INFEKCIJE MOKRAĆNOG SUSTAVA
Briga o zdravlju, News, Zdravlje

Česte infekcije mokraćnog sustava

Mokraćni sustav

Mokraćni sustav sastoji se od bubrega, mokraćovoda, mokraćnog mjehura i mokraćne cijevi. Bubreg je parni organ koji stvara i izlučuje mokraću, djeluje kao filter. Tako čisti organizam od otpadnih tvari koje su nastale izmjenom tvari ili su unesene izvana. Nadalje, održava ravnotežu elektrolita i vode, acidobaznu ravnotežu, usklađuje arterijski krvni tlak i izlučuje hormone. Njegova težina kod odrasle osobe iznosi između 125 i 170 grama. Mokraćovodi su mišićne cijevi koje odvode mokraću iz bubrega do mokraćnog mjehura, a zajedno s bubrezima pripada u gornji mokraćovodni put. Mokraćni mjehur i mokraćna cijev pripadaju donjem mokraćovodnom putu. Mokraćni mjehur je šuplji organ koji skladišti mokraću, a dok je prazan nalazi se samo u maloj zdjelici. Normalan kapacitet mjehura iznosi između 400 i 500 mL. Na donjem suženom dijelu mokraćnog mjehura nalazi se mokraćna cijev. Mokraćna cijev kod žena dugačka je oko 4-5 cm, a kod muškaraca oko 20 cm. Proces stvaranja mokraće započinje filtracijom krvne plazme te je taj filtrat sastavom sličan plazmi, ali bez proteina.

Uloga mokraćnog sustava

Mokraćni sustav ima ulogu prikupljanja i izbacivanja suvišnih tvari iz tijela u obliku mokraće. Konzumacijom hrane i pića uz hranjive tvari unosimo i suvišne tvari, a sve one ulaze u krv. Iz krvi mokraćni sustav prikuplja otpadne tvari i stvara mokraću.

Mokraća i mokrenje

Mokraća je bistra tekućina žućkaste boje, specifičnog mirisa s pH vrijednosti između 5,0 i 7,0. Sterilna je, odnosno ne sadrži bakterije, viruse ni gljivice, a u periodu od 24 sata izluči je se oko 1,5 L. Ona se izlučuje mokrenjem, odnosno, refleksnim pražnjenjem napunjenog mjehura. Mokrenje je postupak koji iziskuje da organi, živci i cjevčice zajedno surađuju.

Uzročnici mokraćnih infekcija

Infekcije nastale u mokraćnom sustavu dijele se na infekcije gornjeg mokraćnog sustava i na infekcije donjeg mokraćnog sustava. Bez obzira na lokaciju one mogu biti izazvane bakterijama, virusima, gljivicama ili parazitima. Njihov ulazak u organizam odvija se na dva načina. Prvi put ulaska je preko vanjskog otvora mokraćne cijevi, od kuda se infekcija širi uzlazno. Napreduje prema mjehuru, mokraćovodima i na koncu bubrezima. Drugi način je direktno u bubrege kroz krv, što je dosta rjeđe. Žene su zbog kraće mokraćne cijevi izloženije razvoju infekcija mokraćnog sustava.

Bakterije

Bakterije su vrlo česti uzročnici urinarnih infekcija, a njih više od 85% uzrokovano je bakterijama iz vlastitih crijeva ili rodnice. Ove se bakterije uobičajeno ispiru prilikom mokrenja, ako osoba ima dovoljan unos tekućine tijekom dana. Najčešći uzročnici su svakako na prvom mjestu E. coli, a zatim slijede i Proteus mirabilis, Klebsiela aerogenes, Enteroccocus faecalis, Staphylococcus saphrophyticus ili Staphylococcus epidermidis. Bakterijske infekcije češće su kod žena, osobito u dobi od 25 do 50 godina života, kasnije se njihova pojavnost izjednačuje u oba spola.

Virusi

Što se tiče infekcija uzrokovanih virusom tu se najčešće javlja infekcija mokraćne cijevi koja je zahvaćena virusom Herpes simplexom ili citomegalovirusom. Kod žena oni mogu dovesti i do problema bolnog mokrenja, pečenja te vodenih prištića. Ovakva infekcija uglavnom se prenosi spolnim putem.

Gljivice

Najčešći uzročnik ove vrste infekcije je gljivica Candida albicans. Kod žena istovremeno može biti prisutna i u mokraćnoj cijevi, ali i u rodnici. U oba spola dolazi do razvoja svrbeži i gustog sirastog iscjetka.

Paraziti

U ovu grupu uzročnika infekcija mokraćnog sustava pripadaju gliste, trihomonas, parazit malarije, shistosomijaza i filarijaza.

