Kontrolu nad time kada i gdje idemo u kupaonicu većina nas nauči u ranoj životnoj dobi. Kasnije u životu ta se kontrola podrazumijeva u svakodnevnoj rutini. Kada izgubimo kontrolu nad mjehurom slobodno možemo reći da patimo od inkontinencije.
Urinarna inkontinencija je poremećaj koji se manifestira kao gubitak kontrole nad mjehurom, a posljedica je nevoljno istjecanje mokraće. Ovaj poremećaj danas pogađa milijune žena i muškaraca.
Uzroci inkontinencije
Naše tijelo pohranjuje urin u mokraćni mjehur. Tijekom mokrenja mišići u mjehuru se zatežu kako bi premjestili urin u uretru, a mišići uretre se opuštaju i urin nesmetano istječe iz tijela. Kada ovi mišići ne rade kako treba urin može curiti bez mogućnosti zaustavljanja. Inkontinencija se obično javlja kada se mišići opuste bez upozorenja. Inkontinencija je danas veliki javnozdravstveni problem koji dovodi do socijalnih i higijenskih poteškoća te značajno narušava kvalitetu svakodnevnog života.
Inkontinenciju najčešće uzrokuju prirođeni defekti, slabost ili oštećenje mišića i živaca zdjeličnog dna (prolaps zdjeličnih organa), oštećenje središnjeg živčanog sustava, multipla skleroza, moždani udar, Parkinsonova bolest, povećana prostata, tumor, mokraćni kamenac, zatvor, pretilost te nuspojave određenih lijekova.
Rizični faktori za nastanak inkontinencije
Rizični faktor je nešto što povećava mogućnost za razvoj stanja ili bolesti. Inkontinencija kod većine muškaraca povezana je s upalom ili povećanjem prostate. Jedan od rizičnih faktora za nastanak inkontinencije kod oba spola je pretilost jer uzrokuje povećan pritisak na mjehur čime slabi mišiće i povećava se vjerojatnost istjecanja urina kod kašljanja, kihanja ili smijanja. Ostali rizični faktori za nastanak inkontinencije su sjedilački način života, spol (žene imaju povećan rizik za inkontinenciju zbog poroda i menopauze) te dob (starenjem slabi funkcija mišića mokraćnog mjehura i uretre).
Više o inkontinenciji pročitajte na: https://bit.ly/3NriFD0
Savjeti za pomoć i izbor liječenja
Danas postoje razni tretmani za kontrolu i prevenciju inkontinencije. Izbor načina liječenja ovisi o vrsti inkontinencije, težini poremećaja i o tome što najbolje odgovara osobi koja primjenjuje liječenje.
U nastavku donosimo neke od metoda pomoći kod inkontinencije.
- Vježbe mišića zdjelice (Kegelove vježbe) – djeluju na duboke mišiće dna zdjelice, a njihovo jačanje pomaže da duže zadržite urin u mjehuru. Više o Kegelovim vježbama pročitajte na: https://bit.ly/3UbfCma
- Biofeedback – koristi senzore kako bi osvijestio signale tijela. Također može pomoći pri učenju vježbi dna zdjelice.
- Tempirano poništavanje – metoda mokrenja po određenom rasporedu npr. Svakih sat vremena. Vrijeme odlaska na zahod se može polako produžiti. Služi za lakšu kontrolu nagona za mokrenje i preljevne inkontinencije.
- Promjena načina života – podrazumijeva prvenstveno kontrolu tjelesne težine, prestanak pušenja i konzumiranja alkohola te smanjenje unosa kofeinskih napitaka i izbjegavanje podizanja teških predmeta.
Njega kože
Urinarna inkontinencija također uzrokuje probleme s kožom zbog kombinacije vlage, povećanog rizika od bakterijskih i gljivičnih infekcija te abrazija na koži.
Kako bi spriječili ili barem ublažili probleme s kožom potrebno je održati suhoću donjeg rublja primjenom odgovarajućih anatomskih uložaka. Više o tome kako odabrati odgovarajuće pomagalo za inkontinenciju pročitajte na: https://bit.ly/48dceNl.
Također je potrebno obratiti pozornost na čišćenje i njegu kože. Treba izbjegavati agresivna sredstva, a koristiti ona koja su blaga za kožu poput proizvoda iz Attends asortimana za njegu kože. Više o ovim proizvodima za njegu pogledajte na: https://bit.ly/40eK6aC.
Tjelesna aktivnost i kondicija štite naše zdravlje, a mogu pomoći održati kvalitetu života te prevenirati nastanak mnogih bolesti i stanja. Hodanje, plivanje, biciklizam, vrtlarstvo i lagana tjelovježba mogu vas održati u formi, povezati s dragim ljudima i smanjiti stres. Vježbanjem također održavate zdravu tjelesnu težinu i smanjujete pritisak na mišiće zdjeličnog dna te sprječavate nastanak inkontinencije.
Kako bi poboljšali kvalitetu života ako imate inkontinenciju na našem web shopu i u našim specijaliziranim prodavaonicama možete pronaći anatomske uloške, pelene, donje rublje za inkontinenciju, zaštitne podloge te proizvode za njegu kože švedskog brenda Attends. Attends pomagala za inkontinenciju olakšavaju svakodnevni život te poboljšavaju njegovu kvalitetu jer pružaju diskreciju, sigurnost i zaštitu od neželjenih incidenata povezanih s inkontinencijom. Više o Attends pomagalima za inkontinenciju pročitajte na: https://bit.ly/3BObGS1 .
Za sva dodatna pitanja naše vam educirano osoblje stoji na raspolaganju.
Neka Vam zdravlje bude na prvom mjestu.
Vaš Elbi Medikal