Imali smo čast sudjelovati u emisiji HRT Radio Osijek gdje smo razgovarali o važnoj i često zanemarenoj temi – prehrani kod urinarne inkontinencije.
Kroz razgovor smo istaknuli kako prehrambene navike mogu značajno utjecati na simptome inkontinencije, te dali korisne savjete o tome koje namirnice je poželjno uključiti u prehranu, a koje bi bilo dobro izbjegavati. Posebno smo naglasili važnost hidracije, izbjegavanja iritansa poput kofeina i gaziranih pića, kao i ulogu prehrambenih vlakana u prevenciji zatvora (opstipacije) koji može pogoršati simptome inkontinencije.
Snimku emisije možete poslušati ovdje:
PREHRANA KOD URINARNE INKONTINENCIJE
Ne postoji općenita „dijeta“ koja bi se generalno koristila za prevenciju i tretman inkontinencije. Prehrana bi trebala biti uravnotežena, raznovrsna i umjerena. Postoji snažna poveznica između prehrambenog unosa i obrazaca mokrenja. Možete voditi paralelno dnevnik mokrenja i prehrane kako bi otkrili koje namirnice i pića uzrokuju promjene u mokrenju i hoće li njihova eliminacija poboljšati kontrolu nad mokraćnim mjehurom. Za neke namirnice i pića je znanstveno dokazano da povećavaju aktivnost mokraćnog mjehura. Namirnice i napitci koji djeluju nadražujuće na mokraćni mjehur obuhvaćaju: alkoholna pića (vino, pivo, liker); gazirana pića; čaj; kavu; šećer i umjetne zaslađivače; med ; čokoladu; rajčice i proizvode na bazi rajčice; citruse i sokove od citrusnog voća i jako začinjenu hranu.
NAMIRNICE KOJE PREVENIRAJU URINARNU INKONTINENCIJU
S druge pak strane, postoje namirnice koje pozitivno djeluju na zdravlje i aktivnost mokraćnog mjehura, te bi njih svakako trebalo uključiti u prehranu. Namirnice koje blagotvorno djeluju na mokraćni mjehur uključuju: kruške, banane, zelene mahune, krumpire, niskomasno meso peradi (piletina, puretina), cjelovite žitarice (smeđa riža, kvinoja, zob), jaja i orašaste plodove (bademi, lješnjaci, orasi). Također, procesirana hrana koju često konzumiramo sadrži brojne prehrambene aditive koji iritiraju mokraćni mjehur i pogoršavaju simptome inkontinencije. Stoga je najbolje konzumirati obroke pripremljene kod kuće. Obroci bi se trebali temeljiti na cjelovitim žitaricama, nemasnom mesu, povrću, orašastim plodovima i voću (izuzev citrusa). Birajte hranu niskog glikemijskog indeksa (GI) jer namirnice s nižim GI indeksom pomažu u redukciji tjelesne mase i liječenju opstipacije (zatvora) zbog visokog udjela prehrambenih vlakana. Uz to te namirnice pomažu u održavanju normalnih razina glukoze u krvi. Sve to doprinosi prevenciji i smanjenju simptoma inkontinencije.
TVARI I NAMIRNICE ČIJI UNOS JE POTREBNO OGRANIČITI
KOFEIN – je snažna tvar koja može povećati aktivnost mokraćnog mjehura. Prirodno je prisutan u zrnu kave i listovima čaja. Kofein je u prehrani najčešće zastupljen putem konzumacije kave, gaziranih napitaka, čaja i uzimanjem bezreceptnih lijekova koji sadrže kofein. Stoga da bi se prevenirao razvoj inkontinencije i ublažili simptomi potrebno je ograničiti unos ovih napitaka i lijekova. Znanstvena istraživanja pokazala su da kod osoba s urinarnom inkontinencijom ograničenje unosa kofeina na do 100 mg/dan dovodi do značajnog poboljšanja simptoma inkontinencije. Ograničenje unosa proizvoda koji sadrže kofein trebalo bi provoditi postupno, tijekom nekoliko tjedana, kako bi se spriječile jake glavobolje.
ALKOHOL – znanstveno je dokazano da alkohol stimulira aktivnost mokraćnog mjehura i povećava rizik razvoja inkontinencije. Također, djeluje kao snažan diuretik čime potiče učestalije mokrenje. Ukoliko patite od urinarne inkontinencije najbolje je potpuno izbaciti alkohol.
UMJETNI ZASLAĐIVAČI (aspartam, acesulfam K, saharin) – znanstvene studije pokazale su da umjetni zaslađivači djeluju negativno na funkciju mokraćnog mjehura. U istraživanjima je pokazano da konzumacija napitaka s umjetnim zaslađivačima dovodi do veće učestalosti mokrenja i prevalencije inkontinencije.
JAKO ZAČINJENA HRANA – jaki začini (čili, kurkuma, curry) i jako začinjena hrana iritiraju sluznicu mokraćnog mjehura i pogoršavaju simptome urinarne inkontinencije. Stoga je potrebno izbjegavati i ograničiti unos začinjene hrane poput meksičkih i kineskih jela, čili papričica i hrena.
RAJČICE I CITRUSNO VOĆE – rajčice i proizvodi od rajčica te citrusi (limun, naranča, mandarina, grejp, i sl.) i sokovi od citrusa djeluju kiselo na organizam te iritiraju mokraćni mjehur čime potiču češću potrebu za mokrenjem.
HIDRACIJA KOD URINARNE INKONTINENCIJE
Najbolji napitak za konzumaciju je voda. Ukoliko ne volite čistu vodu, u nju možete dodati krišku limuna kako bi poboljšali okus same vode. Osim vode, kod urinarne inkontinencije savjetuje se konzumacije soka od trešnje, grožđa i jabuke jer ne nadražuju mokraćni mjehur. Uvriježeno je mišljenje da kod urinarne inkontinencije treba ograničiti unos tekućine kako bi potreba za mokrenjem bila rjeđa. Međutim, to je pogrešan pristup zbog činjenice da kod manjeg i nedovoljnog unosa tekućine urin može biti koncentriraniji i nadraživati površinu mokraćnog mjehura. Dehidracija može pogoršati simptome urinarne inkontinencije i potaknuti razvoj mikroorganizama koji uzrokuju urinarne infekcije. Općenita je preporuka da unesete između 6 i 8 čaša tekućine na dan (1,5-2 L tekućine/dan), te da unos tekućine ne ograničavate bez savjetovanja sa svojim liječnikom. Jedino se preporučuje da 2-3 h prije spavanja ne unosite tekućinu, kako bi smanjili potrebu i učestalost mokrenja tijekom noći.
Zaključak
Zahvaljujemo se cijeloj ekipi HRT Radio Osijeka na pozivu i ugodnom razgovoru! Nadamo se da smo našim savjetima pomogli slušateljima da bolje razumiju kako prehrana može biti saveznik u boljoj kontroli urinarne inkontinencije i kvalitetnijem svakodnevnom životu.
Neka vam zdravlje bude na prvom mjestu!
Vaš Elbi Medikal!