Briga o zdravlju

Hormonska neravnoteža

Hormoni su pokretači važnih biokemijskih procesa u tijelu jer djeluju kao kemijski glasnici između tkiva i žlijezdi, a bez dobre te komunikacije nema ni usklađena djelovanja svih organa u našem tijelu. Već su i najmanje količine hormona dovoljne za postizanje učinka, dok njihov nedostatak dovodi do promjena u organizmu i rezultira pojavom raznih simptoma i narušenom kvalitetom života, a u krajnjim slučajevima i mogućim bolesnim stanjima. Prepoznavanjem hormonske neravnoteže i balansiranjem hormona čuvamo svoje zdravlje jer je ravnoteža hormona znak i preduvjet zdravog organizma.

Ako već patite od hormonske neravnoteže, dobro je znati da promjenom životnog stila sami možete učiniti važan prvi korak u rješavanju problema.
Veliki broj čimbenika doprinosi hormonskoj neravnoteži kod muškaraca i žena. Zdravstvena stanja kao što su dijabetes, problemi sa štitnjačom ili rast tumora mogu izazvati hormonsku neravnotežu. Osim toga nutritivni deficit, sjedilački način života, pušenje, alkohol, nedostatak fizičke kondicije i prekomjerni stres dovode do poremećaja u hormonskoj ravnoteži.
Žene su sve više sklone ovom problemu tijekom menopauze ili trudnoće. Štoviše, sindrom policističnih jajnika, uzimanje kontraceptiva ili antibiotika može dovesti do visoke razine estrogena i progesterona.

Najčešći simptomi hormonske neravnoteže su anksioznost, hormonalne glavobolje, noćno znojenje, akne, pretilost, nedostatak apetita, poteškoće u koncentraciji, problemi s desnima i miris tijela. Osoba može patiti od razdražljivosti, promjena raspoloženja, uznemirujućih osjećaja i niskog seksualnog nagona. Ubrzani puls, bolovi u zglobovima i gubitak kose su neki od znakova hormonske neravnoteže kod muškaraca.
Probavni problemi kao što su probavne smetnje, nadutost, mučnina i plinovi su jedan od najčešćih uzroka hormonskog poremećaja. Žene koje pate od hormonske neravnoteže mogu imati simptome kao što su navale vrućine, predmenstrualni sindrom, policistični jajnici, bolne mjesečnice, osjetljivost grudi, suhoća rodnice i infekcije, uterini fibroidi i infekcije mokraćnog sustava. Neplodnost, endometrioza i osteoporoza također mogu biti uzrokovani hormonskom neravnotežom kod žena.
Liječenje temeljnih problema, kao što su problemi sa štitnjačom ili dijabetes može pomoći u rješavanju hormonske neravnoteže. U određenim slučajevima hormonski lijekovi mogu liječiti probleme. Osim toga, zdrava prehrana i fizička aktivnost mogu pomoći u efikasnom rješavanju problema.

Iako žene mogu često čuti kako je normalno da se osjećaju umorno, tjeskobno, neženstveno i neprivlačno, debelo i fizički slabo, to nije istina. Žene izdvajaju puno novca za različite tretmane ili trpe užasne simptome koji mogu biti posljedica hormonske neravnoteže, loše prehrane ili lošega životnog stila. A uz malo truda i spremnosti na promjenu, puno je lakše riješiti hormonske probleme nego živjeti u hormonskom kaosu.
Neki od prirodnih proizvoda u službi hormonalne ravnoteže su čaj od vrkute i marulje, Famisan kapi, Evine kapi, Gynex kapi, Gynositol vrećice i dr.

Neka Vam zdravlje bude na prvom mjestu!

Vaš Elbi Medikal.

0 0 glasovi
Ocjena članka
Pretplata
Obavjesti me
guest
0 Komentari
Inline Feedbacks
View all comments