Bioskin Young_razmazano
Bioskin, O nama - Novosti

Masna i mješovita koža sklona aknama

Masni tip kože karakteriziraju žlijezde lojnice sa pojačanom proizvodnjom sebuma, a prekomjerno stvaranje sebuma naziva se još i hiperseboreja. Najčešća problematika masne kože su akne, koje suprotno dosadašnjim uvjerenjima ne pogađaju  samo djecu u pubertetu, nego i adolescente i odrasle osobe.

Mješoviti tip kože najčešće je mješavina između masnog i suhog tipa kože gdje je najčešće tzv. T zona lica (čelo-nos-brada) zona prekomjerne proizvodnje sebuma, dok ostatak kože karakterizira suhoća.

Jedna od najčešćih dermatoza koje se javljaju kod masnog i mješovitog tipa kože su akne. Akne se najčešće javljaju tijekom puberteta (Acne vulgaris), no procjenjuje se i da jedna od petero odraslih osoba u dobi između 25. i 44. godine ima akne te da skoro polovica svih odraslih žena ima blagi do umjereni oblik akni. Zbog toga je bitno razumjeti glavne uzroke nastanka i razvoja akni te mogućnosti liječenja i odabira odgovarajućih proizvoda za njegu masne i mješovite kože.

 

Patofiziologija nastanka akni

 

Akne, koje se uobičajeno nazivaju i prištići, odnosno bubuljice, nastaju uslijed pojačanog rada žlijezda lojnica (sebocita) koje izlučuju loj odnosno sebum u pilosebacealnom folikulu. Pilosebacealni folikul čini folikul dlake i pridružena mu žlijezda lojnica. Prekomjerno stvaranje sebuma naziva se hiperseboreja, a uzrokuje ga rad androgenih (muških) hormona: cirkulirajućeg testosterona i aktivnog oblika dihidrotestosterona. Uloga sebuma kod zdrave kože je izlučivanje na površinu kože kroz pore te stvaranje hidrolipidnog sloja koji štiti kožu od hladnoće, patogena te spriječava transepidermalni gubitak vode. Sebum kod pacijenata s aknama vrlo je bogat skvalenom, masnim spojem koji oksidira pod utjecajem UV-zraka i proteina kojeg izlučuje bakterija Propionbacterium acnes (P. acnes), prirodno nastanjena u svakom pilosebacealnom folikulu.

Oksidirani skvalen rezultira zgušnjavanjem sebuma i zbog nadražujućeg učinka dolazi do hiperkeratinizacije (povećanog razmnožavanja stanica kože – keratinocita) što dovodi do stvaranja otvorenih i zatvorenih komedona (mitesera i mikrocista) i takav oblik dermatoze se naziva još i retencijskim aknama.

Nastali komedoni idealno su mjesto za prekomjerno razmnožavanje spomenute bakterije P. acnes, prirodno nastanjene u svakom pilosebacealnom folikulu koja je glavni uzrok nastanka upalnih lezija, odnosno upalnih akni. Ova bakterija se hrani prekomjerno proizvedenim sebumom i na taj način iritira kožu. To uzrokuje upalu i infekciju mitesera i mikrocista te nastaje upalni oblik akni (prištići – papule, gnojni mjehurići – pustule, mali čvorovi – nodule ili ciste).

Uzroci nastanka akni nisu sasvim poznati, ali postoji vjerojatnost da je hiperseboreja genetski uvjetovana. Ona može biti rezultat ili povećanog broja ili pojačane osjetljivosti receptora za androgene (muške) hormone. Osim gena i hormona, nezdravi način života, nekvalitetna prehrana i stres povećavaju vjerojatnost nastanka akni.

Važno je istaknuti da se redovitom higijenom blagim sredstvima za umivanje, upotrebom adekvatnih proizvoda u obliku krema za njegu masne kože te pravilnom prehranom i zdravim načinom života  masna i mješovita koža može pravilno njegovati i spriječiti nastanak akni.

Tvrtka Elbi medikal d.o.o. u tu svrhu kreirala je potpuno prirodnu Bioskin Young kremu za njegu masne i mješovite kože sklone aknama. Bioskin Young krema predstavlja kombinaciju hladno prešanih ulja yangu (Calodendrum capense), ulja sjemenki grožđa (Vitis vinifera) te ulja čička (Arctium lappa), hidrolata i eteričnog ulja ružmarina kemotip verbenon i  pročišćenog klinoptilolita (zeolita).

Hladno prešano yangu ulje, ulje sjemenki grožđa i ulje čička bogata su esencijalnim masnim kiselinama koje reguliraju lučenje sebuma, jačaju stanice kože i pomažu zadržavanju vlage te je na taj način koža hidratizirana. Pored toga yangu ulje sadrži antioksidanse koji pomažu u UVB/UVA zaštiti kože, dok je za ulje sjemenki grožđa karakteristično da ima protuupalna i antialergijska svojstva te zajedno sa arktinom iz ulja čička, koji potiče proizvodnju kolagena, ublažava ožiljke i pomaže u regeneraciji kože. Bogatstvo esencijalnim masnim kiselinama doprinosi hidrolipidnom balansu kože i boljoj kvaliteti sebuma umanjujući na taj način negativni utjecaj oksidiranog skvalena.

Eterično ulje i hidrolat ružmarina kemotip verbenon jedno je od najdjelotvornijih hidrolata za masnu i mješovitu kožu sklonu aknama koje također regulira lučenje sebuma i potiče regeneraciju kože.

Zeolit kao prirodni mineral nastao miješanjem vulkanske lave sa podzemnim alkalnim vodama rešetkaste je strukture i bogati je nosač esencijalnih mikroelemenata poput natrija, kalcija, kalija i magnezija, iznimno važnih za sveukupno zdravlje organizma, pa tako i kože kao najvećeg organa. Na principu ionske izmjene zeolit će iz kože „pokupiti“ štetne tvari (negativno nabijene čestice) te istu obogatiti mikroelementima koje nosi u svojoj strukturi. Daje potporu ostalim sastojcima i sinergijskim djelovanjem doprinosi regulaciji lučenja sebuma i sprječava nastanak akni.

Stoga je ova krema idealna za njegu masne i mješovite kože sklone aknama djece i odraslih. Regulira lučenje sebuma i ne začepljuje pore. Ugodnog je mirisa, hrani i hidratizira kožu, brzo se upija i ne ostavlja masni sjaj. Krema se nanosi u tankom sloju na prethodno očišćenu kožu i lagano umasira kružnim pokretima. Za svakodnevnu upotrebu te kao dopuna tretmanima liječenja akni i ožiljaka.

 

Vaš Elbi medikal

0 0 glasovi
Ocjena članka
Pretplata
Obavjesti me
guest
0 Komentari
Inline Feedbacks
View all comments