vodič za aktivno starenje
Briga o zdravlju, Zdravlje

Starost nije bolest – vodič za aktivno starenje

Starenje

Starenje je proces postupnih i spontanih promjena u organizmu, koji je obilježen progresivnim slabljenjem fizioloških funkcija, propadanjem tkiva i organa, a time i organizma u cjelini; dovodi do prestanka životnih funkcija.

U širem smislu, starenje je proces koji počinje začećem jedinke i događa se tijekom cijeloga njezina života. U užem smislu, starenje započinje nakon rasta i razvoja jedinke, u čovjeka u kasnim dvadesetim godinama života. 

Promjene do kojih dolazi starenjem

Vezivno tkivo ima u organizmu brojne funkcije, ono povezuje druga tkiva, gradi ovojnicu oko organa, oblaže i štiti krvne žile. U vezivno tkivo spadaju krv i limfa, koštano, hrskavično tkivo, masno tkivo.

Tijekom starenja vezivno tkivo se mijenja, hrskavica gubi vodu, zglobna hrskavica gubi elastičnost, a na mjestima koja su mehanički više opterećena postaje sve tanja, zglobovi postaju krhki.

Starenjem se smanjuje mišićna masa. U mišićnim stanicama smanjuje se broj i veličina mišićnih vlakana. Sve te promjene posljedica su nedovoljnog korištenja mišića, nedovoljne tjelesne aktivnosti, nepravilne prehrane i slabe cirkulacije, a ne samog starenja. Mineralni sastav kosti u starijoj životnoj dobi smanjuje se za oko 10%. Naime, u starosti kosti obično gube kalcij, postaju tanje i krhkije, što povećava opasnost od ozljeda i povreda.

Više o promjenama koje dolaze sa starenjem i kako si olakšati pročitajte ovdje.

Vodič za aktino starenje

Starost treba aktivno živjeti, a ne pasivno preživljavati.

Donosimo savjete za aktivno starenje: 

  1. Stalna tjelesna aktivnost do duboke starosti uključuje svakodnevne šetnje i lagano vježbanje prikaldno dobi i fizičkoj spremi. Nakon 85 godina raditi vježbe disanja i vježbe mišića dna zdjelice.
  2. Stalna psihička aktivnost i u dubokoj starosti te i kod dugovječnih (iznad 95 godina). Cjeloživotno učenje i stjecanje novih vještina i znanja.
  3. Držati se smjernica pravilne prehrane za starije od 65 godina te utvrđivati stanje uhranjenosti (debljina ili pothranjenost).
  4. Držati se pravilne prehrane za osobe starije od 65 godina. Dnevni unos kalorija bi trebao iznosti do 1500 kcal te 2 litre nezaslađene tekućine. U unos tekućine uključena je juha i/ili varivo. Potrebno je smanjiti unos proizvoda od bijelog brašna, rafiniranog šećera, smanjiti unos bijele riže, masti i soli. Prehranu bazirati na sezonskom povrću i voću, plavoj ribi, bijelom mesu, a hranu pripremati lešo, bez zaprške. Izbjegavati prženu i pohanu hranu.
  5. Spriječiti debljinu i šećernu bolest u ranijoj starosti (od 65 – 74 godine) i pothranjenost u subokoj starosti (iznad 85 godina).
  6. Nepušenje i neovisnot o lijekovima, alkoholu, opijatima, crnoj kavi i drugim sredstvima ovisnosti od mladosti do duboke starosti.
  7. Prijenos znanja, vještina, radnog i životnog iskustva na druge osobe.
  8. Stalna radna aktivnost, produljenje rada ovisno o funkcionalnoj sposobnosti i specifičnosti zanimanja.
  9. Seksualna aktivnost ne poznaje granicu.
  10. Stalna aktivna socijalna aktivnost, prilagodba na stresne događaje, učenje o samozaštitnoj i suživotnoj suodgovornosti za vlastito zdravlje. Takav način potpore pružaju gerontološki centri.
  11. Svakodnevna osobna i okolišna higijena, redovita higijena i sanacija zubi i zubala, obrezivanje noktiju na rukama i nogama, uklanjanje barijera, kliznih i mokrih površina u kući i u ukolišu. Osvjetljavanje prostora te primjerena obuća zbog sprječavanja padova i ozljeda.
  12. Neprihvaćanje predrasuda i neznanja o starenju i starosti kao bolesti, nemoći i ovisnosti o drugima.
  13. Primjena uputa liječenja i kontrolirano uzimanje lijekova pod nadzorom liječnika.
  14. Primjena preporučenih mjera zbog vrućine, hladnoće, elementarnih nepogoda.
  15. Aktivno starenje od mladosti do duboke starosti.

Važno je isplanirati aktivnosti za svaki dan koji je pred vama. Tako ćete imati ispunjen svaki trenutak svog dana. U plan uvrstiti i aktivnosti ali i vrijeme za odmor.

Sanja Posavec, mag.ing.

Neka Vam zdravlje bude na prvom mjestu.

Vaš Elbi Medikal

1 1 glas
Ocjena članka
Pretplata
Obavjesti me
guest
2 Komentari
Najstarije
Najnovije Najviše ocjena
Inline Feedbacks
View all comments
Robert
Robert
2 godine prošlo

Jako lijepo i stručno obrađena tema