Njega kože dojenčeta
Bioskin, Briga o zdravlju, Njega kože, Zdravlje

Njega kože dojenčeta

Njega kože dojenčeta

Pravilna njega kože dojenčeta u prvoj godini života ima pozitivan utjecaj za dugoročno zdravlje kože. Novorođenče u život donosi mnogo radosti, ali i brigu roditeljima hoće li odraditi sve najbolje.

Njega kože dojenčeta podrazumijeva pranje, zamjenu pelena, njegu pelenske regije, njegu pupka, kupanje i oblačenje. Dojenče preko kože osjeća pažnju svoje majke i prima njezinu ljubav, ali isto tako i komunicira s vanjskim svijetom – osjeća toplinu, hladnoću, bol, užitak i tako mijenja svoje ponašanje. Vrijeme posvećeno higijeni i njezi su trenuci intenzivne razmjene osjetilnih nadražaja koje bebi pomažu da se pravilno razvije.

Za odrasle vrijedi pravilo što više tekućine pijemo to nam je koža zdravija, svježa i ljepša isto tako vrijedi i za dojenče pa je jako važno da što više dojite svoju bebu. U sastavu majčina mlijeka nalaze se tvari koje potiču bebin imunološki sustav i djeluju protuupalno.

Koža

Koža počinje svoj kompleksni proces razvoja već tjedan dana nakon začeća te se strukturno razvija tijekom trudnoće, sve do poroda. U trećem tromjesečju trudnoće beba u trbuhu razvija takozvani verniks ili sirasti maz koji štiti bebinu kožu od bakterija i plodne vode. Najbolje bi bilo kada bi verniks mogao nakon poroda ostati na bebinoj koži i sam se prirodno oljuštiti.

Pravilna njega kože dojenčeta

Pravilna njega kože dojenčeta u prvoj godini života ima pozitivan utjecaj za dugoročno zdravlje kože koja ne prestaje rasti sve do pune tjelesne zrelosti, do pred kraj adolescencije. Treba uvijek imati na umu da se sve što stavimo na bebinu kožu upija ili apsorbira u njezin mali organizam. Koža je zid prema svim vanjskim utjecajima.

Kod novorođenčadi koža nije još uvijek do kraja razvijena te je jako osjetljiva na potencijalne negativne utjecaje kemikalija iz kozmetičkih preparata. Debljina kože novorođenčeta tek je 40 do 60 posto debljine kože odrasle osobe. Zbog tankoće, lakše i brže upija kremice i druge preparate, ali također lakše i brže gubi vlažnost.

Prostor

Temperatura prostora u kojoj boravi dojenče treba biti između 20 i 22 stupnja, a za vrijeme kupanja treba biti viša za 4 do 6 stupnja. Soba gdje boravi dojenče treba biti svijetla, bez vlage i buke, bez cvijeća i duhanskog dima.

Svakodnevnu higijenu prostora potrebno je održavati brisanjem površina vlažnom krpom bez dodatka deterdženata i provjetravanjem. Izbjegavajte nagle promjene temperature zraka. Ako je moguće krevetić dojenčeta neka bude u blizini dnevnog svijetla , a udaljen od direktnog toplinskog izvora. Jako je važno da u prostoru ima dovoljno vlage pogotovo u zimskom periodu kada se prostor grije.

Dojenčad tek razvija svoj imuni sustav tako da treba voditi brigu o čistoći.

Vrlo je važno voditi brigu da vi i svi koji dolaze u kontakt s bebom operu ruke prije nego što joj priđu.

Nedovoljna briga o djetetu i zanemarivanje osnovne higijene kod beba može dovesti ne samo do raznih vrsta dermatitisa, nego i bolesti unutrašnjih organa.

Njega pupka

Njega kože dojenčeta u rva dva tjedna nakon porođaja uključuje njegu pupka, sve dok pupčani batrljak ne otpadne i dok ranica u potpunosti ne zaraste. Pupčani batrljak otpadne između sedmog i desetog dana, a ostaje pupčana ranica koja zaraste u sljedećih nekoliko dana. Čišćenje pupka se provodi dva puta dnevno ili više što zavisi kako dojenče uprlja sterilnu gazicu koja se nalazi na njemu. Nije potrebno pupak tretirati s sredstvima bitno je samo redovito mijenjati sterilne gazice i imajte na umu da čišćenje pupka bebu ne boli jer se radi o odumrlom tkivu u kojem nema živčanih završetaka.

