Uloga roditelja u stvaranju zdravih navika kod djece
Briga o zdravlju, Zdravlje

Uloga roditelja u stvaranju zdravih navika kod djece

Roditeljstvo – uloga roditelja u današnjem društvu

Tijekom odrastanja učimo različite socijalne vještine, preuzimamo različite socijalne uloge – postajemo školski đak, prijatelj, partner, no preuzimanje roditeljske uloge je sigurno jedna od najizazovnijih!

Roditeljstvo je jedna od najljepših, ali i najodgovornijih uloga koju pojedinac može imati. Roditeljstvo dvadesetog stoljeća je s jedne strane jednostavnije zbog dostupnosti informacija, ali s druge strane je izazovnije jer previše informacija, svjetonazora i ideja zbunjuje roditelje.

Tradicionalni odgoj vs. “gentle parenting”

Tradicionalni odgoj (odgoj u prošlom stoljeću) se često temeljio na principu davanja kazni i batina, a današnjim roditeljima se strogo „zabranjuje“ udariti dijete.

Tradicionalni odgoj je također podrazumijevao strogi odgoj, dobivanje kazni radi učenja discipline, poštivanja autoriteta i učenja poslušnosti, dok današnji odgoj radi upravo suprotno.

Ideja „blagog roditeljstva“ ili tzv. gentle parenting uči roditelje da su oni ti koji djecu trebaju slušati, djecu treba učiti da sami svojim istraživanjem uče i trebaju ih blago voditi ka samospoznaji sebe i stvarnosti oko sebe, tako da se djeca zapravo odgajaju sama uz roditeljevo nahođenje što je ispravno, a što nije.

Roditeljski stilovi odgoja

Pristup odgoju današnjih roditelja uvelike ovisi o kulturi, o državi u kojoj su odrasli/u kojoj žive te uvelike ovisi i o načinu života majke i oca.

Psiholozi su uočili postojanje četiri općenita stila roditeljstva od kojih svaki drugačije djeluje na razvoj djetetove ličnosti:

  • autoritarni stil – kruti ili strogi odgojni stil. Roditelji postavljaju velika očekivanja i zahtjeve pred dijete i pritom provode strogi nadzor i kontrolu.
  • autoritativni stil – demokratski ili dosljedan odgojni stil. Taj stil kombinira čvrstu roditeljsku kontrolu i emocionalnu toplinu.
  • popustljivi stil – roditelji daju emocionalnu toplinu ali manjak kontrole. Takvi roditelji su pretjerano emocionalno osjetljivi i postavljaju male zahtjeve.
  • zanemarujući stil –  roditelji imaju slabu kontrolu nad djetetu i emocionalno su hladni. Nezainteresirani za djetetove aktivnosti.

ZDRAVE NAVIKE / Prehrana kod djece

Uravnotežena prehrana bitna je od samih početaka. Budući da su djeca ponekad vrlo izbirljiva kada je u pitanju hrana i često se dešava da ne prihvaćaju sve namirnice, najčešće povrće, roditelji moraju biti kreativni kako bi osmislili načine da dijete dobije sve potrebne hranjive tvari. To ne znači da djeca moraju voljeti svu hranu, ako neku namirnicu dijete ne voli, trebalo bi naći namirnicu koja je slične nutritivne vrijednosti kao ova namirnica koju ne voli.

Uloga roditelja u stvaranju prehrambenih navika djece vrtićke dobi

U skupinu djece vrtićke dobi spadaju djeca dobi od 1 godine do 6 ili 7 godina. Kad dijete krene u vrtić sve se njegove dosadašnje navike mijenjaju pa tako i prehrambene. Tu ključnu ulogu preuzima upravo roditelj.

Roditelj je dosad trebao dijete pripremiti da jede sve namirnice te ustabiliti raspored jedenja – primjerice 3 glavna jela te 2 međuobroka u danu.

Neki korisni savjeti i smjernice koje se preporučuju roditeljima koji žele djeci osigurati zdrave prehrambene navike u vrtićkoj dobi jesu:

  • Dijete bi trebalo steći naviku doručkovanja ujutro jer jutarnji obrok osigurava energiju i omogućava unos različitih hranjivih tvari.
  • Svakodnevna konzumacija voća te dovoljno tekućine, najbolje bi bilo da dijete već samo zna piti iz čaše ili boce.
  • Tjeranje djece da pojedu sve što je na tanjuru može dovesti do prejedanja djeteta, što posljedično dovodi do prekomjerne težine.
  • Neka djeca probaju pojesti sve, i neka probaju jesti sama.

Uloga roditelja u stvaranju prehrambenih navika djece školske dobi

Svjetska istraživanja pokazala su da veliki dio djece ne unosi dovoljno hranjivih tvari kao što su vitamin A, B, željezo, magnezij, kalij i kalcij. Također, u toj dobi djeca prekomjerno unose soli, masti i šećere i manje konzumiraju voće i povrće.

Neki korisni savjeti i smjernice koje se preporučuju roditeljima koji žele djeci osigurati zdrave prehrambene navike u školskoj dobi jesu:

  • Trebalo bi djeci objasniti utjecaj nezdrave prehrane na primjerima koje smatraju važnijima, kao primjerice fizički izgled. Pa tako neki od poticaja za zdraviju prehranu mogu biti čista koža, sjajna kosa, snažniji nokti, više energije, bolja koncentracija, bolji školski rezultati i bolji sportski rezultati.
  • Roditelji mogu i dalje planirati zajedničke obroke za djecu kad su ona kući. Roditelji trebaju osigurati da u svom domu uvijek imaju obilja voća, povrća i kuhane hrane umjesto brze hrane i grickalica.

Za moždane funkcije izrazito su bitne omega-3 masne kiseline koje se nalaze u ribi i orašastim plodovima. Mineral cink pospješuje pamćenje i pozornost, stoga je bitno da djeca konzumiraju namirnice bogate cinkom (crveno meso, morski plodovi, mahunarke).

!VAŽNO! Razvoj zdravog odnosa prema hrani počinje u ranom djetinjstvu i gradi se godinama, stoga roditelji, bilo kakav stil odgoja imali, morate djeci od najranije dobi usaditi zdrave navike. S time sprječavate razvoj raznih poremećaja i bolesti, a posebice ANOREKSIJE, BULIMIJE I PRETILOSTI.

Usporedbom prehrambenih navika roditelja i djece može se zaključiti da roditelji trebaju služiti kao pozitivan uzor. Takva djeca redovno doručkuju, nemaju problema s prekomjernom težinom ili neuhranjenošću te konzumiraju raznovrsnu i nutritivno bogatu hranu.

Savjete za zdravu prehranu djece školske dobi možete pronaći u članku na našoj web stranici https://elbi-medikal.hr/prehrana-skolske-djece/.

Ključna je pravilna i pravovremena edukacija roditelja o zdravoj i raznovrsnoj prehrani djece, kako bi oni stekli autoritet i aktivno sudjelovali u djetetovom razvoju i boljitku.

Neka Vam zdravlje bude na prvom mjestu,

Vaš Elbi Medikal

0 0 glasovi
Ocjena članka
Pretplata
Obavjesti me
guest
0 Komentari
Najstarije
Najnovije Najviše ocjena
Inline Feedbacks
View all comments