Dijabetes se još naziva tihi ubojica jer je teško shvatiti da simptomi upućuju na dijabetes. Oboljeli od dijabetesa tipa 2, koji se javlja kod odraslih, često ne shvaćaju da boluju upravo od te bolesti, već simptome poput umora, razdražljivosti, variranja tjelesne mase, žeđi i učestalog mokrenja pripisuju procesu starenja.

Simptomi povišene razine glukoze u krvi kod dijabetesa tipa 1 lakše se uočavaju jer je nedostatak inzulina vidljiv na tijelu, a kod tipa 2, organizam još uvijek proizvodi inzulin, što ometa prepoznavanje simptoma.

Simptomi pomoću kojih se lakše otkriva šećerna bolest su:

Često i obilno mokrenje

Kada razina glukoze u krvi dođe do određene razine, bubrezi suvišnu količinu glukoze izbacuju iz tijela. Da bi došlo do izbacivanja, proizvodi se više mokraće, odnosno dolazi do učestalog mokrenja. Iako često mokrenje može biti znak hiperaktivnog mjehura, obraćanje pažnje na simptom i povezivanje s ostalim simptomima dovodi do lakše dijagnoze.

Suha usta i pretjerana žeđ

Učestalo i obilno mokrenje dovodi do dehidracije čiji su pokazatelji žeđ i suha usta.

Nedostatak energije

Čest simptom je stalan osjećaj umora, iako odmarate i spavate jednako ili više nego inače. Do nedostatka energije dolazi jer glukoza iz krvi ne može ući u tjelesne stanice i proizvesti energiju.

Pad ili porast tjelesne težine

Kod dijabetesa, tijelo se bori kako bi nadoknadilo dehidriranost i gubitak šećera što povećava želju za hranom, a samim time povećava se i tjelesna masa. Događa se i suprotno, kada mišićno tkivo ne dobiva dovoljno glukoze da stvori energiju kako bi raslo i jačalo, dolazi do mršavljenja.

Zamagljen vid

Zbog previše glukoze u krvi dolazi do izvlačenja tekućine iz očnih leća što dovodi do njihovog stanjivanja i nemogućnosti fokusiranja. Ako se razina glukoze u krvi smanji, dolazi do normalizacije vida, odnosno tekućina se vraća u leće. Visoka razina glukoze u krvi može u očima izazvati pojavu tankih krvnih žilica koje krvare. Važno je često posjećivati oftalmologa jer on može pregledati krvne žile mrežnice oka i uvidjeti nepravilnosti.

Sporo zacjeljivanje rana ili česte infekcije

Visoka razina glukoze u krvi blokira proces zacjeljivanja rana u tijelu i narušava sposobnost borbe protiv infekcija. Kod žena su česte vaginalne infekcije te infekcije mokraćnog mjehura.

Trnci u stopalima i šakama

Povišena glukoza u krvi izaziva oštećenje živaca što dovodi do osjećaja trnaca u šakama i stopalima.

Crvenilo, otečenost i osjetljivost zubnog mesa

Jedan od simptoma koji ukazuju na dijabetes je i bolest zubnog mesa. Dijabetes oslabljuje mogućnost da se usna šupljina obrani od infekcija.

Voćni zadah

Voćni zadah kasni je simptom dijabetesa tipa 1 i ukazuje na opasno povišenu razinu glukoze u krvi. Da bi tijelo došlo do energije, razgrađuje masne kiseline, a nusproizvodi su ketoni kojih se tijelo pokušava riješiti kroz pluća. Ketoni se izlučuju i mokraćom. Zadah poprima miris voćnih bombona ili čak odstranjivača laka za nokte. Ako se uz to pojavi mučnina, povraćanje i bol u trbuhu, važno je hitno potražiti liječničku pomoć.

Ostali znakovi koji mogu ukazivati na dijabetes su i suha koža, svrbež kože i infekcije kože koje se često ponavljaju. Osim ovdje navedenih simptoma, čimbenik koji povećava rizik svakako je obiteljska anamneza. Ako je netko u vašoj užoj obitelji dijabetičar, spadate u rizičnu skupinu. Stoga je važno pratiti simptome i signale koje tijelo šalje i na vrijeme se pobrinuti da ova ozbiljna bolest ne naruši ravnotežu u vašem organizmu.

Osim toga, vaša tjelesna težina, ako nije u ravnoteži i nije prihvatljiva, narušava vaše zdravlje i povećava rizik od razvoja dijabetesa. Ako imate problema s prekomjernom tjelesnom težinom, vrijeme je da se okrenete zdravoj prehrani i zdravijem životu. Što više masnog tkiva imate, to su mišići i tkivne stanice otpornije na inzulin. Neaktivnost koja dovodi do prekomjerne tjelesne težine, plodno je tlo za razvoj dijabetesa.

Ako ste prepoznali neke od navedenih simptoma te pripadate u rizičnu skupinu, obratite se svom liječniku koji će vas dalje uputiti specijalisti koji će pomoću krvnih pretraga i testova ustvrditi bolujete li od dijabetesa. Postoje različite vrste testova za otkrivanje ove bolesti, a o kojim se testovima radi i kako se provode pročitajte ovdje. 

Na tržištu postoje prirodni proizvodi koji mogu pomoći u reguliranju razine glukoze u krvi. Diamell kapi pomažu pri normalizaciji šećera u krvi. Čaj gorke dinje ublažava simptome dijabetesa.  Dodatak prehrani Pisakvica plus pomaže i kod regulacije tjelesne težine, dijabetesa i anemije. Kapi borovnice pomažu kod povišenih vrijednosti glukoze u krvi (hiperglikemija) i proljeva (dijareje).

Također mogu pomoći i dodaci prehrani kao što su omega 3 masne kiselinevitamini B skupinemagnezij, krom te alfa lipoična kiselina.

Više proizvoda pronađite u web shopu.

4.5 34 glasovi
Ocjena članka
Pretplata
Obavjesti me
guest
6 Komentari
Najstarije
Najnovije Najviše ocjena
Inline Feedbacks
View all comments
Braco Valenčić
Braco Valenčić
3 godine prošlo

Ok

boban
boban
2 godine prošlo

Blagodaram od srce~Hvala vam za vase uredno i jasno napisane informacije o dijabetisu, ovde svaki covek bez razlike u skolovanju ili kulturi moze da procita i pronadze lek alternativni ili egzaktno medicinski. Predivan je osecaj kad osetis da smo svi zajedno isti pred zdravlje i unutrasnji spokoj.Pozdrav od Makedonija~

Elbi Medikal
Admin
2 godine prošlo
Reply to  boban

Hvala lijepa na komentaru. Izuzetno nam je drago čuti da imamo čitatelje i izvan granica Hrvatske.

boban
boban
2 godine prošlo
Reply to  Elbi Medikal

Hvala vama za ovako jasno i kvalitetno konfiguriranu web stranicu gde se lako i brzo dolazi do odgovora. Mogu vam potvrditi da se Hrvatski mediumi kod nas zastupljeni i cita se dosta. Golem Pozdrav od Makedonija~

krunoslav
krunoslav
2 godine prošlo

Poštovani , dali se bilo koji oblik dijabetes možeš otkriti običnim testiranjem test trakicom.. ili je ipak obavezno napraviti bolji pregled ?

Elbi Medikal
Admin
2 godine prošlo
Reply to  krunoslav

Poštovani, hvala na upitu. Test trakica određuje trenutno stanje glukoze u krvi. Da bi se ustanovio koji je tip dijabetesa potrebno je razgovarati s liječnikom obiteljske medicine koji će vas uputiti na daljnje pretrage. lp