 6 puta veći od lijevog. Jetra je obavijena vezivnom ovojnicom.

Stanice jetre imaju jako bitnu ulogu u našem tijelu, a to je čišćenje ili detoksikacija tijela od štetnih ili stranih tvari.

Građa jetre

Jetra je sastavljena od velikog broja temeljnih funkcionalnih jedinica koje se nazivaju jetreni režnjići. U središtu režnjića nalazi se centralna vena, oko koje se zrakasto šire gredice jetrenih stanica hepatocita. Gredica se sastoji od niza hepatocita između kojih se nalazi žućni kanalić. Jetra je obavijena vezivnom ovojnicom.

Funkcija jetre

Jetra je najveća je žlijezda u ljudskom organizmu, a služi za  skladištenje hranjivih tvari te neutraliziranje štetnih.

Da bi uspješno obavljala svoje funkcije, kroz jetru prolazi oko 1.5 L krvi u minuti, što čini oko 1/4 ukupne količine krvi koju izbaci srce. 

Jetra ima puno važnih funkcija u organizmu, a neke od njih su: sinteza proteina, detoksikacija kemijskih spojeva, stvaranje biokemijskih molekula važnih za probavu. Jetra proizvodi žuč, koja ima važnu ulogu tijekom probave.

Žuč

U jetrenim stanicam hepatocitima stvara se žuč. Žučnim kapilarama, koje se nalaze između između dvostrukih redova hepatocita u jetrenom režnjiću, žuč izlazi iz režnjića formirajući interlobularne kanaliće. Iz tih kanalića žuč odlazi u sve veće vodove sve do 5-6 cm dugog zajedničkog žučnog voda, koji nastaje spajanjem lijevog i desnog žučnog voda. Ti kanalići su omotani vezivnim tkivom.

Zajednički jetreni vod sa izvodnim kanalom žučnog mjehura stvara glavni žučovod. Sustavom žučnih kanala izlučuju se žuč i u njoj otopljene tvari iz jetre u žučni mjehur.

Hepatociti

Hepatociti imaju mnoštvo metaboličkih funkcija koje im omogućuje bogata opskrba krvlju, a ostvaruju ih zahvaljujući bliskom dodiru s krvi kojeg omogućuju veoma propusne endotelne stanice kapilara u jetri.

Svi hepatociti sudjeluju u metabolizmu tj. preradi bjelančevina, masti, ugljikohidrata, žučne boje – bilirubina, žučnih kiselina, vitamina, minerala i nekih hormona.

Ključna uloga jetre: u održavanju primjerene razine glukoze u krvi, stvaranje glikogena, pretvaranje toksičnog amonijaka u ureu

Uloga jetre u metabolizmu

Jetra ima važnu ulogu u metabolizmu masti, proteina, ugljikohidrata.

Uloga jetre u metabolizmu proteina

Bjelančevine (proteine) iz hrane razgrađene do svojih sastavnih dijelova – aminokiselina, jetra koristi kao gradivni materijal za sintezu vlastitih proteina i proteina plazme, koji imaju različite vitalne funkcije u organizmu.

Uloga jetre u metabolizmu masti

U jetri se metaboliziraju prehrambene masti. One služe kao izvor energije za jetru i najučinkovitija dugotrajna zaliha energije. Jetra koristi masti iz hrane.

Kolesterol, unesen hranom i sintetiziran u jetri, predstavlja supstanciju koja je neophodna za funkcioniranje svake stanice; od njega nastaju žuč, neki hormoni te vitamin D. Međutim, prevelike količine kolesterola dovode do njegovog taloženja u krvnim žilama i nastanka ateroskleroze, što je povezano s ozbiljnim bolestima krvožilnog sustava.

Uloga jetre u metabolizmu ugljikohidrata

Važan izvor energije za čovjeka čine ugljikohidrati koje u organizam unosimo hranom, a nalazimo ih u namirnicama kao što su žitarice, mahunarke, voće i šećer. Ugljikohidrati se u crijevima razgrađuju do krvnog šećera – glukoze koja se zatim apsorbira i krvlju dospjeva u jetru.

