Istina ili mit: treba li djecu baš uvijek sklanjati sa sunca?
Briga o zdravlju, Zdravlje

Istina ili mit: treba li baš uvijek djecu sklanjati sa sunca?

Sunce nas grije!
Sunce je nama najbliža zvijezda koja koja nam daje svjetlost i toplinu i time omogućuje život na našem planetu Zemlji. Izvor je gotovo sve raspoložive energije na Zemlji. Zbog nuklearnih reakcija u njegovom središtu temperatura doseže i do 15 milijuna °C.

Osim izvora energije, Sunce je glavni izvor sreće i veselja za naše najmlađe članove društva, a to su – djeca! Od rođenja liječnici i patronažne sestre savjetuju izlaganje novorođenčadi suncu, pogotovo onih koji boluju od novorođenačke žutice.

Žutica kod novorođenčadi – zašto nastaje i kako se liječi?

Novorođenačka žutica je česta, ali uglavnom prolazna i za zdravlja bezopasna pojava koja se javlja u više od 50% rođene djece. Najčešće se javlja unutar prvih tjedan dana djetetova rođenja.

 Koji su simptomi novorođenačke žutice?

Simptomi najčešće uključuju:

  • žuto obojenje kože, bjeloočnica i ostalih vidljivih sluznica
  • taman urin
  • blijedu boju stolice
  • nervoza, plač visoke frekvencije
  • letargija, smanjena učestalost djetetove želje za hranom

Kako se žutica liječi?

Glavni cilj liječenja žutice u novorođene djece je sprječavanje oštećenja mozga ako dođe do previsoke koncentracije bilirubina u krvi. Liječenje žutice ovisi o uzroku i vrijednostima bilirubina u krvi nakon pregleda liječnika.

Ako su oblici žutice blagi najčešće ne uključuju terapiju, a uključuju češće hranjenje djeteta i izlaganje djeteta suncu.

Kada su vrijednosti bilirubina u krvi visoke, potrebna je terapija. Najčešća terapija je fototerapija. Osvjetljavanjem kože novorođenčeta mijenja se bilirubin i tijelo ga može izbaciti.

Osim novorođenčadi, koje su prednosti boravljenja starije djece na Suncu?

Ako netko voli boraviti vani, to su svakako djeca! No, pitanje je treba li djecu uvijek sklanjati sa sunca ili ipak ne?

Mišljenja su podijeljena, jer izlaganje suncu u dječjoj dobi ima svoje dobre i loše strane.

  • dobre:  poboljšanje sinteze vitamina D i ugradnje kalcija u kosti, kao i smirenje atopijskih promjena
  •  loše: mogućnost nastanka iritacija, opeklina te kumulativno djelovanje UV zraka što može povećati rizik za tumorske promjene kože u odrasloj dobi.

     Koje sve prednosti ima boravak djece na suncu?

Brojna istraživanja su pokazala su da izloženost Suncu ima i brojne zdravstvene prednosti povezane s vitaminom D koji ljudsko tijelo proizvodi uz pomoć Sunčeve energije.

1.Bolje raspoloženje – Sunčeva svjetlost aktivira oslobađanje serotonina u mozgu, poznatog kao hormon sreće, zbog čega se vrijeme provedeno na otvorenom pokazalo itekako korisnim za podizanje raspoloženja i ublažavanje stresa. Djeci svako treba omogućiti da budu sretna i zadovoljna da bi mogla bolje učiti o svijetu oko njih te im pomaže da budu zdraviji, aktivniji i bolje spavaju.

2. Sunce pomaže organizmu proizvesti vitamin D – nutrijent važan za zdravlje kosti, mozga itd. Vitamin D se može pronaći u jako malo izvora hrane kao što su mlijeko i masna riba, zbog čega je ljudima neophodno sunce. Vitamin D pomaže tijelu da apsorbira kalcij koji je važan za zdravlje kostiju. Osim toga, boravak na Suncu štiti i srce.

3. Australsko istraživanje iz 2012. pokazalo je da djeca koja žive na područjima zemlje s manje sunčeve svjetlosti imaju veću vjerojatnost da će biti alergična na jaja i kikiriki od one djece koja žive u područjima bliže ekvatoru.

4. Pokazalo se da djeca koja provode više vremena na otvorenom imaju manje izgleda razviti kratkovidnost.

Evidentno je da boravak na suncu za djecu ima mnoge dobrobiti, ali kad je riječ o izlaganju djece suncu, važno je ipak poduzeti dodatne mjere opreza jer je njihova koža osjetljiva i sklona oštećenjima.

Preporuke za boravak djece na suncu

1.Ograničiti djetetov boravak na suncu ili rano ujutro, do 10 sati ili kasno poslijepodne odnosno nakon 16 sati. Tako ćete izbjeći vrijeme kada su uglavnom Sunčeve zrake najjače te je UV zračenje vrlo visoko, što može rezultirati oštećenjem kože.

2. Uvijek nanesite zaštitnu kremu za sunce. Birajte onu s vrlo visokim zaštitnim faktorom (SPF 50+). Kremu nanesite na lice, vrat, ruke i noge djeteta.

3. Ako djeca borave u moru, praktično je odjenuti im i majicu ili hlače za kupanje koji isto tako imaju zaštitni faktor i štite kožu od sunca. Osim toga, na glavu je potrebno staviti šešir ili kapu koji štite lice od direktnog izlaganja suncu.

4. Za odmor od aktivnosti birajte hladovinu i nikad nemojte zaboraviti ponijeti bocu vode sa sobom! Opasnost od dehidracije je jednako opasna kao i pretjerana izloženost suncu.

5. Zadnje i najvažnije – budite uzor djeci! Postavite dobar primjer tako što ćete sami prakticirati ponašanje koje je sigurno za sunčanje. Naučite svoje dijete o važnosti zaštite od sunca i mogućim rizicima izlaganja suncu. Pomozite im da razumiju potrebu za kremom za zaštitu od sunca, zaštitnom odjećom i traženjem hlada.

Zapamtite: djecu ne treba uvijek sklanjati sa sunca! Djecu je potrebno pustiti da što više vremena provode u boravku na otvorenom, no budite Vi ti koji ste odgovorni i pobrinite se da dijete uvijek ima odjevenu adekvatnu odjeću, obuću, zaštitnu kremu za sunce te bocu s vodom. Naučite svoje dijete kad se treba skloniti sa sunca i kad si treba priuštiti odmor.

Neka Vam zdravlje bude na prvom mjestu!
Vaš Elbi Medikal

0 0 glasovi
Ocjena članka
Pretplata
Obavjesti me
guest
0 Komentari
Najstarije
Najnovije Najviše ocjena
Inline Feedbacks
View all comments