Zašto je urinarna inkontinencija i dalje tabu tema današnjice?
Inkontinencija je socijalni i higijenski problem koji se nikako ne smije zanemariti no, i dalje u našem društvu, inkontinencija je tabu tema iako jako narušava kvalitetu života ako se ne liječi.
Inkontinencija se definira kao svako nevoljno ispuštanje urina, manifestira se od gubitka nekoliko kapljica urina do većih količina. Može se pojaviti u svakoj životnoj dobi, ali je češća kod osoba starije životne dobi. Češće pogađa žene nego muškarce zbog anatomije i posljedica porođaja.
Oko 35 % ljudi starijih od 60 godina pati od neke vrste urinarne inkontinencije, a čak svaka treća žena u nekom trenutku svog života doživi inkontinenciju.
Učinak na sve aspekte kvalitete života:
- osobni – potreba za posebnim donjim rubljem i posteljinom, briga oko oblačenja
- profesionalni – izostanak s posla i smanjenje produktivnosti
- seksualni – izbjegavanje spolnih odnosa i intimnosti
- tjelesni – ograničavanje ili prestanak tjelesnih aktivnosti
- psihološki – depresija, gubitak samopoštovanja, strah od gubitka kontrole nad mokraćnim mjehurom
- društveni – smanjenje društvene interakcije, ograničena planiranja putovanja zbog pristupa toaletu.
Što sve može uzrokovati inkontinenciju?
Iako je slabost mjehura odnosno mišića dna zdjelice i crijeva češća kako starimo, ona ne mora biti neizbježni dio starenja.
Neki od uzroka nastanka inkontinencije su:
- Oslabljeni mišići dna zdjelice – mišići koji mokraćni mjehur drže zatvorenim mogu oslabiti starenjem, traumom (npr. porođaj) ili prekomjernom težinom koja ih dodatno opterećuje. Ukoliko su ti mišići oslabljeni može doći do curenja urina čak i prilikom kihanja, kašljanja, smijanja ili podizanja tereta.
- Defekt rođenja – ukoliko je osoba rođena s oštećenim mjehurom ili sfinkterom, inkontinencija može biti prisutna od početka ili se pojaviti kada počnu utjecati i drugi čimbenici.
- Menopauza – ulaskom u menopauzu smanjuje se količina estrogena što mjehur čini mlitavijim odnosno oslabljenim i konačno može uzrokovati inkontinenciju.
- Bolest – razne bolesti mogu dovesti do privremene ili trajne inkontinencije, npr. infekcije bubrega ili mokraćnog sustava kao i teški zatvor mogu uzrokovati privremenu slabost mjehura
- Oštećenje živaca – inkontinencija može biti uzrokovana i oštećenjem živaca (multipla skleroza, ozljede kralježnice…).
- Lijekovi, kirurški zahvati ili preosjetljivi mjehur.
- U muškoj populaciji rizični faktori za pojavu urinarne inkontinencije su benigne i maligne bolesti prostate.
Uzroci inkontinencije su različiti, pa tako razlikujemo i različite tipove inkontinencije: stresna, urgentna, funkcionalna, miješana, preljevna, nagonska.
Kako liječiti inkontinenciju?
U svrhu sprječavanja, pravovremenog liječenja i ublažavanja posljedica inkontinencije bitno je provoditi ciljane preventivne zdravstvene mjere. U mnogim slučajevima slabost mjehura može se izliječiti, ovisno o tome koji je uzrok nastanka.
Zdrav i aktivan način života vrlo je bitan i uvelike utječe na sprječavanje razvoja inkontinencije. Pravovremenim reagiranjem na prve znakove inkontinencije možemo spriječiti njezin razvoj. Izvođenje Kegelovih vježbi i pilates također će pomoći u sprječavanju nastanka inkontinencije.
Kegelove vježbe jačaju mišiće dna zdjelice i poboljšavaju tonus te se izvode u svrhu liječenja inkontinencije. Vježbe se izvode nekoliko minuta dnevno, ali da bi se vidjeli rezultati potrebno je kontinuirano vježbati nekoliko mjeseci.
Osobama koje pate od inkontinencije preporučuje se promjena životnog stila kako bi se simptomi ublažili ili u potpunosti nestali. Neke od preporuka su: mršavljenje, promjena prehrane, uzimanje tekućine, smanjenje napitaka s kofeinom, gaziranih pića i alkohola, izbjegavanje konstipacije, prestanak pušenja i tjelesna aktivnost.
Također postoje i različite vrste lijekova koji se koriste u svrhu liječenja inkontinencije.

No, ako se inkontinenciju ne može u potpunosti kontrolirati s ciljanim liječenjem, pacijentima se preporučuje korištenje posebno oblikovanih uložaka i pelena koje im pomažu da se osjećaju ugodno i suho.
Attends proizvodi pružit će vam sigurnost i nesmetano kretanje tijekom cijeloga dana. Odlikuje ih ekstra mekani sloj koji je u dodiru s kožom, prozračnost koja će omogućiti vašoj koži da diše te visokoupijajuća jezgra i Quick dry tehnologija koja brzo upija urin, zaključava ga unutar proizvoda i ostavlja kožu suhom.
Pomoću našeg vodiča za lakši odabir proizvoda, odaberite proizvod koji će u potpunosti zadovoljiti vaše potrebe i naručite besplatan uzorak.
Potražite pomoć !

Inkontinencija nije normalno stanje te je važno potražiti pomoć i o tome razgovarati sa svojim liječnikom. Žene često zbog srama i nelagode odbijaju to spomenuti svom liječniku te ih je važno ohrabriti u tom segmentu. Vaš odabrani liječnik obiteljske medicine već se susreo s jako puno slučajeva inkontinencije te će vam dati korisne savjete i preporuke za tretiranje inkontinencije.
Važno je odrediti odgovarajuća pomagala, održavati higijenu i bez straha se upustiti u pustolovine.
Neka Vam zdravlje bude na prvom mjestu.
Vaš Elbi Medikal
Tamara Šolaja, bacc.san.ing