Višak glukoze unešen hranom pohranjuje se u jetri u obliku glikogena ili masnih kiselina. Za vrijeme gladovanja jetra stvara glukozu iz zaliha glikogena. Te zalihe dostatne su za oko 24 sata gladovanja, a nakon toga jetra može sintetizirati glukozu iz tvari nastalih razgradnjom masti i proteina. Stoga je jetra središnji organ za održavanje stalne razine glukoze u krvi, što je važno za funkcioniranje svih organa u tijelu, a posebno mozga.

Metabolizam vitamina i minerala

Jetra u velikim količina pohranjuje vitamine ADE i B12, a u manjima vitamin K i folnu kiselinu. U jetri se u znatnim količinama skladišti i željezo, jedan od nužnih (esencijalnih) elemenata.

Metabolizam hormona

Jetra je iznimno važno mjesto u razgradnji hormona. 

Inzulin, glukagon, glukokortikoidi, hormon rasta,  estrogeni  i parathormon  pretežno se inaktiviraju u jetri.

Metabolizam lijekova i toksina

Posebno je značajna uloga jetre u biotransformaciji tj. preobrazbi organizmu stranih tvari – lijekova i otrova – u oblike neškodljive za organizam. Oni se u jetri uz pomoć posebnih enzima mogu kemijski preoblikovati u manje toksične tvari ili pretvoriti u tvari koje su topljivije u vodi pa se lakše izlučuju iz organizma putem bubrega ili žuči. 

Bolesti jetre

Bolesti jetre mogu zahvatiti sve njezine dijelove – jetrene stanice, žučne vodove, krvne i limfne žile. Jetru oštećuju razni otrovi, lijekovi, infekcije, smetnje u opskrbi krvlju i drugi poremećaji. Pri tome nastaju poremećaji funkcije jetre koji narušavaju metaboličku ravnotežu organizma, a čije se posljedice danas mogu liječiti s različitim uspjehom.

Jetra ima veliku sposobnost obnavljanja, a svoje funkcije obavlja i kada je očuvana tek polovina jetrenog tkiva. Međutim, bolesti jetre nerijetko imaju podmukli tijek bez karakterističnih simptoma, te neprimjetno napreduju uzrokujući teško oštećenje ovog važnog organa, kada presađivanje nove jetre predstavlja jedino rješenje.

Bolesti jetre mogu se, ovisno o tome zahvaćaju li samo pojedine dijelove jetre ili čitavu jetru, podijeliti na žarišne odnosno difuzne. Prema duljini trajanja mogu biti akutne – nastaju naglo i traju ograničeno, kraće vrijeme (do 6 mjeseci), ili kronične – karakterizirane sporim napredovanjem i trajanjem duljim od 6 mjeseci, u pravilu godinama.

Akutne bolesti jetre

Akutne bolesti jetre karakterizira iznenadna epizoda različito raširene nekroze hepatocita. Većina tvari koje uzrokuju akutni hepatitis (upalu jetre) su lijekovi. I neki biljni preparati (“trave”), naročito nekontroliranog porijekla, također mogu dovesti do akutnog toksičnog hepatitisa. No daleko najčešći jetreni otrov je alkohol koji uz kronično oštećenje jetre i cirozu može uzrokovati i akutni alkoholni hepatitis. 

Kronične bolesti jetre

Kronične bolesti jetre u većini slučajeva čine kronični hepatitis (različitih uzroka) i ciroza. Glavni su uzročnici kroničnih bolesti jetre alkohol te virusi hepatitisa B i C. Neki metabolički i imunološki poremećaji te dugotrajni zastoj žuči mogu također uzrokovati cirozu.

