Voda
Briga o zdravlju

Unos tekućine – 8 čaša vode dnevno!

Voda u organizmu

Voda čini 70 % ljudskog organizma i potrebna je našem tijelu za sve što radi. Voda izgrađuje, prenosi, čisti i pomaže hraniti svaki pojedini dio tijela. Osnovni je sastojak svih tjelesnih tekućina, a čini čak 92% krvi, 98% crijevnih i želučanih sokova te sline.

Uloga vode u organizmu

U našem organizmu voda regulira temperaturu, vlaži kožu, ispire otpadne tvari i toksine, prenosi nutrijente do organa, hrani zglobove, kosti i mišiće, poboljšava funkcije žlijezda i hormona, oslobađa jetru od viška masnoća, smanjuje glad.

Kada osjetimo žeđ to nije signal da naše tijelo treba vodu nego da je ono već dehidrirano zbog čega moramo obratiti pozornost na dovoljan unos vode u organizam. Zbog veće površinske napetosti vode koju pijemo od one koja se nalazi u stanici ne smijemo dopustiti da osjetimo žeđ odnosno da dođe do dehidracije stanica. Upravo zbog toga vodu je potrebno unositi u manjim količinama tokom cijelog dana i omogućiti joj dovoljno vremena da prodre u stanice. Kod unosa velikih i naglih količina vode može doći do neravnoteže elektrolita u tjelesnim tekućinama.

Kako tijelo gubi vodu?

Konzumacijom alkohola, šećera i začinjene hrane potreba za vodom se povećava jer njihova razgradnja troši vodu. Također kod povećane tjelesne aktivnosti i većih temperatura zraka povećava se potreba za vodom. Disanje, znojenje, mokrenje samo su neki od načina kako naše tijelo gubi vodu koju je potrebno nadoknaditi. Kod povišene temperature, proljeva i/ili povraćanja također se gubi voda koju treba povratiti kako ne se ne bi doveli do dehidracije. Naravno i tjelesna težina bitan je faktor koji utječe na količinu vode potrebne tijelu i povećava se s kilogramima.

Premali unos količine vode u organizam može imati puno negativnih posljedica pa čak izazvati i smrt ukoliko se izgubi preko 15% vode. Kod manjih gubitaka javlja se suhoća usta i kože, manjak koncentracije, glavobolja. Zatim umor, razdražljivost, nervoza, smetnja u radu organizma poput smetnji probavnog sustava, rada bubrega, srca, mentalnih funkcija i dr.

Preporučeni dnevni unos vode

Vodu u organizam ne nadomiještamo isključivo pijenjem. Oko 20% vode dolazi u hrani i ostalim napitcima. Veliki udio vode imaju voće i povrće te razne juhe i čajevi.

Ipak što je s uvriježenim pravilom da nam je potrebno 8 čaša vode dnevno?

Ovaj je savjet nastao pogrešnim tumačenjem preporuke iz 1945. godine koja predlaže unos 1 ml vode po kaloriji konzumirane hrane što iznosi oko 2 litre  dnevno. U toj računici zanemarena je činjenica da vodu unosimo i samom konzumacijom hrane.

Danas Nacionalna medicinska agencija preporuča unos od 3,7 l vode za prosječnog odraslog muškarca i 2,7 l za žene. Iako vam se možda čini jako puno ne brinite jer tu je uključena i voda koja dolazi u hrani. Naravno potrebe se razlikuju od osobe do osobe i ovise o brojnim čimbenicima poput razine tjelesne aktivnosti, tjelesnoj težini i vanjskim uvjetima temperature, a unosom i manje količine od preporučene dnevne trebalo bi zadovoljiti dnevne potrebe za hidratizacijom.

Prema studijama objavljenim 2002. i 2008. godine nema zdravstvene koristi od pijenja tolikih količina vode, ali ipak dovoljan unos vode neophodan je za održavanje tjelesnih funkcija.

Kako bi bili sigurni da ste zadovoljili svoje dnevne potrebe stručnjaci savjetuju pijenje tekućine uz obroke i pijenje kada osjetite žeđ. Naravno, najzdraviji izbor uvijek je voda.

Neka Vam zdravlje bude na prvom mjestu.

Vaš Elbi Medikal

5 1 glas
Ocjena članka
Pretplata
Obavjesti me
guest
0 Komentari
Inline Feedbacks
View all comments