Proljetno buđenje organizma
Briga o zdravlju, Zdravlje

Proljetno buđenje organizma

Zimsko razdoblje nošeno hladnim vremenom i malom količinom sunčeve svjetlosti nerijetko zna uspavati ljude koji potom zaborave na aktivnosti koje pospješuju zdravlje i izgled njihovog tijela. Pojavom znakova proljeća i toplijeg vremena, priroda, ali i ljudsko tijelo bude se iz zimskog sna. Često se dogodi da ta promjena iznenadi i ljude uhvati nespremnima.

Tijekom zime tijelo je opterećeno manjkom aktivnosti, boravkom u zatvorenom, teškom i masnijom hranom, a kao posljedica navedenog organizam može oslabjeti. U tom slučaju proljetno buđenje može imati jači utjecaj na njega, a simptomi  mogu biti izraženiji.

Promjene u raspoloženju

Proljeće se ne odnosi samo na bujanje prirode i dugo očekivano sunce, već utječe i na ponašanje ljudi. Drugim riječima ono u pravilu donosi bolje raspoloženje, optimizam u razmišljanju, zaljubljivanje, privlačnost i zavođenje. Za razliku od tmurnih i hladnih dana tijekom zime, umora i razdražljivosti dolazi vrijeme energije, optimizma i sreće. Stručnjaci takvu pojavu opisuju kao posljedicu upijanja više svjetlosti. Koja zatim dovodi do hormonalnih promjena u mozgu, ubrzava metabolizam i daje više energije nego inače.

Promjena raspoloženja nije nužno pozitivna. Svaka osoba individua je za sebe i na drugačiji način doživljava podražaje iz svoje okoline. S obzirom na navedeno kod nekih u proljeće dolazi do proljetne depresije, lošeg raspoloženja i teško se nose sa svakodnevnim obvezama. Takva pojava naziva se sezonska depresija ili sezonski afektivni poremećaj, koji se javlja svake sezone u isto vrijeme. Obično započinje tijekom zime, a završava krajem proljeća. Proljetna depresija se često zamjenjuje pojmom proljetni umor, što svakako nije sinonim.

Boravak u prirodi

Promjene u raspoloženju najčešće su vezane uz podražaje iz okoline. Protiv proljetne depresije preporučuje se boravak na svježem zraku i suncu, više tjelesnih aktivnosti, laganija prehrana i unošenje promjena u načinu života.  Promjene i aktivnosti unutar doma poput proljetnog čišćenja, organizacije ormara ili uređenje doma  mogu popraviti raspoloženje i osloboditi kreativnu stranu.

Također je preporučljivo da se pronađu hobiji koji uveseljavaju, a potiču aktivnost, boravak na otvorenom i druženje s drugim ljudima. Dokazano je da dobro raspoloženje utječe na zdravlje, pridonosi boljoj učinkovitosti kod svakodnevnih zadataka te utječe na raspoloženje drugih. Stoga kako bi se riješili osjećaja napetosti, stresa i tjeskobe, a povratili dobro raspoloženje iz ponude Elbi Medikal -a preporučuju se sljedeći proizvodi:

Proljetni umor

Proljetni umor naziv je za skup tjelesnih i psihičkih simptoma koji se javljaju u proljetnim mjesecima, s pojavom toplijih i sunčanijih dana. Riječ je o zdravstvenom poremećaju uzrokovanom promjenom sezone, a ne bolesti. Podrazumijeva osjećaj pojačanog umora koji se proteže sve do toplih dana u svibnju. Karakterističan je za sve ljude, međutim neki simptome osjećaju više, a neki manje.

Karakteristike proljetnog umora, odnosno tegobe s kojima se osobe susreću su umor, bezvoljnost, iscrpljenost, nedostatak koncentracije, vrtoglavica, glavobolja, promjene raspoloženja, osjetljivost na vremenske promjene, gubitak apetita i poremećaj spavanja. Znanstveno objašnjenje na navedene tegobe leži u činjenici da u proljeće dolazi do podešavanja vlastitog metabolizma i hormonalne ravnoteže sa zimskog usporenog i uspavanog načina rada na proljetni dinamičniji.

Problem je u tome što prijelazi između tih različitih faza ne idu uvijek glatko, što za posljedicu ima različite fizičke i psihičke reakcije takozvani proljetni umor. Proljetni umor sam po sebi nije opasan, ali utječe na kvalitetu života te slabeći obrambenu snagu organizma priprema teren za razvoj drugih bolesti, osobito respiratornih infekcija.

U borbi protiv proljetnog umora idealna je kombinacija pravilne prehrane, dovoljnog uzimanja tekućine, tjelesne aktivnosti i boravka  na suncu. Dodaci prehrani u obliku vitamina i minerala od velike su koristi kod umora i iscrpljenosti. Proljeće je doba kad je organizmu potrebna takva dodatna potpora. Preporuka je odabrati kvalitetan i optimalan vitaminsko mineralni dodatak.

