Sunčanica
Briga o zdravlju, Zdravlje

Sunčanica

Sunčanica je termoregulacijski poremećaj koji nastaje izlaganjem glave, a posebno potiljka, visokoj temperaturi odnosno utjecaju sunčeve topline.

Regulacija temperature

Tijelo regulira temperaturu radom kardiovaskularnog sustava i znojenjem. Kako bi znojenje bilo učinkovitije, za vrijeme visokih vrućina, kroz kožu protječe veća količina krvi. Dio tekućine iz krvi se izlučuje i hlapi, a nakon toga ohlađena krv nastavlja kolati tijelom.  Kako više krvi odlazi u kožu na hlađenje, mogući su problemi s tlakom, jer u ostatku organizma manjka krvi. Puls se ubrzava kako bi se što više krvi rashladilo i cirkuliralo tijelom.

Koristeći krv kao rashladnu tekućinu, tijelo prvenstveno štiti najvažnije organe kao što je mozak.

Pri izlaganju glave utjecaju sunca, temperatura u lubanji će se povećati. Tijelo će pokušati rashladiti mozak, na način da se što više hladne krvi uputi u glavu. Posljedica ovoga je da žilice u mozgu nabreknu i mozak natekne od relativno naglog povećanja volumena. Simptomi ovakve pojave su jako slični potresu mozga i nisu bezazleni. Ozbiljni slučajevi sunčanice mogu završiti i dugotrajnom nesvjesticom pa i komatoznim stanjem i smrću.

Gore je opisan najteži slučaj sunčanice, kakav se može desiti nakon dugotrajnog boravka na suncu bez prikladne zaštite. Ovakvim poteškoćama su podložni oni koji nemaju drugog izbora: vojnici na ophodnji, jedriličari nasukani na splavi i slični nesretni slučajevi,  a za obične turiste, već prvi znakovi sunčanice dovoljan su znak za bijeg u hladovinu.

Simptomi

Simptomi sunčanice su najčešće suha koža uz osjetno povišenu tjelesnu temperaturu, a osoba se žali na glavobolju, vrtoglavicu, nemir, smušenost te je vidljivo crvenilo lica. Ako se zanemare ovi znakovi, ubrzo će započeti zujanje u ušima, problemi s vidom i malaksalost, a u teškim slučajevima osoba je omamljena, raširenih zjenica  te se na koncu može i onesvijestiti. Bilo je ubrzano, a disanje plitko i ubrzano.

Sunčanica je vrlo ozbiljno stanje  koje može završiti dugotrajnom nesvjesticom, a na koncu i komom i smrću.

Kako pomoći unesrećenima?

Osobu za koju se sumnja da pati od sunčanice treba odmah smjestiti u hladovinu, u poluležeći položaj i raskomotiti joj odjeću. U slučaju nesvjestice osobu polegnuti na bok. Unesrećenog treba rashladiti laganim polijevanjem vodom (ne naglim pljuskanjem iz kante), te stavljanjem hladnih obloga ili vrećice s ledom na potiljak i glavu. Tjelesnu temperaturu treba stalno nadzirati, s hlađenjem se može prestati tek kada se tjelesna temperatura vrati u normalu, odnosno padne ispod 38 °C.

Bolesniku dati mlake napitke (ako je pri svijesti) te mu ne davati pića koji utječu na tlak i krvotok – ponajprije kavu i alkohol.

Nakon sunčanice obično se javljaju: glavobolja koja može potrajati danima, osjetljivost na zvukove i vizualne podražaje, šum u ušima  te razdražljivost i opće nezadovoljstvo zbog vlastite nepažnje i uništenog odmora. Unesrećeni se mora odmarati u zamračenoj i prohladnoj prostoriji, u mirnom okružju bez televizije, radija i kompjutorskih igara. Posljedice se mogu osjećati još i godinama nakon udara sunčanice.

U slučaju nesvjestice, pružiti prvu pomoć hlađenjem tijela i glave , ali odmah pozvati i hitnu pomoć. U svakom slučaju, uputno je čim prije kontaktirati liječnika.

Kako spriječiti sunčanicu?

Najpouzdaniji način sprječavanja sunčanice je izbjegavanje dugotrajnog izlaganja suncu. Boravak u hladu trebao bi spriječiti preveliko zagrijavanje tijela, pa tako i glave. U slučaju da je duži boravak na suncu neizbježan, obavezno nosite nekakvo pokrivalo za glavu i to, po mogućnosti, šešir od laganog, prozračnog materijala i svijetle boje, kako ne bi upijao i zadržavao toplinu. Ipak, pokrivalo za glavu nije uvijek garantirani lijek protiv sunčanice. Nekada, pri velikim vrućinama, upravo ono dodatno zagrijava glavu ili je ne rashlađuje dovoljno.

U svakom slučaju, trebali biste se za vrijeme boravka vani dodatno rashlađivati. To uključuje pijenje tekućine i to obične vode ili izotoničnih napitaka jer oni imaju dodane vitamine i minerale koje treba nadomjestiti u tijelu. U svakom slučaju treba izbjegavati previše slatka i gazirana pića (što uključuje i gaziranu mineralnu vodu).

Kako bi izbjegli sunčanicu trebali bi voditi računa o tome da na suncu, ako je to moguće, ne boravite u doba dana kada je ono najjače. Stručnjaci preporučuju da na suncu ne bi trebali boraviti u periodu od 10 do 16 sati.

Kao pomoć u prevenciji sunčanice prilikom dužeg izlaganja suncu možete glavu rashladiti na način da u vrećicu za led stavite led te vrećicu stavite na glavu ili vrat.

Više informacija možete pročitati na linku:

Neka Vam zdravlje bude na prvom mjestu.

Vaš Elbi Medikal

5 1 glas
Ocjena članka
Pretplata
Obavjesti me
guest
2 Komentari
Najstarije
Najnovije Najviše ocjena
Inline Feedbacks
View all comments
Lea
Lea
2 godine prošlo

Da je moja kolegica pročitala ovaj koristan članak ne bi se jučer onesvijestila zbog sunčanice