Što su urinoinfekti?
Urinarne infekcije spadaju pod bolesti mokraćnog sustava. Mokraćni sustav je podložan raznim upalama i infekcijama pogotovo u ljetnim mjesecima kad ljudi duže borave u vodi, duže borave u mokrom kupaćem kostimu što pridonosi padu imunološkog sustava organizma i imuniteta stanica mokraćnog sustava.
Infekcije mokraćnog sustava zahvaćaju i žene i muškarce svih dobi, no statistika govori da su infekcijama ipak sklonije žene i to žene starije životne dobi. Kod žena je mokraćna cijev jako kratka pa infekcija često ne ostaje samo u mokraćnoj cijevi nego se lako proširi i do mokraćnog mjehura pa i dalje.

Podjela infekcija mokraćnog trakta
- upala mokraćnog mjehura (cistitis)
- upala bubrega (pijelonefritis)
- upala mokraćne cijevi (uretritis)
- infekcije bez simptoma (prisutnost bakterije u urinu, nije praćeno simptomima)
Infekcije su najčešće uzrokovane bakterijama, a najčešći uzročnik je bakterija E. coli. Rjeđe se javljaju bakterije roda Proteus, Klebsiella, Enterobacter, Pseudomonas i druge. Bakterije preko mokraćne cijevi ulaze u mokraćni mjehur, nakon čega mogu dalje napredovati prema bubrezima i drugim organima u mokraćnom sustavu.
Iako su urinarne infekcije često bezazlene i prolazne, ponekad mogu izazvati i ozbiljnije probleme i komplikacije stoga ih je nužno prepoznati i pravovremeno liječiti.
Neki od faktora koji mogu pospješiti razvoj urinarnih infekcija (u žena) jesu:
- nezaštićeni spolni odnos
- često mijenjanje spolnog partnera
- korištenje dijafragme i spermicida
- korištenje antibiotika
- ranija anamneza ponavljajućih urinarnih infekcija
- pozitivna obiteljska anamneza za urinarne infekcije kod ženskih srodnika prvog koljena
- korištenje trajnih katetera

Kako pravilno prikupiti uzorak urina?
Ako se sumnja na pojavu urinarne infekcije, potrebno je prikupiti uzorak urina kako bi se učinila urinokultura. Nužno je pripaziti da se uzorak ne kontaminira.
Pri uzimanju uzorka važno je:
- ne mokriti 3 sata prije uzimanje uzorka
- prikupiti srednji mlaz urina
- učiniti toaletu intimnog područja (obrisati se vlažnom maramicom ili oprati intimno područje)
Kako liječiti urinarne infekcije?
Ako urinokultura bude pozitivna na bakterije, potrebno je urinarnu infekciju liječiti. Za liječenje urinarnih infekcija uzrokovanih bakterijom, liječnik propisuje antibiotik. Antibiotik za liječenje urinarnih infekcija se uzima samo po zadanoj uputi liječnika, redovito i do kraja propisane terapije (najčešće 3 do 7 dana). Važno je provesti terapiju do kraja jer se inače bakterije mogu nastaviti razmnožavati. Uz to treba piti mnogo tekućine (voda ili urološki čaj) jer hidracija potiče češće mokrenje što pak potiče ispiranje bakterija iz mokraćnog trakta.

Urinarna infekcija kao posljedica kateterizacije
Kateterizacija je medicinski postupak koji uključuje umetanje katetera u mokraćni mjehur kako bi se omogućilo pražnjenje mjehura. Iako je proces umetanja trajnog katetera prvi i najčešći izbor kod pacijenata koji ne mogu održavati normalan protok urina (primjerice neurološki bolesnici, bolesnici s ozljedama kralješnice…) postoji rizik od čestih stvaranja urinarnih infekcija kao neželjenih posljedica ovog postupka.
Primjerice, postavljanje katetera može uzrokovati oštećenje prirodne barijere koja štiti mokraćni sustav od ulaska bakterija i virusa, omogućujući im lakši ulazak u mokraćni sustav. Osim toga, sam kateter, ako nije pravilno steriliziran ili ako se njime pravilno ne rukuje može direktno unijeti bakterije iz okoline u mokraćni sustav. Bakterije koje tim putem uđu u mokraćni sustav tu se kontinuirano razmnožavaju i uzrokuju urinarnu infekciju, što rezultira neugodnim simptomima poput :
- bolnog mokrenja
- svrbeža
- peckanja
- česte potrebe za mokrenjem
- povišena tjelesna temperatura
Smanjenje rizika od infekcija uz samokateterizaciju
Srećom, uz napredak medicinske tehnologije, postoji alternativno rješenje za umetanje trajnog katetera, a to je proces samokateterizacije, odnosno postupak umetanja jednokratnih katetera u mokraćni mjehur.
Kod procesa samokateterizacije osoba sama, njezin/njegov njegovatelj, zdravstveni djelatnik ili životni partner izvodi proces pražnjenja mjehura pomoću katetera za samokateterizaciju. Takav kateter nije potrebno nositi kroz cijeli dan, tjedan ili dulje, nego se postupak obavlja samo kad je to potrebno. Nakon toga se jednokratni kateter odloži u za to predviđeni spremnik. Za postupak se koristi posebno dizajniran jednokratni intermitentni kateter, dok se za trajnu kateterizaciju koristi Foley-ev kateter.
Zašto odabrati samokateterizaciju?