Infekcije mokraćnog sustava

Infekcije mokraćnog sustava najčešće su bakterijske infekcije kod ljudi i uglavnom najčešći razlog traženja liječničke pomoći. Infekcije mokraćnog sustava mogu se podijeliti na akutnu upalu mokraćnog mjehura (cistitis), akutnu upalu bubrega (pijelonefritis), asimptomatsku bakteriuriju i upalu mokraćne cijevi (uretritis). U podjelu treba uvrstiti i ponavljajuće infekcije mokraćnog sustava. Cistitis, odnosno, akutna upala mokraćnog mjehura česta je bolest osobito u ženskoj populaciji. Češći postotak pojavnosti cistitisa kod žena opravdan je kratkom i širokom mokraćnom cijevi. Javljaju se bolna mokrenja, peckanje prilikom mokrenja, učestalo mokrenje te jaki nagon za mokrenjem. Akutna upala bubrega ili pijelonefritis uglavnom započinje kao upala mokraćnog mjehura koja se nastavlja širiti prema gornjim organima mokraćnog sustava. Uz simptome cistitisa kod ove se dijagnoze javljaju i bolovi u leđima te povišena tjelesna temperatura. Akutna bakteriurija je stanje u kojem se u urinu nalaze bakterije, ali osoba nema simptome bolesti. Stanje akutne bakteriurije se liječi isključivo kod trudnica i osoba koje imaju zakazanu neku od uroloških operacija.

Ponavljajuće infekcije mokraćnog sustava

Prema definiciji ponavljajuće urinarne infekcije su sve infekcije koje se javljaju dva ili više puta unutar perioda od 6 mjeseci ili pak infekcije koje se javljaju tri ili više puta godišnje. Ovakve se infekcije uglavnom javljaju kod ženske populacije i to u obliku ponavljajućeg cistitisa. Kod ponavljajućih infekcija važno je isključiti anamnezom i dijagnozom druge bolesti ili anomalije koje mogu uzrokovati ovakvo stanje. Pacijent se upućuje na urološku i/ili nefrološku obradu.  

Dijagnoza

Uz simptome za dijagnozu ponavljajućih urinarnih infekcija izvode se i neki laboratorijski testovi. To su analiza urina s test trakicom i mikroskopski pregled urina. Kao potvrda infekcije odrađuje se i urinokultura za dijagnostiku bakterija koje su izazvale upalu.

Liječenje

Za liječenje ponavljajućih urinarnih infekcija koriste se antibiotici prema napravljenom antibiogramu. Upotreba antibiotika trebala bi se protezati na period od minimalno 7 dana. Uz liječenje lijekovima u život treba uvesti i higijenske mjere ili iste pojačati. Svakako se prilikom liječenja svake urinarne infekcije preporučuje povećano uzimanje tekućine kako bi se koncentracija bakterija u urinu razrijedila, odnosno smanjila.

Sprečavanje ponavljajućih urinarnih infekcija

  • mokriti kada osjetimo potrebu / ne trpjeti kada se pojavi nagon za mokrenjem
  • nakon obavljanja velike i/ili male nužde obrisati se od naprijed prema iza
  • mokriti nakon spolnog odnosa
  • piti dovoljno tekućine dnevno (minimalno 1,5 L kroz dan)
  • pravilno vršiti higijenu spolovila
  • izbjegavati vlažne maramice, sprejeve, sapune za intimnu njegu koji mogu nadražiti spolovilo
  • izbjegavati kontracepcijske metode poput dijafragme i spermicida
  • korištenje pamučnog donjeg rublja
  • korištenje lubrikanata na vodenoj bazi prilikom spolnog odnosa

Pomoć iz Elbi Medikal asortimana

Za vas smo istaknuli tri proizvoda u obliku čaja čijom redovitom primjenom možemo pomoći urinarnom traktu, njegovu ispiranju i smanjenju pojavnosti upala.

Urološki čaj se koristi kod upale mokraćnih puteva. Djeluje kao antiseptik, dezinficira mokraćne puteve i smiruje upalu.

Urovital čaj poboljšava funkciju mokraćnih puteva, ispire ih i tako eliminira bakterije, smiruje upalu te smanjuje bol.

Kopriva list poboljšava funkciju mokraćnih organa.

Neka Vam zdravlje bude na prvom mjestu.

Vaš Elbi Medikal

0 0 glasovi
Ocjena članka
Pretplata
Obavjesti me
guest
3 Komentari
Najstarije
Najnovije Najviše ocjena
Inline Feedbacks
View all comments
Alem
Alem
1 godina prošlo

Iste sam probleme imao dugo i vjerujte na internetu ima dosta članaka koji vode u krivom smjeru, te mi je drago da je neko odlučio da piše o ovome problemu. Ja sam pretragama na internetu našao dosta dobrih savjeta i tekstova, u nastavku ću navesti jedan od njih jer vjerujem da je mnogim ljudima internet jedina opcija  https://prostata.hr/najbolji-lijek-za-urinarne-infekcije/ 

Maloprodaja Dugo Selo
1 godina prošlo
Reply to  Alem

Poštovani,
drago nam je da Vam se sviđa naš članak. Proizvod Regen50 koji ste naveli je također odličan kao prirodna pomoć kod čestih infekcija mokraćnog sustava te za zdravlje prostate. Dostupan je i na web shopu: https://elbi-medikal.hr/web-shop/vase-zdravlje/mokracni-sustav-vase-zdravlje/regen50-kapsule/
Lp

Alem
Alem
1 godina prošlo

Da, da Regen50 je zaista odličan i veliki plus je što je prirodni lijek. Drago mi je da je i Vama pomoglo. Lijep pozdrav!