Među češće simptome bolesti, odnosno tegobe koje bolesnika dovode k liječniku, spadaju:

  • žutica – žutilo kože i bjeloočnica, 
  • svjetlija stolica i tamnija boja mokraće,
  • simptomi nalik na gripu
  • bol ili nelagoda pod desnim rebrenim lukom ,
  • gubitak apetita,
  • mučnina, povremeno i povraćanje,
  • osjećaj sitosti,
  • mršavljenje,
  • umor,
  • oticanje trbuha zbog nakupljanja tekućine u trbušnoj šupljini,
  • krvarenje iz probavnog sustava,
  • krvarenje iz desni, modrice i slično, što nastaje zbog poremećenog zgrušavanja krvi,
  • poremećaj mentalnog stanja, te neki drugi.

Dijagnoza

Pregledom se kod bolesnika može naći žutica, povećana jetra i slezena, modrice, proširenja krvnih kapilara na prsištu, licu i vratu koja izgledaju poput pauka, proširene vene trbuha koje izgledaju poput glave meduze, crvenilo dlanova, drhtanje ruku, znaci feminizacije muških bolesnika (povećanje grudi, smanjivanje testisa, gubitak dlakavosti i slično) ili virilizacije ženskih (pojačana dlakavost, poremećen ciklus i neplodnost uslijed viška muških spolnih hormona), te neki drugi.

Valja naglasiti da ukoliko su prisutne tegobe, niti jedan od ovih simptoma niti znakova nije specifičan, odnosno može se pojaviti u više različitih bolesti jetre, drugih organa ili organskih sustava.

Jetreni testovi

Jetreni testovi je zajednički naziv za biokemijske pretrage krvi koje služe za otkrivanje ili potvrdu bolesti jetre, odnosno za procjenu postojanja i težine oštećenja jetrenih stanica (parenhimna bolest jetre), ili kolestaze (zastoja žuči), ukoliko su bolešću zahvaćene stanice žučnih vodova (kolestatska bolest jetre).

Čišćenje jetre

Iz navedenog vidimo da jetra ima brojne funkcije u organizmu i važno je da je zdrava. Da bi jetra ostala zdrava potrebno je povremeno provesti čišćenje jetre.

Bitno je napomenuti da jetra ima iznimnu sposobnost regeneracije, stoga je pametno ne samo sačuvati jetru od štetnih tvari, već i poticati njenu sposobnost regeneracije.

Prepoterečenost jetre

Ako je jetra preopterećena i ne funkcionira ispravno, javljaju se određeni simptomi kod drugih tjelesnih organa kao što su:

  • Razne alergije
  • Kožne infekcije i kronične upale
  • Oslabljena bubrežna funkcija
  • Poremećaj rada štitnjače
  • Probavni problemi

Detoksikacija jetre

Ako se odlučite za neku od dijeta ili posebnih režima prehrane, imajte na umu i slabe strane te dijete. Npr. vegetarijanci mogu imati poteškoća s unosom esencijalnih aminokiselina. Taj se problem jednostavno rješava dodatnim unosom u obliku dodataka prehrani

Osim toga što unosite, jako je bitno i na koji način pripremate to što unosite. Puno više hranjivih sastojaka se sačuva prilikom pripreme hrane na pari ili kuhanjem, u odnosu na pečenje i prženje.

Trudite se jesti sezonsko voće i povrće. Puno su veće šanse da je uzgojeno prirodno i organski.

Neki stručnjaci preporučuju razne čajeve za detoksikaciju i regeneraciju jetre. Bitno je napomenuti da vam ovi preparati neće odmoći, ali da je ipak potrebno da vi sami osluškujete svoje tijelo i u suradnji sa svojim liječnikom ili nutricionistom odaberete prehranu koja vam najviše odgovara.

Što može pomoći u detoksikaciji jetre?

Menta koja potiče jetrenu razgradnju masti i smanjuje loš kolesterol. Štiti tijelo od ateroskleroze. Također potiče protok žući, što je bitno pri apsorpciji masti i vitamina topljivima u mastima. Zbog opuštanja mišića maternice se ne preporučuje trudnicama.

Maslačak koji sadrži antioksidans tanin. Pomaže u probavi, čišćenju jetre, regulira krvni tlak te razine šećera i kalija u krvi. Stimulira proizvodnju žući.