Za najbolje rezultate protiv proljetnog umora poželjno odabirati proizvode koje sadrže vitamin C, ali i vitamine B skupine te magnezij i željezo. Nije naodmet da odabrani pripravak osigurava i adekvatne količine vitamina A i E te minerale selen i cink budući da navedeni nutrijenti rade u službi jačanja imunološkog sustava. Borba s proljetnim umorom može biti jednostavnija i lakše podnošljivija uz sljedeće proizvode:

https://elbi-medikal.hr/web-shop/dodaci-prehrani/vitamini/apivit-b-kompleks-100-ml/

Prehrana u proljeće

Priroda se budi, mladice, pupoljci i ostale biljke stidljivo, ali sigurno preplavljuju rodne površine. Stiže pravo vrijeme da se probudi svijest o hrani. Hrana sama po sebi krije veliku moć obnove usporenog organizma koji je nakon duge i hladne zime zaboravio na raznovrsnu prehranu. Osim što su različite boje namirnica ugodne oku, one upućuju i na bogatstvo blagotvornih fitokemikalija koje plodovima daju boju. Uživajući u spektru namirnica najrazličitijih boja, ujedno se uživa u spektru različitih biljnih supstancija s blagotvornim učinkom na zdravlje.

Vitamin C

Hrana bogata vitaminom C prva je na popisu hrane koju je važno konzumirati s prvim znacima proljeća. U organizmu, vitamin C igra vrlo važne uloge: neophodan je u sintezi kolagena, pomaže funkciju tjelesnog obrambenog sustava potičući aktivnost bijelih krvnih zrnaca i povećavajući razinu interferona, odgovor antitijela i lučenje hormona timusa.

U ranom proljeću još je uvijek teže pronaći namirnice bogate vitaminom C, međutim dostupno je citrusno voće koje će vrlo učinkovito zadovoljiti povećane potrebe za ovim vitaminom. Više o samom vitaminu C možete pročitati u članku: https://elbi-medikal.hr/vitamin-c-njegovo-velicanstvo-elbi-medikal/

Voće i povrće

Proljetni svakodnevni jelovnik valjalo bi obogatiti sezonskim i raznovrsnim voćem i povrćem posebice zelenim lisnatim povrćem, mahunarkama, integralnim žitaricama, bobičastim voćem i mladim lukom. Ne preporučuje se izbjegavanje ugljikohidrata jer su važni za povećanje energije organizma kod suzbijanja proljetnog umora i povratka dobrog raspoloženja. Nadasve je važno voditi računa da obroci budu količinski manji, ali i češći te da se u organizam unosi veća količina nezaslađene tekućine.

Ljudski organizam kompleksna je cjelina koji radi na svojstven način. Riječ je o sustavu koji svakodnevno vodi bitku s brojnim štetnim tvarima koje ga opterećuju. Glavni detoksikacijski organi su jetra, bubrezi, probavni sustav, koža i pluća. Nakon zimskih mjeseci i konzumacije teške hrane organizmu je potrebna pomoć kako bi se riješio nakupljenih toksina, a proces čišćenja organizma naziva se detoksikacija.

Detoksikacija podrazumijeva minimalan unosa štetnih tvari, konzumaciju hrane bogate vitaminima, nutrijentima i antioksidansima. Zatim konzumaciju namirnica i tekućina koje izvlače i eliminiraju toksine pospješujući rad probave. Jedna od tradicionalnih metoda detoksikacije, a koja se primjenjuje u skoro svim kulturama na svijetu je post.

Tijekom posta ne treba jesti nikakvu industrijsku ili brzu hranu, a nikotin, kofein i alkohol treba u potpunosti izostaviti. Važno je napomenuti da je za pravilnu eliminaciju toksina iz organizma potrebno piti dovoljno tekućine. Trajanje čišćenja organizma ovisi o odabranom tipu detoksikacije, postavljenim ciljevima, ali i općem zdravstvenom stanju pojedinca.

Pravilo nalaže da rigorozniji programi detoksikacije (poput posta vodom) traju kraće, a umjereniji duže. Uvijek je dobro prije početka detoksikacije posavjetovati se s obiteljskim  liječnikom. Više o detoksikaciji organizma možete pročitati u članku: https://elbi-medikal.hr/detox-organizma/

Aktivnosti na otvorenom

Zima, sjedilački način života i manjak aktivnosti zbog boravka u zatvorenom ostavljaju utjecaj na zdravlje. Manjak vitamina D povezan je s osteoporozom, rakom i Alzheimerovom bolesti. Boravak na suncu i u prirodi popunjava zalihe vitamina D u organizmu te smanjuje rizik od dijabetesa, autoimunih bolesti, multiple skleroze i srčanih bolesti.

Boravak na otvorenom pomaže u regulaciji biološkog sata i potpomaže u kvaliteti sna. Priroda nevjerojatno djeluje na mentalno zdravlje. Istraživanje provedeno od strane organizacije za mentalno zdravlje Mind pokazuje da boravak u prirodi smanjuje depresiju kod 71% ispitanika koji su sudjelovali u istraživanju. Osim depresije, utječe na raspoloženje, smanjuje stres, podiže energiju i motivaciju te oporavlja imunitet.

