Briga o zdravlju, Inkontinencija, Zdravlje

Uloga mišića dna zdjelice kod inkontinencije

Anatomija i fiziologija mišića zdjeličnog dna

Mišići dna zdjelice sastoje se od mišića, ligamenata i fascija koji podupiru mokraćni mjehur, reproduktivne organe i rektum. Oni funkcioniraju kao podrška zdjeličnim organima tako što se koordinirano kontrahiraju i opuštaju.

Mišići dna zdjelice dobivaju inervaciju kroz somatske, visceralne i središnje puteve. Najvažniji živac je pudendalni živac i njegove grane. Ovaj živac doprinosi vanjskom genitalnom osjetu, orgazmu i ejakulaciji. Osim toga, ima važnu ulogu u održavanju kontinencije.

Disfunkcije mišića zdjeličnog dna

Normalni mišići dna zdjelice odnose se na mišiće koji se mogu voljno i nenamjerno kontrahirati normalnom snagom i potpuno se opustiti.

No, disfunkcije mišića zdjeličnog dna možemo svrstati u dvije kategorije.

Prva kategorija su pretjerano aktivni mišići dna zdjelice koji se ne opuštaju i mogu se paradoksalno stezati kada je opuštanje potrebno, primjerice tijekom mokrenja ili defekacije.

Druga kategorija jesu nedovoljno aktivni mišići dna zdjelice koji se ne mogu dobrovoljno kontrahirati.

Koji su najčešći simptomi disfunkcije mišićnog dna zdjelice?

 To su: osjećaj nemogućnosti pražnjenja mjehura do kraja, konstipacija, nemogućnosti zadržavanja mokraće i stolice (često pri kihanju i kašljanju), isprekidano mokrenje, česti nagon za mokrenje, bolno mokrenje, bol u donjem dijelu leđa, bol u području zdjelice.


Uzroci ovog stanja mogu biti: fizička neaktivnost, trudnoća i porođaj, operacija u području zdjelice, prekomjerna tjelesna težina, oštećenje živca, kronični kašalj, hormonalne promjene u menopauzi, dizanje teških predmeta.

Disfunkcije zdjeličnog dna su povezane s negativnim učincima na kvalitetu života, a uključuju:

  • prolaps zdjeličnih organa
  • disfunkciju mokrenja i defekaciju
  • seksualnu disfunkciju

Značajan čimbenik rizika za poremećaje dna zdjelice je i vaginalni porod.

Postoje mnogi utvrđeni čimbenici rizika za urinarnu inkontinenciju tijekom trudnoće i poroda, kao što su povećani abdominalni pritisak zbog povećanja maternice, pritisak djeteta na mišiće dna zdjelice i oštećenje inervacije mišića dna zdjelice tijekom vaginalnog poroda.

Urinarna inkontinencija

Do procesa mokrenja i defekacije dolazi kad se mišići dna zdjelice opuštaju.

Mokrenje se događa kada se detruzor mokraćnog mjehura kontrahira, a uretralni sfinkter opusti. Koordinacija kontrakcije mišića detruzora mokraćnog mjehura te istovremeno opuštanje mišića dna zdjelice ključno je za održavanje urinarne kontinencije i omogućava mokrenje u društveno prihvatljivo vrijeme i mjesto.

Urinarna inkontinencija je nekontrolirano ispuštanje mokraće.

Postoji nekoliko glavnih vrsta inkontinencije, a to su inkontinencija uzokovana stresom, hiperaktivni mjehur, miješana inkontinencija, preljevna inkontinencija, refleksna inkontinencija i funkcionalna inkontinencija.

Svaka vrsta inkontinencije svojevrstan je problem i da bi se tegobe ublažile ili izliječile potrebno je na vrijeme odrediti intenzitet i vrstu inkontinencije. Intenzitet nekontroliranog ispuštanja mokraće individualan je, a pojedinac nakon što potraži stručnu pomoć, lakše tretira problem i nosi se s njim.

Svjesnost o ovom problemu u društvu je još uvijek nedostatna. Mnogobrojne su neželjene posljedice inkontinencije koje utječu na ukupno zdravlje čovjeka koji od ovog stanja pati.

Ali inkontinencija više nije tajna! Ignorirati simptome nije pametno, a liječenje inkontinencije se treba započeti na vrijeme. Obiteljski liječnik treba potaknuti razgovor s pacijentom o tom problemu, objasniti uzrok problema i preporučiti odgovarajuće liječenje.

Vježbanje mišića dna zdjelice

Ako se radi o problemu pretjerano aktivnih mišića dna zdjelice – potrebno je raditi vježbe za opuštanje mišića dna zdjelice kao što su rastezanje i istezanje pregibača kukova.

No glavni uzrok urinarne inkontinencije jesu uglavnom ova druga kategorija disfunkcije mišića, a to su nedovoljno aktivni ili oslabjeli mišići dna zdjelice, kad je potrebno raditi vježbe radi njihovog jačanja.

Kegelove vježbe

Kegelove vježbe je osmislio američki ginekolog Arbold Kegel 50-ih godina prošlog stoljeća te izvođenje tih vježbi umanjuje rizik od nastanka svih vrsta inkontinencije.

Kegelove vježbe su namijenjene ljudima svih dobi, čak iako nemate problema s inkontinencijom, niste rodili i ne planirate trudnoću, važno je upoznati se s prednostima izvođenja Kegelovih vježbi.

Prije samog kretanja izvođenja Kegelovih vježbi, bilo bi dobro konzultirati se s liječnikom ili fizioterapeutom, da bi se utvrdilo koje su vježbe za vas najbolje.

Nakon što to učinite, isprobajte Kegelove vježbe na više načina da isprobati koji način najviše odgovara vašem tijelu. Možete ih raditi sjedeći, stojeći ili ležeći.

 Osim toga, pokušajte uvesti vježbe u svoju rutinu. Sve vježbe zahtijevaju upornost da bi se vidio napredak, a jačanje zdjeličnog dna nije iznimka. Redovito planirajte svoj trening i povećat ćete vjerojatnost da ćete pravilno izvoditi vježbe i brže vidjeti napredak svog rada.

Dovoljno je odvojiti 5 minuta dnevno i iznenaditi ćete se kako ćete brzo vidjeti razliku.

Primjer jedne poznate Kegelove vježbe:

Jedna od najpopularnijih metoda Kegelovih vježbi je metoda „lifta“. Zamislite svoju vaginu kao dizalo, a otvor rodnice kao prizemlje. Polako stežite mišiće dna zdjelice kako biste podigli dizalo prema pupku. Napravite kratku pauzu kad dođete do vrha. Zatim polako spustite dizalo. Ponovite pet puta. Budite oprezni da ne zadržavate dah i da ne stežete mišiće želuca, stražnjice ili bedara.

Ostale primjere Kegelovih vježbi možete naći na web stranicama Elbi Medikala klikom na link.

Neka Vam zdravlje bude na prvom mjestu!

Vaš Elbi Medikal!

0 0 glasovi
Ocjena članka
Pretplata
Obavjesti me
guest
0 Komentari
Najstarije
Najnovije Najviše ocjena
Inline Feedbacks
View all comments