Svi znamo da je fizička aktivnost korisna za održavanje dobre figure i kondicije, no osim toga, vježbom možete pozitivno utjecati na svoje zdravlje te usporiti starenje vašeg uma i tijela. Uvođenje redovite tjelesne aktivnosti u svakodnevni raspored u početku može izgledati zahtjevno, ali dobrobit za naše zdravlje je neprocjenjiva. Aktivnost nam pomaže u održavanju bolje kvalitete života te se smatra jednim od bitnih načina za očuvanje zdravlja. Isto tako, dokazano je da aktivan život pomaže odgoditi ili spriječiti neke kronične bolesti i bolesti povezane sa starenjem.
Koje su prednosti bavljenja fizičkom aktivnošću?
Osim usporavanja starenja, mršavljenja i izgradnje mišićne mase, redovnim treninzima možete povećati broj otkucaja srca čime ćete ojačati srčani mišić. Kako je vaše srce sve jače, pumpa više krvi i više kisika dolazi do vašeg mozga čime možete poboljšati mentalne sposobnosti i pamćenje.
Prilikom vježbanja tijelo izlučuje i hormone poput dopamina, serotonina i adrenalina, a dokazano je da ti lučenje tih hormona pozitivno utječe na vaše raspoloženje zbog čega je fizička aktivnost korisna u borbi protiv depresije i anksioznosti.
Istraživanja su pokazala da redovna tjelesna aktivnost može pomoći pri sprječavanju raznih bolesti i stanja:
- smanjuje rizik za razvoj bolesti srca i krvnih žila
- sprječava i/ili odgađa razvoj povišenog krvnog tlaka, a kod osoba koje boluju od visokog krvnog tlaka pomaže u održavanju vrijednosti krvnog tlaka u poželjnim granicama
- poboljšava funkciju srčanog i dišnog sustava
- smanjuje rizik od razvoja šećerne bolesti
- povećava iskorištavanje masti čime pomaže u održavanju poželjne tjelesne težine i smanjivanju rizika od pretilosti
- poboljšava mineralizaciju kosti u mlađoj dobi čime pridonosi sprječavanju razvoju osteoporoze i prijeloma kod starijih osoba
- poboljšava i regulira probavu
- povećava mišićnu snagu i izdržljivost
- pojačava motoričke sposobnosti tijela
- pomaže mentalnom zdravlju i smanjuje rizik od razvoja depresije i demencije
- snižava razinu stresa i poboljšava kvalitetu spavanja
- poboljšava samopouzdanje te podiže raspoloženje
- kod starijih osoba smanjuje rizik od padova, sprječava i odgađa razvoj kroničnih bolesti povezanih sa starenjem
Dokazano je da je sjedilački način života rizični čimbenik za razvoj brojnih kroničnih bolesti, uključujući bolesti srca i krvnih žila, vodećeg uzroka smrtnosti razvijenog svijeta.
Baviti se bilo kojom aktivnošću bolje je nego ne raditi ništa. Ako trenutno živite pretežito sjedilački, da biste popravili zdravlje i smanjili rizik od razvoja bolesti, liječnici preporučuju najmanje 30 minuta tjelesne aktivnosti umjerenog intenziteta pet dana u tjednu.
No nemojte pretjerivati, nego za početak odaberite aktivnost koja odgovara vašem fizičkim mogućnostima. Bitno je da što više smanjite količinu vremena koje provodite sjedeći. Ukoliko niste u dobroj fizičkoj kondiciji i vaše tijelo nije naviknuto na vježbanje, uvedite manje, lagane promjene. Pokušajte za početak hodati ili ići biciklom umjesto vožnje automobilom, izađite iz javnog prijevoza stanicu ili dvije prije svog stajališta te hodajte ostatak puta ili umjesto ispijanja kave s prijateljima negdje na terasi odaberite laganu šetnju u prirodi.
Nakon što uvedete svakodnevnu laganu aktivnost, osjećat ćete se svakim danom sve snažnije i bolje te ćete moći s vremenom vježbati sve više.
Ukoliko se želite bavite vježbanjem u teretani ili nekim grupnim oblikom treninga, svakako odaberite aktivnost koju vode stručni, osposobljeni treneri. Upozorite ih ukoliko imate zdravstvene probleme kako bi vam mogli napraviti program treninga koji odgovara vašim potrebama i fizičkom stanju.
Jednom kad tjelesna aktivnost postane sastavnim dijelom Vašeg dana i kada primijetite promjene na svom tijelu i općem stanju organizma to će sigurno biti dodatni motiv da nastavite sa započetima aktivnostima i uvedete sve kvalitetnije i jače treninge. Vaše tijelo će vam biti zahvalno!
Neka Vam zdravlje bude na prvom mjestu.
Vaš Elbi Medikal