Imali smo čast gostovati u radijskoj emisiji HRT Radio Osijek, gdje smo razgovarali o važnoj, a često zanemarenoj temi – urinarnoj inkontinenciji. Tema emisije bila je: Kako promjenom životnih navika prevenirati urinarnu inkontinenciju i ublažiti njezine simptome? Uz savjete o prevenciji i ublažavanju simptoma, osvrnuli smo se i na važnost korištenja kvalitetnih pomagala, posebno istaknuvši Attends proizvode za inkontinenciju, koji pružaju sigurnost, diskreciju i udobnost osobama koje se suočavaju s ovim problemom.

Snimku emisije možete poslušati ovdje:
https://vimeo.com/1084231041/a7c49e2c4b?ts=0&share=copy
URINARNA INKONTINENCIJA
Urinarna inkontinencija je stanje nevoljnog otjecanja mokraće koje se može objektivno dokazati, a bolesniku predstavlja socijalni i higijenski problem. Nastaje pod utjecajem različitih bolesti, stresa, uzimanja nekih lijekova i psihičkih smetnji. Češće se javlja u žena u odnosu na muškarce, a dijeli se na prolaznu (nastaje zbog naglih promjena u mokraćnom sustavu) i kroničnu (uzrokovanu kroničnim stanjima). Najčešći uzroci akutne inkontinencije su: prekomjerna tjelesna masa, upale prostate i mokraćnog sustava, trudnoća i nuspojave nekih lijekova. Najčešći uzroci trajne inkontinencije urina su: nepravilnosti anatomije mokraćnog trakta, povećanje prostate, neurološke bolesti, prolaps maternice i ozljede leđne moždine.
Inkontinencija se češće javlja u starijoj dobi zbog promjena koje nastaju u funkciji stanica, u kontroli središnjeg živčanog sustava, imunološkom odgovoru organizma i hormonskom statusu. Urinarna inkontinencija je stigmatizirano, nedovoljno prijavljeno, nedovoljno dijagnosticirano i netretirano stanje koje se pogrešno smatra dijelom normalnog starenja. Starije osobe često pogrešno smatraju da je urinarna inkontinencija sastavni dio starenja. Učestalost urinarne inkontinencije je dva puta veća kod žena i najčešće se vezuje uz bolesti urogenitalnog sustava. Također su trudnoća i porod značajni čimbenici rizika za razvoj urinarne inkontinencije i oštećenja dna zdjelice kod žena. Kod muškaraca su rizični čimbenici za razvoj inkontinencije benigne i maligne bolesti prostate te njihovo liječenje.
PROMJENA ŽIVOTNIH NAVIKA U PREVENCIJI I POBOLJŠANJU URINARNE INKONTINENCIJE
REDUKCIJA TJELESNE MASE
Povećana tjelesna masa i pretilost rizični su čimbenici za razvoj inkontinencije neovisno o dobi i spolu pacijenta jer povećana tjelesna masa stvara dodatan pritisak na mokraćni mjehur. Pretile osobe imaju dva puta veći rizik da će imati nevoljno istjecanje urina od osoba normalne tjelesne mase. Znanstvene studije su pokazale da kod osoba s prekomjernom tjelesnom masom koje pate od urinarne inkontinencije gubitak svega 10% tjelesne mase dovodi do značajnog smanjenja neželjenog istjecanja urina.
PRESTANAK PUŠENJA
Dim cigarete, u kojem se nalazi preko 4000 različitih tvari koje stimuliraju ovisnost o nikotinu, negativno djeluje i na mokraćni sustav pri čemu može povećati rizik razvoja inkontinencije kod oba spola. Također, kod osoba koje pate od stresne urinarne inkontinencije, ukoliko su pušači, nevoljan gubitak urina može biti veći u odnosu na nepušače, zbog ponavljajućeg pritiska na mokraćni mjehur svaki put kada osoba zakašlje. Stoga je u tretmanu urinarne inkontinencije bitno prestati pušiti, kako bi se simptomi ublažili.
KEGELOVE VJEŽBE
Koriste se za jačanje mišića dna zdjelice. Provođenje Kegelovih vježbi je jedan od najboljih načina za poboljšanje i održavanje funkcije mokraćnog mjehura i crijeva. Mogu ih provoditi i muškarci i žene, kako bi ojačali zdjelične mišiće čime se može ublažiti ili potpuno ukloniti nevoljno istjecanje urina. Uz redovito izvođenje vježbi stanje se može poboljšati nakon šest do osam tjedana. https://elbi-medikal.hr/kegelove-vjezbe/
LIJEČITI OPSTIPACIJU/KONSTIPACIJU
Izostanak ili otežano spontano pražnjenje crijeva može biti uzrok oslabljene kontrole nad mokraćnim mjehurom. Ukoliko patite od „zatvora“ ne bi nikako smjeli ignorirati to stanje. Uzroci mogu biti različiti: uzimanje nekih lijekova, bolesti GI sustava, metaboličke bolesti i sl. Nefarmakološki pristup liječenju „zatvora“ uključuje povećani unos namirnica bogatih prehrambenim vlaknima (voće, povrće, cjelovite žitarice), dovoljan unos tekućine i uvođenje redovite tjelesne aktivnosti.
Zahvaljujemo HRT Osijek na pozivu i prilici da podijelimo korisne informacije sa slušateljima. Vjerujemo da je edukacija prvi korak prema boljem zdravlju i većoj svjesnosti o mogućnostima prevencije i liječenja urinarne inkontinencije.
Neka Vam zdravlje bude na prvom mjestu!
Vaš Elbi Medikal!