Đumbir je hrana s visokim udjelom vlakana pomaže probavu i detoksikaciju organizma. U zeleni čaj ili prokuhanu vodu se može dodati  đumbir i tako napraviti i čaj od đumbira.

Eterična ulja zbog svog povoljnog djelovanja na žuč i jetru, ekstrakt lista artičoke koristi se kao učinkovito sredstvo za detoksikaciju. Eterična ulja paprene metvice, ružmarina, celera i ljupčaca efikasno eliminiraju toksične tvari iz jetre.

Slatki krumpir (batat) – iznimno je bogat kalijem pa pomaže pri detoksikaciji jetre. Osim toga je bogat vitaminima B6, C i D, ali i magnezijem i željezom.

Jetra – goveđa ili pileća jetra zdravih životinja (najbolje mladih, koje su slobodne na ispaši). Iznimno bogata nutrijentima i vitaminima.

Sikavica –  ima snažna detoksikacijska svojstva pa se koristi u liječenju oboljelih alkoholne ciroze, hepatitisa i bolestima jetre izazvanim toksinima. Smanjuje štetni učinak teških metala u vodi ili pesticida kojima može biti zagađena hrana.

https://elbi-medikal.hr/web-shop/maticnjak/hladno-presana-ulja-maticnjak/hladno-presano-ulje-sikavice-200-ml/

Važnost prehrane

Bitno je napomenuti da je najvažnije pravilo u prehrani zlatna sredina. Pretjerivanje nikad nije dobro, a prevelike količine inače iznimno zdravih sastojaka mogu biti pogubne za vaše zdravlje. Stoga uvijek imajte na umu da je krajnji cilj zdrava i uravnotežena prehrana.


Preporuka namirnica za zdravlje jetre

1. Češnjak – potiče stvaranje enzima koji pomažu tijelu izbaciti toksine

2. Citrusi – bogati vitaminom C, citrusi su snažan antioksidans koji pomaže jetri da brže apsorbira štetne tvari.

3. Cikla  bogata flavonoidima, stimulira jetru i poboljšava njezin rad.

4. Zeleni čaj – sastojak katehin kojim je ovaj čaj bogat snažan je antioksidans koji čisti organizam.

5. Zeleno lisnato povrće – špinat, kelj, blitva i salata prepuni su klorofila te su vrlo učinkoviti u neutraliziranju i izbacivanju toksina iz krvnog sustava.

6. Ananas – prepun je vitamina C te djeluje kao prirodni duiretik koji tijelo oslobađa od toksina.

7. Menta – lišće metvice bogato je flavonoidima koji djeluju kao snažan antioksidans.

8. Đumbir – vrlo moćan antioksidans koji ubrzava metabolizam, pomaže kod izbacivanja masnoće iz tijela.

9. Orasi – sadrže velike količine omega-3 masnih kiselina te aminokiselina koje ubrzavaju proces detoksikacije.

10. Kupus – baš poput brokule i cvjetače, kupus snažno djeluje na enzime jetre, koji reguliraju i ubrzavaju njezin rad.

Uz navedene naminice, nikako ne smijemo zaboraviti na unos dovoljns količine tekućine dnevno, minimalno 8 čaša vode.

Godina nam je na izmaku. Svi se možemo složiti da je bila izazovna, uzbudljiva, neizvjesna. Godina u kojoj smo svi shvatili da je zdravlje najvažnije. Godina koja nam je pokazala da naši postupci imaju utjecaj na ljude oko nas.

Na puno toga i u novoj godini nećemo moći utjecati, nećemo moći promijeniti, ali ono što možemo jest promijeniti svoje navike kako bi zaštitili sebe, ali i svoje bližnje.

Briga o drugima, počinje brigom o samom sebi.

Neka Vam zdravlje bude na prvom mjestu.

Vaš Elbi Medikal

2 1 glas
Ocjena članka
Pretplata
Obavjesti me
guest
0 Komentari
Inline Feedbacks
View all comments