Međunarodni dan starijih osoba
News

Međunarodni dan starijih osoba

Osnivanje Međunarodnog dana starijih osoba

Na skupštini Ujedinjenih naroda (UN) 14. prosinca 1990. izglasano je obilježavanje Međunarodnog dana starijih osoba. Kao datum obilježavanja određen je 1. listopad, a s obilježavanjem je počelo od 1991. godine. Odluka se nalazi u Rezoluciji UN-a 45/106.

Pokretač za inicijativu bio je Bečki međunarodni akcijski plan o starenju usvojen od strane Skupštine još 1982. godine, a zatim i od strane Generalne skupštine UN-a.

Godine 2002. na Svjetskoj je skupštini usvojen i Madridski međunarodni akcijski plan o starenju, a sve s ciljem suočavanja s izazovima starenja stanovništva u 21. stoljeću.

Glavni cilj Međunarodnog dana starijih osoba

Cilj Međunarodnog dana starijih osoba je podizanje svijesti šire javnosti o pitanjima vezanim uz starije osobe, njihovom doprinosu u društvu i o samom procesu starenja. Opće je poznata činjenica da svjetsko stanovništvo stari, odnosno, od 1950-ih u svim je zemljama svijeta zabilježen porast trajanja života.

Statistika

Procjena je da će do 2030. godine u svijetu biti oko 1,4 milijardi osoba iznad 60 godina starosti. Povećanom urbanizacijom i doseljavanje starijeg stanovništva u veće gradove pokazuje tendenciju kojom bi do 2050. godine udio starijeg stanovništva u gradovima zauzeo četvrtinu ukupnog broja stanovništva u gradovima. Doseljavanjem starijeg stanovništva u razvijenije gradove značajno se podiže njihova kvaliteta života.

Popisom iz 2011. godine Republika Hrvatska imala je 758 633 stanovnika u dobi iznad 65 godina starosti i njihov udio u populaciji tada je iznosio 17,7%.

Otvaranje vidika i mogućnosti za starije

Sa željom poboljšanja načina i kvalitete života starijih osoba 3. kolovoza 2020. godine na 73. Skupštini Svjetske zdravstvene organizacije proglašena je “Dekada zdravog starenja 2020-2030”. Time je poslan poziv svim državama svijeta za stvaranje plana i poduzimanje mjera kojima bi se život starijih osoba unaprijedio, kako unutar obitelji tako i unutar cijele zajednice.

Na demografske se promjene treba prilagoditi i starijim je osobama nužno pružiti kvalitetu života. Važno je da se starijim osobama osigura jednakost te da ih se uključi u razne aspekte društva i njegova funkcioniranja.

Neka Vam zdravlje bude na prvom mjestu.

Vaš Elbi Medikal

5 1 glas
Ocjena članka
Pretplata
Obavjesti me
guest
0 Komentari
Inline Feedbacks
View all comments