Prvo kupanje

U prvim tjednima nije potrebno dugo i često kupati dojenče, pogotovo kada još pupak nije zarastao, ali ako kupate dojenče dok još nije otpao pupčani bataljak trebate ga zaštititi da se ne smoči.

Često kupanje u prvim tjednima nepovoljno utječe na sazrijevanje kožnog tkiva, može izazvati iritacije na koži, promjenu pH vrijednosti i može doći do neželjene apsorpcije kemikalija iz kozmetičkih proizvoda.

Dojenče je potrebno okupati svaka četiri dana, a  između toga je bitno redovito brisanje vlažnom gazom. Najbolje ćete njegovati svoje dojenče što češćom promjenom pelena, a pelensko područje treba redovito čistiti samo s običnom vodom. Pažljivo operite genitalije kod muške djece gazom odstranite sekret unutar kapice spolovila, nježno povlačeći kožu prema dolje. Kod djevojčice genitalne organe treba čistiti od naprijed prema natrag, kako se ostaci fekalija ne bi prenijeli i u spolovilo.

Nakon pranja pelensko područje treba u tankom sloju namazati s kremom kako bi se izbjegli osip i iritacija na mjestima gdje koža dolazi u dodir s urinom i stolicom. Najčešće kreme za pelenski dio su kreme na bazi cink oksida, ali i proizvodi na bazi zeolita koji sprječavaju upijanje vlage. Poznato je da je zeolit mineralni prah vulkanskog porijekla, prirodni ionski izmjenjivač koji djeluje protuupalno, obnavlja i štiti kožu, a ne ulazi u krvotok.

Temperatura vode

Idealna temperatura vode je oko 36 do 37 stupnjeva, a sve što vam je potrebno za njegu dojenčeta neka vam bude u blizini tako da se ne odvajate od dojenčeta prilikom kupanja. Dojenče do mjesec dana starosti se kupa preko ruke i to dio po dio počevši od glavice. Pažnju posvetite čišćenju vrata, podignite bebi glavicu i dobro obrišite pregibe u kojima se slojevi kože dodiruju i mogu nastati infekcije. Nakon kupanja je bitno nježnim pokretima mekim ručnikom ili gazom dobro osušiti sve dijelove tijela dojenčeta.

Ljuštenje kože u prvim danima života normalna je fiziološka pojava, koja je najizraženija u području ručnih i nožnih zglobova. Posljedica je nezrelosti žlijezda lojnica. Na mjestima pojačanog ljuštenja koža može biti izrazito suha i lagano crvenkasta pa te dijelove nakon kupanja možete namazati.

Pelenski osip

Većina dojenčadi u dobi od 8 do 10 mjeseci dobije pelenski osip. Može ga se dobiti zbog uvođenja dohrane, promjene sredstva za pranje odjeće, uzimanja antibiotika, proljeva ili promjene vrste pelena.

Pelenski osip se javlja u obliku crvenila i oticanja genitalnog područja, a mogu se pojaviti i mjehurići. Da bi izbjegli pelenski osip bitno je što češće mijenjati pelene pogotovo nakon stolice i dobro očistiti vodom i nanijeti blagu kremu. Ponekada i vlažne maramice mogu dovesti do iritacije pa je najbolje koristiti samo običnu vodu kada je to moguće.

Da što prije prođu muke pelenskog osipa može vam pomoći Bioskin Sensitive balzam koji sadrži hladno prešano ulje trputaste lisičine, tamanu ulja, ulja sjemenki noćurka, shea maslaca te zeolit.

Njega lica dojenčeta

Svako jutro se treba posvetiti njezi djetetovih očiju, mekanom blazinicom natopljenom mlakom vodom nježno prebrišite oči dojenčeta od vanjskog ugla prema unutra. Čišćenje nosića možete obaviti tako da komadić vate natopite fiziološkom otopinom i nježno otklonite sluz iz nosića. Budući da dojenče tijekom dana nekoliko puta doji majčino mlijeko često se u ustima pojave bijele naslage koje je potrebno očistiti. Usta dojenčeta čete očistiti tako što čete sterilnu gazu namočiti u prokuhanu i ohlađenu vodu i staviti na svoj kažiprst i njima očistiti desni i jezik dojenčeta. Uši dojenčeta čistite komadićem vate i to samo vanjski dio uha, nikako ne gurajte klasične štapiće s vatom u uho jer postoji opasnost da prodru u slušni kanal.

