Briga o zdravlju, Dijabetes, Dodaci prehrani, Zdravlje

Namirnice koje se preporučuju dijabetičarima

Dijabetes je u narodu poznat i kao šećerna bolest-neizlječivi poremećaj metabolizma zbog kojeg stanice ne dobivaju dovoljno energije, a to se događa kada gušterača ne proizvodi dovoljno inzulina ili on nije djelotvoran.

Iako je prvi korak u sprječavanju komplikacija ovog poremećaja izbjegavanje šećera i nezdravih namirnica, prehrana za dijabetičare ne mora biti bezukusna i jednolična.

Važno je znati što jesti, ali i kada jesti. Preporuka je da se prehrana temelji na 5 manjih obroka dnevno te da se nikako ne preskače doručak.

Dobar izbor su sve vrste povrća, ali treba pripaziti na način pripreme. Svježe povrće je najbolje konzumirati sirovo ili kuhano na pari, a smrznuto kuhano na pari ili pečeno na tavi bez masnoća.

Također se preporučuje konzumirati sve vrste svježeg voća, nezaslađene marmelade i džemove te svježe iscijeđene sokove bez dodanih sladila.

Ugljikohidrati su odavno na lošem glasu, no našem tijelu su ipak potrebni. Potrebno je razlikovati dobre od loših ugljikohidrata i to primijeniti u kuhinji. Dobri ugljikohidrati su žitarice cjelovitog zrna (smeđa riža, zobena kaša, proso, ječam…), integralne žitarice te slatki krumpir.

Budući da su našem tijelu potrebni i proteini, jedan od najzdravijih izvora su riba i plodovi mora. Osim toga dijabetičari kao izbor proteina mogu konzumirati bijelo meso peradi bez kože, grahorice (grah, grašak, bob, leća, slanutak, mahune…) te orašaste plodove.

U vrlo umjerenim količinama i s velikim oprezom treba konzumirati mliječne proizvode. Uvijek birati proizvode sa što manjim udjelom masti kao što su obrano mlijeko, jogurti s manje od 1% mliječne masti te svježi i bijeli sirevi s malo udjela mliječne masti.

Kod masti kao i kod ugljikohidrata imamo podjelu na dobre i loše. Preporuka je konzumirati orašaste plodove, ribu bogatu omega-3 masnim kiselinama (tuna, losos, skuša…) te maslinovo ulje i ulje uljane repice.

Ne samo kod dijabetičara nego i kod svih ljudi najbolji izbor pića je svakako voda. Osim vode može se konzumirati nezaslađeni čaj s limunom, svježe cijeđeni sokovi bez dodanih sladila te kava bez šećera.

Loše namirnice koje bi dijabetičari trebali svakako izbjegavati su zaslađeni voćni sokovi, kandirano voće, konzervirano povrće s mnogo soli te ukiseljeno povrće. Loš izbor namirnica za dijabetičare su također sva bijela peciva, prženi krumpir, crveno meso, suhomesnati proizvodi, trajno mlijeko, suncokretovo ulje te životinjska mast. Od pića treba izbjegavati zaslađene voćne sokove i čajeve, kavu sa šećerom i gazirana pića.

Ovo su kratke smjernice za prehranu dijabetičara, no uz to je vrlo bitna redovita tjelesna aktivnost te samokontrola bolesti. Osim toga kao pomoć u regulaciji glukoze u krvi pomažu i dodaci prehrani na bazi piskavice. Proizvod Piskavica plus je dostupan na našem web shopu:

Neka Vam zdravlje bude na prvom mjestu.

Vaš Elbi Medikal

1 1 glas
Ocjena članka
Pretplata
Obavjesti me
guest
0 Komentari
Inline Feedbacks
View all comments