- smanjenje rizika od urinarnih infekcija – smanjuje se rizik od urinarnih infekcija zato jer se postupak obavlja samo kad je to potrebno, pritom se umanjuje izloženost mokraćnog trakta bakterijama i virusima.
- pravilno umetanje katetera – osobe koje izaberu postupak samokateterizacije kao svoj način terapije, prolaze adekvatnu edukaciju i obuku o pravilnoj aseptičnoj tehnici umetanja katetera kako bi spriječili upravo urinarne infekcije kojima je mokraćni mjehur često podložan.
- prilagodljivost rasporeda i bolji socijalni život – samokateterizacija omoguće pacijentima kreiranja vlastitog rasporeda pražnjenja mjehura ovisno o njihovim socijalnim potrebama i društvenim događanjima.
- manje ozljeda i iritacija – redovito i pravilno umetanja katetera tijekom samokateterizacije može smanjiti oštećenja sluznica mokraćnog trakta. Također, sama osoba je svjesna svog tijela i može si pravilno i bezbolno unijeti kateter bez većih neugodnosti.
- očuvanje funkcije mjehura – samokateterizacija omogućuje očuvanje prirodne funkcije mjehura jer se mjehur prazni prema potrebi. To pomaže u održavanju elastičnosti mjehura i smanjenju rizika od komplikacija poput povećanja prostatičke veličine ili oštećenja mokraćnog mjehura.
Curan Advantage i Curan Compact
Curan Advantage
Curan Advantage su jedinstveni, inovativni hidrofilni kateteri s integriranim vodenim džepom za sigurnu i bezbolnu samokateterizaciju.
Curan Advantage kateteri pružaju potencijalno rješenje za muškarce i žene s problemima mokraćnog mjehura. Kateteri su dostupni kao Curan Advantage Lady (14 cm), Curan Advantage Man (42 cm) ili Curan Advantage Unisex (30 cm).

Curan Compact
Curan Compact su jedinstveni, inovativni hidrogelni kateteri, diskretni i odmah spremni za korištenje.
Curan Compact kateteri pružaju potencijalno rješenje za muškarce i žene s problemima mokraćnog mjehura. Kateteri su dostupni kao Curan Lady (12 cm) ili Curan Man (30 cm).

Samokateterizacija – savjeti
- Nemojte zaboraviti održavati higijenu – uz naviku na samokateterizaciju pacijenti steknu određenu sigurnost, a pri tome misle da primjerice nije potrebno baš svaki put učiti toaletu intimnog područja ili oprati ruke prije samog procesa, a to je bitno i nužno učiniti baš svaki put kako bi spriječili razvoj neželjenih urinarnih infekcija.
- Nemojte se bojati pitati za pomoć – ako ste u nekom trenutku ili danu u nemogućnosti sebi učiniti samokateterizaciju, nemojte se bojati taj dan pitati za pomoć zdravstvenog djelatnika ili neku sebi blisku osobu. Privremena nemogućnost ne smije biti uzrok da prestanete činiti samokateterizaciju.
- Pronađite sebi prikladan položaj za samokateterizaciju – samokateterizaciju je moguće obavljati u više položaja: u sjedećem, poluležećem illi ležećem.
Sjedeći položaj: sjesti na sam rub invalidskih kolica ili na rub wc školjke i pritom isprazniti urin u wc školjku. Jednako vrijedi i za ostale sjedeće položaje na krevetu, kauču ili slično, samo se onda urin prazni u urinarnu vrećicu ili u neku posudu namijenjenu za pražnjenje urina.
Poluležeći ili ležeći položaj: Nekim osobama više odgovara poluležeći položaj (polegnuti gornji dio tijela i oslonjen na jastuke ili podlogu) ili ležeći položaj na boku uz korištenje vrećice. Tako osobe s tetraplegijom imaju oslonac i uporište za ruku pri otvaranju pakiranja katetera.
Više korisnih informacija i savjeta o kateterizaciji možete pročitati u tekstu o samokateterizaciji na našoj web stranici.

Važno je napomenuti da je skrb za svaku osobu individualna i svaka osoba ima svoje individualne želje i mogućnosti, stoga se za sve probleme s mokraćnim mjehurom javite svome izabranom liječniku primarne medicine, a on će u dogovoru s Vama dogovoriti primjerenu terapiju, bilo to postupak samokateterizacije ili nešto drugo.
Ne zaboravite voditi računa o svome zdravlju!
Neka Vam zdravlje bude na prvom mjestu.
Vaš Elbi Medikal