Hemoroidi
Briga o zdravlju, Zdravlje

Hemoroidi

Hemoroidi

Hemoroidi predstavljaju bolne i neugodno otečene krvne žile u i oko anusa. Mogu biti unutarnji i vanjski, a s obzirom na to različiti su simptomi i liječenje. Hemoroidi ne uzrokuju životno ugrožavajuće stanje, ali mogu ozbiljno krvariti. Uzrok nastanka hemoroida nije poznat, a postoperativna bol nakon klasične operacije jedna je od najgorih.

Hemoroidi – učestalost

Problem s hemoroidima ima svaka druga osoba do 50 godina starosti pa možemo zaključiti da je dosta česti problem o kojem se rijetko priča. Izrazito je važan pravovremeni pregled jer poodmakla faza bolesti može pobuditi sumnju na rak debelog crijeva, a zbog vrlo sličnih simptoma pristup ovom stanju mora biti ozbiljan i stručan.

Podjela hemoroida

Vanjski hemoroidi su najčešće bolni, a ta bol se pojačava ako osoba dobije trombozu ili neku upalu. Uz bol, vrlo je često prisutan svrab i pečenje.
Unutarnji hemoroidi ne bole jer unutarnji dio nije pod našom voljom i nema osjetne živce, ali vrlo često krvare.
Hemoroidi prvog stupnja su mali koji ne ispadaju iz analnog kanala. Tegobe su povremeno krvarenje nakon stolice i svrbež.
Hemoroidi drugog stupnja pri napinjanju i nakon stolice ispadaju iz anusa, ali se spontano vraćaju unutra. Tegobe su povremeno krvarenje nakon stolice, svrbež, pečenje, osjećaj punoće u anusu, a bolesnici mogu napipati i čvorić na anusu koji se povuče.
Hemoroidi trećeg stupnja su stalno vani, ali se mogu prstima vratiti natrag u analni kanal. Tegobe su povremeno krvarenje nakon stolice, svrbež, pečenje, osjećaj punoće u anusu, a ponekad se primjećuje smeđi ili krvavi iscjedak na donjem rublju.
Hemoroidi četvrtog stupnja se ne mogu prstima vratiti u analni kanal. Tegobe su stalna nelagoda, bol, česta krvarenja nevezana uz stolicu, smeđi ili krvavi iscjedak na donjem rublju što je obično praćeno velikim vanjskim hemoroidima.

Čimbenici rizika

-genetska sklonost (ako su roditelji imali problema s hemoroidima)
-stalno napinjanje na wc školjci
-dizanje teškog tereta
-trudnoća i porod
-poremećaj probave i stolice (tvrda i proljevasta)

Preventivne mjere

-konzumiranje namirnica koje su bogate vlaknima
-izbjegavati sredstva za pražnjenje
-smanjenje tjelesne mase ako imate višak kilograma
-smanjenje unosa soli
-koristiti mekani i kvalitetni toaletni papir
-redovita higijena

Liječenje

Nekirurške metode ne liječe hemoroide već i samo zalječuju. Proširene krvne žile zasad nije moguće smanjiti lijekovima i mastima, ali u većini slučajeva povoljno djeluju pogotovo u početnom stupnju hemoroidalnih tegoba.
Naša preporuka za ublažavanje tegoba povezanih s hemoroidima kao što su bol, peckanje i svrbež je Hemopropin mast obogaćena propolisom i kamilicom.

https://elbi-medikal.hr/web-shop/zdravstvene-tegobe/probavni-sustav/hemopropin-mast/

Acidosalus čepići koji su obogaćeni probiotičkim bakterijama također pomažu ublažavanju simptoma.

https://elbi-medikal.hr/web-shop/zdravstvene-tegobe/probavni-sustav/acidosalus-cepici-za-hemeroide/

Potpuno izlječenje jamči jedino neka od kirurških tehnika, ali ne postoji sto posto uspješna i bezbolna tehnika. Ambulantno se mogu liječiti unutarnji hemoroidi prvog i drugog stupnja, a ponekad i početni hemoroidi trećeg stupnja. Najčešći ambulantni zahvati su podvezivanje hemoroida, infracrvena koagulacija i sklerozacija (klasična i uz pomoć pjene). Operativno liječenje se provodi kod težeg oblika hemoroida trećeg stupnja i kod četvrtog stupnja.

Neka Vam zdravlje bude na prvom mjestu.

Vaš Elbi Medikal

0 0 glasovi
Ocjena članka
Pretplata
Obavjesti me
guest
0 Komentari
Najstarije
Najnovije Najviše ocjena
Inline Feedbacks
View all comments