Tjemenice

U prvim mjesecima života dojenčeta voda je dovoljna da otklonite prašinu i ostatke stanica s kose.

Zbog prolaznog djelovanja majčinih hormona i pojačanog rada žlijezda lojnica dolazi do fizioloških promjena vlasišta tj., tjemenica. Najčešće se na vrhu tjemena uočavaju ljuskaste naslage bijelo- žute boje, koje se mogu proširiti na uške, vrat i gornji dio lica. Kada se pojave prve promjene, preporučuje se tjeme namazati neutralnim dječjim uljem nekoliko sati prije kupanja da ljuskice omekšaju.

Za vrijeme kupanja možete staviti nekoliko kapi blagog dječjeg šampona na vlasište i bitno je da tjemenice istrljate gazom ili nekim sitnim češljom. Ne preporučuje se nasilno skidanje ljuskica s vlasišta jer se može oštetiti površinski sloj kože, što pogoduje nastanku infekcije.

Osip

Bijeli ili ružičasti sitni prištići koji se pojave na čelu, licu, pregibima vrata, prsima i rukama najčešće su reakcija pretjeranog oblačenja dojenčeta, nekog agresivnijeg sredstva za pranje odjeće, ali i reakcije na hranu. Češće se javlja ljeti u vrijeme vrućina. Potrebno je skinuti višak odjeće i kupati dojenče u mlakoj vodi, ako je jači osip i ne nestane sam od sebe možete dojenče u tankom sloju namazati Bioskin Sensitive balzamom.

Suha koža

Suha koža je česta pojava kod dojenčeta, a rezultat je pobuđenog imuniteta koji je još uvijek nedovoljno razvijen. Također suha koža može biti rezultat pretjerane higijene kojom se gubi prirodni masni sloj kože čime se ona isušuje.

Da bi se izbjegli problemi suhe kože:

-dojenče kupajte što rjeđe i to pogotovo zimi jer hladnoća dodatno isušuje kožu

-ljeti kupanja na bazenima i moru dodatno isušuje kožu zbog klora i soli pa kožu treba dobro zaštiti nekom kremom sa zaštitnim faktorom

– u sobu dojenčeta stavite ovlaživač zraka

– u vrijeme hladnijih dana dojenče je bolje zamotati nego pojačavati grijanje jer ono snižava vlagu

– kada idete van u zimi stavite djetetu rukavice da mu zaštitite kožu

-dojenče kupajte u mlakoj vodi i ne dulje od 10 min i ne stavljajte nikakva sredstva za kupanje u vodu

– kod pranja odjeće ne koristite deterdžente ili omekšivače i ako je moguće perite odvojeno odjeću od odraslih i bebe

-za toplijih dana dojenče je najbolje obući u laganu pamučnu odjeću

Znakovi suhe kože:

-suhi i hrapavi flekovi po rukama, nogama i licu,

-hrapava kože sa sitnim ljuskica i naborima,

-dijete se češe i svrbi.

Ako se problem sa suhom kožom pogorša, koža može puknuti, nateći i inficirati se. Dojenče ima dijelove koji su jako upaljeni i nalikuju na rane, ima temperaturu i suha koža na prestaje ni nakon korištenja njegujuće kreme potrebno se obratiti liječniku.

Bioskin Sensitive balzam

Za njegu suhe, osjetljive i reaktivne kože novorođenčeta i djece mi preporučamo Bioskin Sensitive balzam. U svom sastavu sadrži hladno prešana ulja trputaste lisičine, tamnu ulje, ulje noćurka, shae maslac i zeolit. Iz samog sastava vidi se da su to ulja koja djeluu protuupalno te umiruju iritiranu kožu. Balzam je zelene boje, koja dolazi od tamanu ulja, a i dokaz je da djelujemo s prirodom. U mirisu se osjeti trputasta lisičina i noćurak, a masnoću i punoću mu daje shea maslac.

Mazite, volite i njegujte svoje bebice i mališane, a iritacije prepustite našem Bioskin Sensitive balzamu.

Neka Vam zdravlje bude na prvom mjestu.

Vaš Elbi Medikal

0 0 glasovi
Ocjena članka
Pretplata
Obavjesti me
guest
0 Komentari
Inline Feedbacks
View all comments