Briga o zdravlju, Haradent, News, O nama - Novosti, Zdravlje

Herpes simplex

Herpes simplex je virusna zarazna infekcija (HSV) karakterizirana lokaliziranim izbijanjem malih, bolnih mjehurića ispunjenih bistrom tekućinom. Najčešće se pojavljuju na koži, u usnoj šupljini, na području usana i očiju te spolovila.

Kada mjehurići nestanu, virus herpesa simplexa ostane u neaktivnom (latentnom) stanju unutar organizma u ganglijima (skupinama tjelešaca živčanih stanica) u zaraženom području. S vremena na vrijeme virus se ponovno aktivira i razmnožava, često uzrokujući izbijanja mjehurića na istom mjestu kao i pri prijašnjoj infekciji. Međutim, virus može postojati u koži a da ne uzrokuje vidljivi mjehurić, te u takvom stanju može služiti kao izvor zaraze drugih ljudi. Izbijanja virusa mogu izazvati prekomjerna izloženost suncu, vrućica, fizički ili emocionalni stres, pad (supresija) imunološkog sustava ili neka hrana i lijekovi, ali često su čimbenici poticanja nepoznati.

Postoje dva tipa virusa herpesa simplexa koji zaraze kožu i sluznice: herpes simplex tipa 1 (HSV1) i herpes simplex tipa 2 (HSV2). HSV1 je uobičajeni uzročnik hladnih rana na usnama (herpes labijalis) i rana na rožnici oka (keratitis izazvan herpes simplexom) i obično se prenosi dodirom s lučevinama iz usta ili oko usta. HSV2 obično uzrokuje genitalni herpes i prenosi se u prvom redu izravnim dodirom rana, najčešće prilikom spolnog kontakta. Tijekom trajanja genitalne infekcije potrebno se suzdržati od spolnih odnosa sve dok se epitel u potpunosti ne oporavi, jer čak ni upotreba kondoma ne jamči potpunu sigurnost od širenja infekcije.

Herpes simplex može se naći već kod novorođenčadi i dojenčadi i uzrokovati bolne rane i upalu u ustima i desnima (gingivostomatitis) ili bolnu upalu stidnice i rodnice (vulvovaginitis). Ta stanja uzrokuju i razdražljivost, gubitak apetita i vrućicu. U dojenčadi, a rjeđe u veće djece, infekcija se može širiti krvlju i zahvatiti unutarnje organe uključujući mozak – infekcija koja može dovesti do smrti. Žena koja je imala infekciju herpes simplexom tipa 2 može je prenijeti svom plodu, naročito ako je do epizode došlo posljednja 3 mjeseca trudnoće. Virus herpes simpleksa može u plodu izazvati blagu upalu moždane ovojnice (meningitis) ili ponekad tešku upalu mozga (encefalitis).

Simptomi izbijanja herpes simplexa su trnjenje, peckanje, nelagoda i svrbež što prethodi mjehurima nekoliko sati pa 2 do 3 dana. Mjehuri okruženi crvenkastim rubom mogu se pojaviti bilo gdje na koži ili sluznicama, ali najčešće u ustima i oko usta, na usnama i na spolnim organima. Mjehuri (koji mogu biti bolni) se najčešće oblikuju u grozdove koji se udružuju u velika pojedinačna sjedišta. Nakon nekoliko dana mjehuri se počinju sušiti tvoreći tanku žućkastu krastu i plitke vrijedove. Cijeljenje tipično započinje unutar 1 do 2 tjedna nakon pojave i obično se završi do 21. dana. Međutim, mjehuri u vlažnim područjima tijela katkada sporije zacjeljuju. Ako se izbijanja stalno događaju na istom mjestu ili ako dođe do sekundarne bakterijske infekcije, može doći do stvaranja ožiljaka tkiva.

Liječniku je katkada teško prepoznati herpes simplex. Može ga se zamijeniti s alergijskom reakcijom, drugim virusnim infekcijama ili čak s kožnom reakcijom na neke lijekove. Dijagnoza herpes simplex infekcija utvrđuje se na temelju kliničke slike, a potvrđuje se laboratorijskim nalazima, koji ovise o proširenosti i eventualnim komplikacijama, a uključuju citološke i serološke pretrage te elektronsku mikroskopiju.

Herpes infekcije ne mogu se trajno izliječiti, već se samo mogu ublažiti simptomi, ubrzati zacjeljivanje ranica i smanjiti učestalost recidivirajućih infekcija antivirusnim lijekovima i analgeticima. Također, jačanje imuniteta pomaže u prevenciji i liječenju herpesa.

Velika pomoć kod i nakon izbijanja herpes simplexa  je i zeolitni zubni prah Haradent. Zbog svog djelovanja na principu ionske izmjene uzima pozitivno nabijene čestice iz toksina vezujući ih unutar rešetkaste strukture, a otpušta minerale i na taj način štiti organizam od štetnih tvari. Klinička studija o primjeni zeolita kod liječenja bolesti usana i usne šupljine pokazala je da je zeolit jedan od modernih načina regeneracije, jer ima imunomodulacijsko i antioksidativno svojstvo, te pojačava protuupalno djelovanje. To dugoročno ima povoljan utjecaj na procese ozdravljenja u cjelini, a posebno na usnu šupljinu. Potrebno je više puta tijekom dana nanijeti zeolitni zubni prah Haradent na herpes simplex te će on zbog svog djelovanja umanjiti bolove i skratiti vrijeme zacjeljivanja rana.

Neka Vam zdravlje bude na prvom mjestu.  

Vaš Elbi Medikal. 

5 1 glas
Ocjena članka
Pretplata
Obavjesti me
guest
0 Komentari
Najstarije
Najnovije Najviše ocjena
Inline Feedbacks
View all comments