Mogućnosti boravka na otvorenom su mnogobrojne. Gotovo svaki boravak na otvorenom iziskuje tjelesnu aktivnost koja je od iznimne važnosti za normalnu funkciju organizma. Tjelovježba smanjuje rizik od kardiovaskularnih bolesti, osigurava bolje raspoloženje, poboljšava koncentraciju te utječe na fizički izgled i bolje držanje.

Aktivnosti na otvorenom

Neke od aktivnosti idealne za proljetno vrijeme su vožnja biciklom, trčanje i bavljenje sportom, organiziranje izleta u prirodi, posjet prirodnim ljepotama kao i planinarenje te šetnja. Poželjno je i preporučljivo da se u aktivnosti na otvorenom uključe ukućani i djeca.

Djeca koja borave na svježem zraku, u prirodi, samostalnija su, bolje spavaju, imaju snažniji imunitet, lakše se koncentriraju, jačaju društvene vještine, fizički su spretnija, a razvijaju i veće razumijevanje za prirodu i okoliš. Boravak na otvorenom ne mora nužno podrazumijevati bavljenje sportom jer tjelesna aktivnost uključuje i obavljanje radova oko kuće obrezivanje voćaka, sadnju povrtnjaka kao i obavljanje drugih vanjskih poslova.

Upala mišića

Bilo kakva aktivnost nakon perioda mirovanja može ostaviti neugodne posljedice na tijelo. Osobe koje se ne bave redovito tjelesnom aktivnošću ne mogu izbjeći upalu mišića uhvate li se neke od njih,  a mogu ju razvit i iskusni sportaši pod zahtjevnijim naporom. Često je slučaj da i duže hodanje može uzrokovati bol u mišićima, a kod vježbača početnika česta je i bol te treperenje mišića nakon vježbi pod opterećenjem.

Međutim, upala mišića nije bolest niti na bilo koji način zabrinjavajuće stanje, ona je tek znak snažnijeg rada mišića te njihovog rasta i jačanja. Bol uzrokovana upalom mišića razvija se jedan do dva dana nakon bavljenja aktivnošću, a može trajati i do nekoliko dana.

Za opuštanje mišića i smanjenje upale preporučuje se konzumacija magnezija u obliku dodataka prehrani kroz period s izraženim simptomima ili tijekom perioda bavljenja aktivnošću. Za ublažavanje bolova uzrokovanih upalom mišića kao i za normalan unos magnezija u organizam iz ponude Elbi Medikal -a preporučaju se sljedeći proizvodi:

https://elbi-medikal.hr/web-shop/dodaci-prehrani/tekuci-magnezij/

Proljetne alergije

Dolaskom proljeća započinje sezona cvjetanja najčešćih alergena koji izazivaju alergije. Peludna zrnca su najčešći uzrok alergijskih bolesti dišnog sustava i jedan od najsnažnijih prirodnih alergena. Njihova koncentracija u zraku u proljeće je najviša, a ovisi o klimatskom podneblju, vegetaciji određenog područja i mikroklimatskim uvjetima.

Simptomi alergijskih bolesti gornjih dišnih putova su svrbež nosa, očiju ili usta, otečenost nosne sluznice uz otežano disanje na nos, pojačana vodenasta sekrecija iz nosa, kihanje i kašljanje.  Ponekad su prisutni otečeni kapci, crvene i suzne  oči te smanjen ili čak potpuni gubitak  njuha. Najčešći simptomi alergijske reakcije donjih dišnih putova su suh, podražajni kašalj, osjećaj težine i pritiska u prsima, otežano disanje kao i otežano podnošenje napora.

Važno je napomenuti da se alergije ne mogu izliječiti, ali se postojećim lijekovima simptomi bolesti mogu ublažiti ili čak u potpunosti ukloniti. Osim lijekova postoji prirodna obrana od alergija koja se ostvaruje kroz jačanje obrambenog sustava. To se postiže tako da se konzumira hrana ili dodaci prehrani s većim udjelom vitamina C, cinka i kalcija.

Također u prehrani se savjetuje povećani unos đumbira, zelenog čaja, sjemenki suncokreta, grčkog jogurta  i plave ribe jer je bogata omega 3 masnim kiselinama koje imaju protuupalno djelovanje. Kako bi sezona proljetnih alergija bila što podnošljivija svakako je preporučljivo da se prati peludni kalendar, sušenje odjeće u zatvorenom prostoru, češće pranje ruku i kose te nošenje sunčanih naočala i zaštitne maske.

Razni sprejevi, parfemi kao i pušenje djeluju iritirajuće na sluznicu nosa te pojačavaju simptome alergije stoga ih je preporučljivo izbjegavati. U cilju ublažavanja alergijskih reakcija i jačanja obrambenog sustava iz ponude Elbi Medikal -a preporučuju se sljedeći proizvodi:

https://elbi-medikal.hr/web-shop/dodaci-prehrani/dumbir-u-prahu-200-g/

Neka Vam zdravlje bude na prvom mjestu.

Vaš Elbi Medikal

0 0 glasovi
Ocjena članka
Pretplata
Obavjesti me
guest
0 Komentari
Inline Feedbacks
View all comments